W naszym kraju aktualnie obowiązującą walutą jest Polski Złoty. Polska planuje wejście do strefy euro, nie jest jednak jeszcze dokładnie określone, kiedy miałoby nastąpić przyjęcie wspólnotowej waluty. W ciągu ostatnich kilku lat, przyjęcie wspólnotowej waluty jest cały czas przesuwane w czasie. Wiąże się to z ekonomią naszej gospodarki jak i całej Europy.
Wartość polskiej złotówki, zależna jest od kursów innych walut
Głownie chodzi o kurs waluty Euro, wobec Dolara. Słaba złotówka jest wtedy, gdy kurs euro wobec dolara jest niski. Jeżeli kurs euro jest wyższy wobec dolara, tym nasza waluta staje się mocniejsza. Wahania kursu naszej waluty, zależne są w dużej mierze od inwestorów. Niestety Polska postrzegana jest przez inwestorów, jako rynek wschodzący tzw. „Emerging Market” i prawdopodobnie, dopóki nie wejdziemy do strefy euro, nastawienie do naszej gospodarki i waluty nie ulegnie zmianie.
Kto zyskuje na słabej Złotówce?
Słaba złotówka, to nie tylko same wady, ale również zalety. Oczywiście nie każdemu będzie taki stan rzeczy odpowiadał. Na niskim kursie naszej waluty, zyskają w dużej mierze osoby eksportujące różnego rodzaju towary, oraz produkty z naszego kraju do innych państw. Jeżeli sprzedajmy towar np. w walucie Euro, a nasza produkcja i jej koszty opłacane są w naszej rodzimej walucie, to zysk będzie większy. Euro w tym przypadku będzie miało duży kurs względem złotówki. Jeżeli nasza waluta jest mocna to następuje odwrotna sytuacja i za taką samą ilość euro otrzymamy mniejszą kwotę w polskich złotych.
Słaba waluta wspomaga rozwój rodzimej produkcji. Jest to oczywiste, ponieważ zakup produktów za granicą, jest w tym momencie droższy, a produkty polskie są dla nas w przystępniejszych cenach. Polskie firmy mają szanse na zwiększenie produkcji, oraz podbicie rodzimego i zagranicznego rynku, swoimi produktami. Przy słabej walucie mamy szanse konkurować z państwami, w których koszty produkcji znajdują się na niskim poziomie.
Kto traci na słabym Złotym?
Na niskiej wartości krajowej waluty, szczególnie tracą osoby, które posiadają kredyty w zagranicznych walutach. Wiąże się to ze wzrostem wysokości comiesięcznej raty. Szczególnie popularne swego czasu, były w Polsce, kredyty we frankach szwajcarskich. Udziela się również kredytów w walucie euro. Różnica w wysokości miesięcznej raty, może wynieść nawet kilkaset złotych, w zależności od kwoty raty i wielkości sumy kredytu. Wszystko to, mocno zależy od wahań kursu naszej rodzimej waluty.
Wadą słabej złotówki jest również duże ryzyko inflacji. Jeżeli nasza gospodarka w dużej mierze zależy od towarów importowanych, to wzrost ich ceny, może w dłuższym okresie czasu doprowadzić, do wzrostu inflacji. Wady słabej złotówki możemy szczególnie odczuć w okresie wakacyjnym. Ciężej zdecydować nam się wtedy na wakacyjny zagraniczny wyjazd, ponieważ jest on znacznie droższy. Przy słabym złotym wakacje za granicą mogą być droższe nawet o kilkadziesiąt procent, w porównaniu do cen z wcześniejszego okresu czasu, gdy złoty był mocniejszy.
Polacy przyzwyczaili się już do zmian wartości swojej waluty, które co jakiś czas następują. Jest to spowodowane tym, że Polska znajduje się wśród państw rynku wschodzącego. Znajduje się w tej grupie głownie, dlatego, ponieważ inwestorzy i zagraniczne gospodarki, od lat nie zmieniły nastawienia do naszej rodzimej gospodarki i waluty. Prawdopodobnie zmieni się to w momencie przyjęcia przez Polskę waluty euro. Nie jest jednak jeszcze określone, kiedy mogłoby to nastąpić, w tym momencie nie jesteśmy jeszcze na to przygotowani.
Do tego czasu, musimy starać się walczyć z wahaniami kursów naszej waluty. Słaba waluta ma swoje wady jak i również zalety. Podstawową jednak i bardzo groźną wadą jest wzrost długu państwowego, w momencie osłabienia Polskiej waluty. Wszystkie nasze zagraniczne zobowiązania wobec innych państw, rosną w zastraszającym tempie, wtedy, gdy polska waluta jest słaba. Słaba waluta to wzrost państwowego długu publicznego.
Informacji udzielił nam portal biznesu www.praca-biznes.pl omawiający w szerokim zakresie tematykę prowadzenia działalności gospodarczej oraz biznesu w Polsce.
One Comment on “Słaba polska waluta – kto na tym zyska a kto traci?”