Księgowość – prowadzić samodzielnie czy zlecić księgowemu?

Prowadzenie księgowości jest jednym z najtrudniejszych zadań, przed którymi staje każdy przedsiębiorca. Niestety prawo regulujące te kwestie nie jest proste, co może bardzo często prowadzić do różnych wątpliwości i na pewno nie ułatwia sporządzenie prawidłowej dokumentacji finansowej.

Grafika aplikacji do fakturowania online - ERP XT

Przedsiębiorcy mają w zasadzie dwie możliwości – mogą samodzielnie prowadzić księgowość lub zlecić to zadanie na zewnątrz, na przykład powierzyć je profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady oraz zalety, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji.

Profesjonalny księgowy

Zlecenie księgowości jest związane z kosztami, dlatego część przedsiębiorców rezygnuje z takiego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że ma ono kilka poważnych zalet. Przede wszystkim korzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie daje gwarancję prawidłowego prowadzenia całej dokumentacji. Jednocześnie można skorzystać z fachowej porady, która ułatwi działalność. Jest to na pewno korzystne rozwiązanie z punktu wiedzenia większych firm, które nie chcą jednak zatrudniać księgowego na etacie, ponieważ jest to związane ze zbyt dużymi kosztami. Trzeba także wiedzieć, że każde dobre biuro księgowe posiada ubezpieczenie OC i ponosi konsekwencje w przypadku popełnienia błędu.

Przy zlecaniu księgowości warto zdecydować się na dobre usługi wykonywane przez rzetelną firmę, która ma ubezpieczenie. Jest to wydatek, ale jednocześnie współpraca z profesjonalnym księgowym może okazać się bardzo pomocna i często pozwoli uchronić firmę przed różnymi problemami, które mogą pojawić się w kontaktach z Urzędem Skarbowym. Należy pamiętać o tym, że niestety prawo podatkowe w naszym kraju jest często skomplikowane, niejasne i może podlegać interpretacji urzędników, dlatego korzystanie z pomocy profesjonalisty jest często jednym wyjście z sytuacji.

Samodzielna księgowość

Samodzielne zajmowanie się dokumentacją finansową firmy to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które prowadzą niedużą działalność. W takiej sytuacji ilość dokumentacji nie jest tak duża i można we własnym zakresie zając się regulowaniem wszystkich formalności. Zaletą takiego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty – to spory plus w przypadku małych firm, kiedy duże znaczenie mają jak największe oszczędności.

Oczywiście prowadzenie księgowości we własnym ma swoje wady. W takim przypadku trzeba samodzielnie zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Na pewno wszystkie formalności związane z dokumentacją finansową mogą także pochłonąć sporo czasu, zwłaszcza w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia. Bez wątpienia istnieje także bardzo realne ryzyko popełnienia błędów. W przypadku rozliczania się z Urzędem Skarbowym wszystkie pomyłki mogą mieć poważne konsekwencje.

Księgowość internetowa

Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy mogą obecnie skorzystać również z rozwiązania jakim jest tak zwana księgowość internetowa. W sieci pojawia się coraz więcej platform, które umożliwiają dostęp do tego typu usług. Korzystanie z takich narzędzi często okazuje się bardzo pomocne oraz nie jest związane z dużymi kosztami. Jednocześnie trzeba jednak liczyć się z tym, że takie platformy nie gwarantują bezbłędnego i zawsze zgodnego z prawem działania. Dlatego wykorzystywanie takiej usługi nie zwalnia za znajomości przepisów i z odpowiedzialności za ewentualne pomyłki ich konsekwencje. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką formę księgowości.

Nie da się ukryć, że pomimo dostępu do różnych przydatnych narzędzi, nadal najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje powierzenie księgowości profesjonalistom. Na pewno jest to najlepsza gwarancja uniknięcia poważnych błędów. Jednocześnie w przypadku małych firm lub jednoosobowej działalności można zastanowić się również nad samodzielnym prowadzeniem dokumentacji. Nie jest to tak skomplikowanie jak w przypadku większych firm i może pozwolić na pewne oszczędności.

Polecamy również:
Program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji

6 Comments on “Księgowość – prowadzić samodzielnie czy zlecić księgowemu?”

  1. Osobiście polecam księgowość tę internetową ale każdy przedsiębiorca (głównie małe firmy) sam potrafi ocenić swoje możliwości osobowościowe, czasowe i finansowe odnośnie tego czy jest akurat gotowy na samodzielne prowadzenie swojej księgowości.
    Polecam poczytać na ten temat bo sporo można znaleśc w sieci.

  2. Zgadzam się z opinią zamieszczona w tym artykule. Zależy jak dla kogo ta księgowość jest dobra. Ja osobiście korzystam i pewnie bede nadal bo błędów jakichś większych nie było a doświadczenie z księgowymi mam niefajne.

  3. Prowadzić samemu. Też się wahałem, miałem jakieś problemy na początku, ale kupiłem sobie kilka książek, które mi rozjaśniły sytuację i pomogły. Znalazłem fajną, fachową księgarnię. Tu są odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania z dziedziny księgowości, trzeba tylko mieć motywację do zgłębienia tej wiedzy. Ja miałem.

  4. Szczerze mówiąc nie jestem specjalistą w rachunkowości, a poza tym nie mam czasu na robienie tego we własnym zakresie. Zlecam wszystko zewnętrznej firmie, która ze wszystkim wyrabia się na czas i nie muszę się o nic martwić. Z Biurem Rachunkowym Support współpracuje już od dłuższego czasu i jest m bardzo zadowolony z ich pracy.

  5. To zalezy jaki rodzaj księgowości i jak bardzo czujemy się na siłach by takową prowadzić. Z naszej strony (jako dostawcy oprogramowania księgowego) powiedzieć możemy tyle, że prowadzenie księgowości opartej na internetowej książce przychodów i rozchodów nie jest takie trudne. Polecamy na początek – o ile nie mamy zbyt wielu transakcji do księgowania. W przeciwnym wypadku najlepiej zlecić to księgowości – szkoda po prostu naszego czasu na księgowanie. Niech zrobi to zewnętrzna firma, a my zajmiemy się swoim biznesem. Jako osoba odpowiedzialna za nasz program księgowy dodam, że dostarczamy oprogramowanie dla firm jak i biur księgowych. Więcej informacji na naszej stronie poświęconej oprogramowaniu księgowemu ALFA KP.

  6. Oczywiście, że zlecić księgowemu – najlepiej zainteresować się usługami jakie proponują biura rachunkowe. No chyba, że jest się księgowym, który idzie na swoje 😉

    Księgowość to jedna z tych rzeczy która zniechęca przy prowadzeniu własnego biznesu… Dlatego dobrze jest ją powierzyć sprawdzonym specjalistom którzy zadbają o kwestie podatkowe i finansowe biorąc odpowiedzialność za swoje działania. Ja przez jakiś czas starałem sie samodzielnie w tym babrać ale zwątpiłem bo za dużo czasu poświęcałem liczbom a za mało firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com