Myśl o zmianie pracy na lepszą towarzyszy wielu osobom. Chęć podjęcia nowych wyzwań, większe potrzeby finansowe, ambitne plany rozwoju zawodowego – każdy ma swój powód, by zmienić swoją ścieżkę zawodową lub tor, którym potoczy się rozpoczęta już kariera. Jak zabrać się za zmianę pracy?
Cele zawodowe to Twój kierunek
Nie polecamy zmiany kierunku kariery zawodowej bez obrania konkretnego celu, do którego będzie ona zmierzała. Działaniom podejmowanym „w ciemno” towarzyszy chaos i rzadko zdarza się finał zwieńczony sukcesem.
Swoje cele zawodowe ustal na podstawie oczekiwań. Mogą to być poszukiwania większej satysfakcji z wykonywanych zadań, chęć rozwijania swoich kompetencji, awans zawodowy, wyższe zarobki i wiele innych czynników, które są Twoją wartością.
Zbadaj rynek pracy
Zanim zrezygnujesz ze swojej dotychczasowej pracy i rzucisz się w wir działań z wiązanych z poszukiwaniem nowych możliwości, zbadaj aktualną sytuację na rynku pracy. Może bowiem okazać się, że nie ma pracodawcy, który przyjmie Cię do swojej firmy i zostaniesz bez źródła dochodu.
Z pożegnaniem aktualnego zatrudnienia zaczekaj, aż Twoja ewentualna nowa praca będzie dostępna. Rozglądaj się, pytaj znajomych i okaż swoje zainteresowanie nowymi możliwościami zawodowymi. Korzystaj z kursów doszkalających i okazji do podnoszenia kwalifikacji oraz kompetencji. Nie zapomnij też, by systematycznie przeglądać oferty pracy dostępne np. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl.
Zadbaj o terminy
Jeśli z aktualnym pracodawcą wiąże Cię umowa o pracę lub kontrakt innego typu sprawdź, jaki obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Zadbaj o to, by nie nałożył się on z terminem, w którym trzeba będzie stawić się w nowym miejscu pracy. W takiej sytuacji przydatnym okaże się np. zaległy urlop lub polubowne dogadanie się z dotychczasowym szefie o zwolnieniu Cię z dalszego pełnienia obowiązków na czas wypowiedzenia lub jego część.