Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować

Chciałbyś otworzyć biznes, ale nie wiesz jaki? Marzysz o tym, by samemu sobie być szefem? Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, sprawdź, które branże się rozwijają i jakie firmy mają szanse przetrwać dłużej niż pięć lat.

Z badań wynika, że najgorzej się miewa handel detaliczny. Najprostszą drogą do bankructwa jest otwarcie małego sklepu, stoiska na bazarze lub na targu. Zazwyczaj dobrze się mają te punkty, które istnieją od lat, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od tego, gdzie, co i jak sprzedajemy. Niektóre firmy tego typu łączą się z innymi lub przechodzą pod skrzydła silniejszej konkurencji.

Duże znaczenie ma ogromna liczba supermarketów, których coraz więcej pojawia się w miastach, ale też w pomniejszych miejscowościach i miasteczkach. Sklepy sieciowe są ogromną konkurencją dla małych, osiedlowych sklepików i często doprowadzają do ich bankructwa. Co ciekawe, pomimo mody na zdrową żywność, wyludniają się też bazary.

Zanim więc otworzycie wymarzony butik, spożywczy czy piekarnię, poważnie rozważcie sprawę. Nie wychodźcie z założenia, że “jakoś to będzie” i “mnie się uda”, tylko dokładnie zbadajcie temat, przeanalizujcie lokalny rynek i zastanówcie się, czy warto ryzykować.

Także budowlanka jest trudnym do rozkręcenia interesem. Po pierwsze – firmy budowlane nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem społecznym. Żeby zyskać takowe potrzeba wielu lat i zadowolonych klientów. Poza tym, by osiągnąć sukces w budowlance, trzeba nie tylko mieć w załodze świetnych fachowców, ale też dobre kontakty z dostawcami. Jest to biznes, w którym potrzebujemy określonych materiałów, ale też specjalistyczny sprzęt i dodatkowe wyposażenie – np. rusztowania, podnośniki, drabiny aluminiowe i różnego typu specjalne podesty robocze. Wynegocjowanie odpowiednich cen i rabatów wymaga czasu – debiutujące przedsiębiorstwa są więc w pewnym sensie stratne już na starcie.

Firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją też nie mają najłatwiej. Od dawna jest wiadomo, że wśród artystów dobrze zarabiają tylko pojedyncze jednostki. Wiele firm tego typu działa sezonowo. Problemem jest spora konkurencja, trzeba więc mieć odpowiednio duże środki na reklamę.

Czym więc się zająć, by osiągnąć sukces? Stale rozwijają się różnego rodzaju formy sprzedaży internetowej. Ma ona spory zasięg i duże szanse na rozwój. Poza tym warto zainteresować się antykami, dziełami sztuki i zabytkowymi samochodami – te są w cenie i mają wielu odbiorców. Stale dobrze się sprzedaje alkohol, a w ostatnim czasie – także ziemia rolna.

Każdy biznes to ryzyko. Wszystko zależy od naszych umiejętności i determinacji, a także od  okoliczności i lokalizacji. Przyda się również przysłowiowy łut szczęścia. Jeśli się przygotujemy i wybierzemy odpowiednią branżę – mamy duże szanse na powodzenie.

11 Comments on “Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować”

  1. A może piekarnia? Prowadzimy ekologiczną piekarnię od roku i jak na tak krótki okres działania idzie przyzwoicie. Na fali mody na produkty ekologiczne i zdrowe ludzie decydują się kupić droższe chleby a my w związku z tym wybieramy ciekawe mąki, ziarna itd. Do tego biznesu trzeba mieć serce i postawić na jakość – samego chleba jak i sprzętu.

  2. Całkiem dobrze zarabia się też na różnego rodzaju usługach. Ja już prawie 10 lat zajmuje się czyszczeniem obić tapicerskich i każdego roku jest coraz większe zainteresowanie. Pracę mam praktycznie cały rok, a przed świętami nie wyrabiam ze zleceniami, chociaż w innych miesiącach też mam sporo pracy.

  3. ,Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować” No proszę, troszkę nie na temat ! Raczej powinno być zatytułowane – Jakiego biznesu nie otwierać, czyli w co nie warto inwestować!

  4. Niestety muszę zgodzić się z przedmówcami, artykuł powstał na siłę i niczego nie wniósł, a wręcz zasugerował, że nie warto. Przychodząc tutaj nie oczekiwałem złotego środka, ale jakiś danych popartych obserwacjami, a nie informacji, że supermarkety dominują rynek spożywczy.

  5. Artykul pod tytulem ‘ Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować’ a koniec koncow dowiedzialam, sie tylko ze kazdy biznes to ryzyko i generalnie co by nie robic to bedzie ciezko. Bardzo pozytywnie i zachecajaco dla przyszlych biznesmenow.

  6. Jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk to np. W budownictwie wykończenia roboty jest dużo fachowcy pouciekali za granicę i nie ma komu robić tylko to co jednemu się opłaca drugiemu za takie pieniądze nie chce się robić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com