Ubezpieczenie pasażerów – czy działa w ramach carpoolingu?

Carpooling to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających wspólne podróżowanie. Współdzielenie pojazdów pozwala na tanie przejazdy na terenie kraju i nie tylko. Czy jednak w ramach takich usług pasażerowie objęci są ubezpieczeniem?

Carpooling – autostop w nowej formie

Kiedyś niezwykle popularną formą podróżowania, zwłaszcza wśród młodych ludzi, był autostop. Dziś coraz częściej wypiera go właśnie carpooling – głównie ze względu na wygodę tego rozwiązania. Łapiąc „stopa”, trzeba było liczyć na uprzejmość kierowcy. Dziś właściciel auta i podróżni dogadują szczegóły przejazdu przez Internet. Cel podróży, trasa w obrębie miasta lub między miastami – to wszystko można zaplanować jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Carpooling opiera się na niewielkiej, pokrywającej koszty benzyny opłacie za przejazd. Dzięki temu jest tańszy niż wiele innych środków transportu, oferując jednocześnie większą wygodę i swobodę niż komunikacja publiczna.

Carpooling a ubezpieczenie

Jeśli korzystasz z oferty carpoolingu, weź pod uwagę także sprawy dotyczące bezpieczeństwa. W końcu podczas takiej podróży też może dojść do kolizji bądź wypadku, wskutek którego oprócz kierowcy ucierpią pasażerowie. Kwestia ubezpieczenia podróżnych w ramach carpoolingu zależy od indywidualnego podejścia towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre z nich zabezpieczają się na wypadek takich sytuacji, wyłączając płatne przejazdy z ogólnych warunków polisy. Najlepiej zapytaj kierowcy, czy podsiadane przez niego ubezpieczenie NNW chroni także pasażerów i – w razie nieszczęśliwego wypadku – umożliwia im ubieganie się o odszkodowanie.

Gościnnie czy za opłatą?

To, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie po wypadku, zależy nie tylko od zakresu ubezpieczenia NNW, ale też od tego, czy przewóz był odpłatny, czy oparty był korzystaniu z gościnności kierowcy. W przypadku odpłatnych przejazdów masz prawo jako pasażer ubiegać się o odszkodowanie niezależnie od tego, kto jest winny kolizji. Natomiast jeśli podróż odbyła się nieopłatnie, należy wpierw ustalić przebieg i okoliczności wypadku. Dopiero później możesz starać się o wypłatę zadośćuczynienia.

Polecamy:
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla marynarzy w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com