Współczesny rynek pracy daje wiele możliwości znalezienia źródła dochodu. Popularne marki chętnie udzielają licencji na sprzedaż jej produktów lub usług, a duże firmy lubią nawiązywać współpracę z mniejszymi podwykonawcami zleconych zadań. Jak założyć działalność gospodarczą i korzystać z takich możliwości?
Dla kogo własna firma?
O założeniu własnej firmy mogą myśleć osoby potrafiące zorganizować sobie pracę i charakteryzujące się samodyscypliną. Bez szefa nad głową i jego nadzoru trudno jest czasem znaleźć motywację, by zacząć realizować zadania służbowe.
Oferty pracy dostępne np. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl to nie zawsze propozycje zamykające się w relacjach pracodawca – pracownikach. Zdarzają się ogłoszenia zachęcające do podjęcia wyzwania, jakim jest praca na własny rachunek. W ten sposób można zdobyć atrakcyjną licencję na sprzedaż markowych produktów lub usług oraz możliwość współpracy np. w ramach tzw. franczyzy.
Od czego rozpocząć działalność gospodarczą?
Pierwszą formalnością, jakiej trzeba dopełnić zakładając własną firmę, jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz zrobić to na cztery sposoby: na cztery sposoby: osobiście w urzędzie miasta lub gminy, poświadczonym notarialnie listem poleconym, drogą elektroniczną z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego.
Kolejne kroki skieruj do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, by dopełnić formalności niezbędnych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz rozliczania się z podatku.
Sprawdź, czy Twoja działalność nie wymaga specjalnych pozwoleń. Jeśli tak, zdobądź je przed rozpoczęciem funkcjonowania firmy. Bez tego możesz zostać ukarany wysokimi grzywnami.
Rozejrzyj się też za biurem rachunkowym, które profesjonalnie poprowadzi księgowość Twojej firmy.