Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy w 2015 roku?

Założenie firmy jest związane z koniecznością dokonania wielu różnych inwestycji. Potrzeba zdobycia środków potrzebnych na ten cel jest jednym z największych wyzwań przed którym stają przedsiębiorcy. Nowy rok przyniósł pewne zmiany w tym zakresie.

Brak kapitału potrzebnego na sfinansowanie rozpoczęcia działalności to problem, który wymienia większość młodych osób. Kłopoty ze zgromadzeniem środków są obok wysokich składek ubezpieczeniowych najważniejszym czynnikiem, który odstrasza i zniechęca początkujących przedsiębiorców. Tymczasem okazuje się, że istnieje bardzo wiele możliwości uzyskania pieniędzy potrzebnych na start w biznesie.

Dotacje z urzędu pracy

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na skorzystanie z dotacji na założenie działalności, mają dosyć ograniczony wybór. Praktycznie jedynym rozwiązaniem obecnie pozostają środki z urzędów pracy, które pochodzą z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że skorzystanie z takiej pomocy jest związane z różnymi ograniczeniami. Dotyczą one przede wszystkim wysokości kapitału, który można w ten sposób zdobyć. Zgodnie z prawem wielkość dofinansowania z urzędu udzielanego na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie może przekroczyć sumy wynoszącej 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo należy także brać pod uwagę fakt, że zainteresowanie takim dofinansowaniem jest naprawdę duże, dlatego prawdopodobnie pieniędzy nie starczy dla każdego. Osoby, którym się nie uda, mogą skorzystać z nisko oprocentowanych pożyczek, które zostały przygotowane przez resort pracy.

Dotacje unijne

Dotacje ze środków Unii Europejskiej były jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań dla początkujących przedsiębiorców, także dlatego że właściciel firmy otrzymywał fundusze na zapłatę składek ZUS. Niestety ta sytuacja uległa zmianie i obecnie niewiele wiadomo na temat perspektywy pojawienia się nowych programów skierowanych do młodych przedsiębiorców. Na pewno dotacje będą raczej zastępowane preferencyjnymi pożyczkami.

Pożyczka na start

W 2013 roku wprowadzono program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” , który dotyczy stworzenia taniej pożyczki przeznaczonej na start w biznesie. Oferta jest skierowana do studentów oraz absolwentów, którzy mogą ubiegać się nawet o 75 tys. złotych. Propozycja skorzystania z takiego rozwiązania nie spotkała się dotychczas z dużym zainteresowaniem. Oznacza to przede wszystkim, że w puli przeznaczonej na ten cel pozostało jeszcze dużo dostępnych środków, o które można się nadal ubiegać.

Wsparcie dla innowacji

Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić innowacyjne technologie, mogą skorzystać z pomocy tak zwanych inkubatorów technologicznych. Prowadzą one swoją działalność na podstawie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Część inkubatorów wykorzystała już wszystkie środki przeznaczone na inwestycje, nadal jednak można znaleźć podmioty, które mają gotówkę na sfinansowanie ciekawych projektów.

Anioł biznesu

Interesującym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest skorzystanie z pomocy tak zwanych aniołów biznesu. Są to osoby, które inwestują w tak zwane start-upy, czyli firmy znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju. Co daje taka pomoc? Przede wszystkim możliwość otrzymania środków finansowych, ale także wsparcie ze strony osoby posiadającej doświadczenie w zakresie rozwijania własnego biznesu. Na wsparcie aniołów biznesu mogą liczyć przede wszystkim innowacyjne pomysły, które mają duże szanse na powodzenie.

Na przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę, czeka wiele różnych ciekawych możliwości zdobycia potrzebnego kapitału. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście możliwość skorzystania z dotacji, warto jednak pamiętać, że tania pożyczka może okazać się również bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że największe szanse na wsparcie mają przede wszystkim innowacyjne projekty, które posiadają duże szanse na powodzenie. Dlatego przed ubieganiem się o jakiekolwiek dofinansowanie trzeba dokładnie przemyśleć pomysł na działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com