Praca w open space – jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników?

Open space, czyli wielkopowierzchniowa przestrzeń biurowa, posiada wiele zalet. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim możliwość swobodnej komunikacji między pracownikami. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak nie tylko nasz styl życia, ale również funkcjonowanie w przestrzeni biurowej. Przez kilka miesięcy biura pracowały niemal wyłącznie w trybie pracy zdalnej. Obecnie praca w open space jest już możliwa pod warunkiem spełnienia szeregu wymogów związanych z bezpieczeństwem pracowników. Jak zorganizować open space po pandemii, aby zapewnić bezpieczny powrót pracowników do biura?

Biuro po pandemii: wymogi i oficjalne zalecenia

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki przyniosło zarówno pracodawcom jak i pracownikom sporo dylematów. Z jednej strony powrót do biura stał się już możliwy, z drugiej – wiele osób zauważyło, że praca zdalna w niczym nie ustępuje tej wykonywanej w biurze. Pracownik nie traci czasu na dojazdy i powroty z pracy, nie naraża się także na zakażenie koronawirusem, a jednocześnie wykonuje wszystkie swoje obowiązki. Pojawiły się też głosy osób niezadowolonych: w domu nie miały one warunków do pracy zdalnej, a ich efektywność znacząco spadała. Z tego powodu wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników do biura na specjalnych zasadach. Nadal wiele osób ma możliwość wyboru pracy zdalnej, jednak pozostali mogą wrócić do swoich biurek pod warunkiem przestrzegania określonych obostrzeń.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają zachowanie odstępu między pracownikami w taki sposób, aby sąsiednie stanowiska pozostawały wolne oraz pracownicy nie siedzieli naprzeciwko siebie. Obowiązkowa jest reguła socjalnego dystansu oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny. W biurze musi znaleźć się także płyn do dezynfekcji oraz wprowadzono obowiązek dezynfekcji pomieszczeń i często używanych powierzchni. Wiele firm dba o bezpieczeństwo pracowników poprzez wprowadzenie nowych grafików pracy: biuro po pandemii w wielu firmach pracuje w systemie zmianowym.

Bezpieczna praca w biurze: społeczny dystans

Czy w biurze typu open space możliwe jest w ogóle zachowanie społecznego dystansu? Tak, o ile jest ono zorganizowane w taki sposób, aby umożliwić to pracownikom. Wąskie ciągi komunikacyjne, stanowiska pracy ustawione w skupiskach czy pełne po brzegi sale konferencyjne sprzyjają przenoszeniu wirusa. Spotkania w niewielkiej kuchni również są potencjalnym niebezpieczeństwem. W jaki sposób zatem zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w takich warunkach?

Aranżacja biura po koronawirusie

Zasada zachowania dystansu społecznego zostanie z nami na dłużej nie tylko na ulicy czy w sklepie, ale również w pracy. Nowa aranżacja open space musi uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Stanowiska pracy warto oddzielić od siebie za pomocą przegród pleksi lub specjalnych mobilnych ścianek – dzięki nim zmienisz aranżację biura bez konieczności wykonania generalnego remontu. Wolnostojące ścianki umożliwiają wydzielenie stref w otwartej przestrzeni. Duże sale konferencyjne zastępują obecnie mniejsze – kilkuosobowe salki, które mogą być także wykorzystane jako dodatkowa przestrzeń do pracy. Dobrym rozwiązaniem są też mobilne budki akustyczne. Regularnie dezynfekowane kabiny zapewnią pracownikom komfortowe warunki pracy. Dodatkową zaletą takich rozwiązań jest prosty i bezproblemowy montaż: nie musisz zamykać biura na kolejne miesiące, aby przeprowadzić kosztowny remont. Sprawdź, jakie elementy wykorzystać do aranżacji biura po koronawirusie.

Wielu pracodawców zaleca spożywanie posiłków przy biurkach, aby pracownicy mniej przemieszczali się w przestrzeni biurowej oraz nie narażali się na zakażenie w pomieszczeniach socjalnych.

Dlaczego tak ważna jest obecnie nowa aranżacja open space?

Aranżacja biura po koronawirusie ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom – to kluczowa kwestia, której żaden pracodawca nie może lekceważyć nie tylko ze względu na konsekwencje prawne, ale i zdrowotne dla swoich pracowników. Biuro, w którym pojawi się nowe ognisko choroby wiele straci w oczach pracowników, kontrahentów i klientów. Bezpieczna praca w biurze w dobie pandemii koronawirusa jest możliwa, jeśli zadbasz o zachowanie higieny oraz dostosujesz przestrzeń biurową do nowych wymogów i procedur.

Zadbaj o bezpieczeństwo pracowników w biurze po pandemii COVID-19. Dowiedz się więcej o pracy biurowej po COVID-19 na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/bezpieczna-praca-w-biurze-po-covid-19/

 

Polecamy:
Prace na wysokości jakie wymagania trzeba spełniać
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com