Kupno mieszkania pod wynajem. Czy to się opłaca?

Kupno mieszkania pod wynajem to ostatnio jedna z bardziej popularnych form lokowania pieniędzy lub inwestycji kredytowanej. Czy to się opłaca? Jakie niesie za sobą konsekwencję i na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego mieszkania pod wynajem.

Inwestowanie w mieszkania jest bardzo popularną formą lokowania oszczędności. Niektórzy inwestują w mieszkania pod wynajem zaciągane na kredyty. Wszyscy, którzy biorą się za ten interes chcą uzyskać jak najwyższe stopy zwrotu z wynajmu. Jak wybrać mieszkanie, które zapewni nam pewny i wysoki zysk?

Pomijając kwestie kredytowe, zastanówmy się jakie mieszkanie będzie idealne pod wynajem. Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć jest to w jakim mieście chcemy zakupić nieruchomość. W obecnej sytuacji, nie ma znaczenia czy inwestycję w kupno mieszkania pod wynajem zrealizujemy z dala od swojego miejsca zamieszkania, czy nie. Na rynku jest kilka firm, które świadczą usługę zarządzania wynajmem, która polega na wyręczeniu właścicieli ze wszystkich czynności jakie trzeba wykonać wokół wynajmu (znalezienie najemcy i późniejsza obsługa nieruchomości).

Jaka lokalizacja pod inwestycję w mieszkanie?

W celu wybrania odpowiedniej lokalizacji, warto przyjrzeć się dokładniej poszczególnym rynką nieruchomości. Popyt i podaż w zależności od miast są bardzo różne. W jednych miastach inwestowanie w wynajem opłaca się bardziej od innych. Żeby dokonać rzetelnej analizy, musimy przejrzeć oferty sprzedaży i wynajmu mieszkań w poszczególnych miastach i dokonać analizy kosztu zakupu mieszkania z późniejszymi możliwościami uzyskania stawki za wynajem. Miasta takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Poznań – zawsze będą dobrym wyborem. Na które się zdecydować? Z reguły zalecamy właścicielom wybór Wrocławia. Koszt zakupu mieszkania w porównaniu do późniejszego przychodu z wynajmu plasuje się tutaj według naszej oceny najlepiej.

Przy dokonaniu wyboru może nam również pomóc liczba studentów będących na stancjach w danych miastach. Studenci stanowią bardzo dużą grupę najemców. Niektórzy mogą mieć złą opinię o tej grupie najemców, jednakże w późniejszym okresie można dojść do wniosku, że to właśnie oni, mogą okazać się najlepszymi najemcami.  Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość z nich jest na utrzymaniu rodziców i problemy z płatnościami pojawiają się niezmiernie rzadko. Zasadniczo studentom zarzuca się nieszanowanie mienia i imprezowanie. To pierwsze, możemy z łatwością wyeliminować, za pomocą odpowiednich procedur wynajmu. Drugi – jest kwestia zdyscyplinowania.

Kolejnym aspektem jest ilość pokoi i metraż mieszkania. Przy zakupie mieszkania zalecamy się kierować twierdzeniem – kupuj pokoje nie metry. Najemcy szukają z reguły mieszkań rozkładowych z oddzielną kuchnią. Dużym atutem będzie z pewnością balkon i dodatkowe pomieszczenie np. Piwnica, komórka lokatorska.

Decyzja o zakupie mieszkania musi być podjęta na spokojnie. Nie możemy kierować się emocjami. Warto pamiętać, że zarobić możemy już na etapie zakupu mieszkania. Jeśli kupimy je w niższej cenie zarabiamy na starcie dodatkowe pieniądze. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie przynosiło długotrwały i ciągły zysk – musimy określić target klientów, jakim chcemy wynająć mieszkanie (czy to mają być studenci, rodziny, czy osoby nastawione na najwyższy standard) i właśnie pod ich wytyczne, przygotować lokal.

5 Comments on “Kupno mieszkania pod wynajem. Czy to się opłaca?”

  1. A co sądzicie o zatrudnieniu profesjonalnej firmy, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami? Czy nie lepiej komuś zapłacić za to aby przygotował lokal pod wynajem/sprzedaż itp. itd? Nie są to chyba aż tak duże koszty. Dajmy na to firma http://www.nieruchomosci.mawen.pl. Piszą, że zajmuję się takimi sprawami. Ktoś korzysta lub korzystał już kiedyś z takich usług?

  2. Opłaca się jeśli wybierzemy dobrą lokalizację za wynajem której będą chcieli nam sporo płacić. Tak jest w miastach akademickich a ostatnio w miejscowościach turystycznych. Ja postawiłem w mieszkania nad morzem. Lokalizacja nad samym morzem sprawia że cały sezon mam pełne obłożenie a zyski przy wynajmie za dobę są znacznie większe

  3. Wszystko zależy od tego czy masz czas, ochotę i kompetencje, aby zajmować się swoją nieruchomością. To przecież nie tylko wynajęcie, ale też rozliczenia z najemcami czy naprawy. Ja osobiście korzystam z usług takiej firmy i jestem zadwolony.

  4. Mieszkanie pod wynajem sie oplaca jesli znajdziemy rzetelnych lokatorow, ktorzy beda o to mieszkanie faktycznie dbac i placic w terminie. Kiedys sama wynajmowalam mieszkanie i wiem, ze zarowno dla mnie jak i dla najemcy zawsze byl jakis problem. Dlatego zdecydowalam sie uniezaleznic i poszukac mieszkania, ktore bedzie w stuprocentach moje. Od kilku miesiecy mieszkam w pradnik park w Krakowie. Osiedle jest przyjazne, czuc dobra energie tego miejsca, a ja wreszcie czuje, ze mam cos swojego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com