Wypalenie zawodowe grozi praktycznie każdemu z nas. Ryzyko wzrasta, gdy wykonujemy pracę poniżej swoich kompetencji, gdy wpadamy w rutynę oraz podczas długotrwałego zatrudnienia w ciężkiej branży. Oto kilka wskazówek, jak walczyć z wypaleniem zawodowym.
Rozwijaj się
Ciągły rozwój to podejmowanie nowych wyzwań i stałe zwiększanie kompetencji. W ten sposób nie tylko zajmiesz czas i umysł, lecz nie pozwolisz, by do Twoich działań wkradła się rutyna. Studia, kursy bądź szkolenia to doskonała metoda nie tylko na poszerzanie wiedzy, lecz również poznawanie nowych ludzi i zawieranie kontaktów biznesowych.
Zadbaj o wypoczynek
Prawidłowy wypoczynek i relaks mogą znakomicie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Zadbaj o to, aby w dni wolne, po pracy i w czasie urlopy nic Ci nie przeszkadzało. Wyłącz telefon, zrezygnuj z Internetu oraz spędź czas z rodziną. W ten sposób przygotujesz się na nowe wyzwania i dasz wytchnienie umysłowi oraz ciału. Praca kolejnego dnia będzie wykonywana efektywniej, a obowiązki nie będą tak męczące.
Rozpocznij aktywność fizyczną
Aktywny wypoczynek pobudza nie tylko ciało, lecz również ducha. Pozwala odetchnąć po ciężkim dniu pracy i rozciąga przykurczone mięśnie. Sport oraz rekreacja to doskonałe narzędzia do kształtowania silnego charakteru oraz wspaniała możliwość na spędzenie wolnego czasu. Dobrą decyzją będzie zapisanie się do siłowni, klubu sportowego bądź rozpoczęcia uprawiania sportów drużynowych.
Znajdź sobie hobby
Hobby nie musi być związane z pracą, a w wielu przypadkach wręcz nie powinno. Zajmij się czymś, co pozwoli Ci wyrazić siebie, odpocząć i robić to, co kochasz. Może to być zarówno fotografia, gotowanie, jak i wspinanie się po górach czy zbieranie grzybów. Jeśli masz już jakieś hobby – rozwijaj je, może się bowiem okazać, iż z czasem zamieni się w zawód. Nie bój się również eksperymentować i łączyć pasje.
Dużo inspirujących do zmian artykułów znalazłam tutaj: https://zawodkobieta.pl/category/ckliwie/.