Poradnik praktycznych wskazówek dla rozdawania prezentów w pracy

Chociaż dawanie prezentów w miejscu pracy nie powinno być uważane za obowiązkowe, wiele osób i firm wymienia się prezentami, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że każdego grudnia, kiedy firmy przestrzegają zwyczaju wręczania prezentów świątecznych, ludzie muszą pokonywać trudne wyzwania związane z tymi darami. Niektórzy pracownicy zastanawiają się, czy muszą dać prezent swoim szefom. Odpowiedź brzmi: podarunki powinny płynąć w dół, a nie w górę.

Innym częstym dylematem jest sposób radzenia sobie z presją współpracowników, aby dać więcej niż możesz sobie pozwolić na kolekcję prezentów świątecznych. Co roku dużym problemem jest to, jakie prezenty są odpowiednie dla współpracowników.

Presja grupowego wręczania prezentów

Każde biuro będzie miało swoje własne zasady dotyczące wręczania prezentów – w tym zasady dotyczące darowizn na cele charytatywne. Jeśli twoje biuro robi zbiórkę na prezent grupowy dla kolegi, możesz czuć się nieswojo z tego powodu. Być może jesteś nowy w biurze lub w tej chwili jesteś po prostu obciążony finansowo. Jeśli coś zmusza cię do włożenia pieniędzy na zakup prezentu, a nie chcesz, możesz powiedzieć: „Przepraszam, mój budżet nie pozwoli na to w tym roku”.

Dawanie prezentów kolegom

Zasadniczo prezenty, które mają być umieszczone na ciele odbiorcy – takie jak perfumy, balsamy, ubrania lub biżuteria – są zbyt osobiste, aby dać je współpracownikom. Jednak są inne pomysły na elegancki prezent dla mężczyzny i kobiety w biurze np. wino i alkohole są często doceniane – i mają tę zaletę, że można je łatwo komuś innemu podarować, jeśli nie przypadną im do gustu. Należy jednak uważać na podawanie alkoholu alkoholikowi zdrowiejącemu, muzułmaninowi lub komuś, kto nie pije.

Przestrzegaj limitów cenowych na wymianę prezentów

Jeśli bierzesz udział w wymianie prezentów, która obejmuje limit ceny – na przykład „Prezenty muszą być mniejsze niż 50 zł” – nie możesz przekraczać ustalonej kwoty. Jeśli pojawisz się z e-czytnikiem lub kocem z kaszmiru, podczas gdy wszyscy wymieniają skarpetki i śmieszne kubki, prawdopodobnie sprawisz, że inni poczują się nieswojo.

Odwrotna sytuacja jest również kłopotliwa. Jeśli wszyscy wymieniają się prezentami, z którymi naprawdę mają nadzieję, że inni będą się z nich cieszyć, naruszasz ducha wymiany, jeśli pojawisz się z prezentem kupionym na prędce i całkiem przypadkowo, ato może sprawić, że ktoś wróci do domu z lekko zniesmaczoną miną.

Wybierz starannie swój prezent

Przed wybraniem prezentu zastanów się, jaką wiadomość przekazuje o tobie. Właściwy prezent powinien pokazywać, że zależało ci na tyle, aby dać odpowiedni i przemyślany prezent z uznania i szacunku. To nie powinno być coś, co kupiłeś w ostatniej chwili w sklepie z pamiątkami.

Zastanów się, ile wydajesz

Dawanie ekstrawaganckich prezentów, aby otrzymać coś w zamian lub przyćmić współpracowników, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie poprawia to nic i zwykle sprawia, że odbiorca czuje się niekomfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com