Stres w pracy – jak z nim walczyć?

Stres związany z pracą stał się jednym z przekleństw naszych czasów. W większości mamy za dużo obowiązków, coraz mniej czasu dla siebie i bliskich, co na dłuższą metę rzutuje na nasze zdrowie i relacje z innymi. Czym może objawiać się stres w pracy i jakie są sposoby na walkę z nim?

Objawy stresu związanego z pracą

usg jamy brzusznej gdynia prywatnieDługotrwały stres wpływa niszcząco na cały nasz organizm, doprowadzając do pojawienia się objawów psychosomatycznych, jak przewlekłe bóle brzucha, głowy, problemy z trawieniem, uczucie ciągłego przemęczenia czy obniżenie nastroju, a nawet depresja. Jeżeli zauważamy u siebie takie objawy w czasie pracy czy nawet myślenia o niej, warto zastanowić się, co stało się przyczyną stresu. Czy jest to nadmiar obowiązków zawodowych, nieprzyjemna atmosfera w pracy, brak przepływu jasnych informacji czy nawet same nasze obowiązki, które wykonywane od wielu lat zaczynają nas nużyć, co również może wywołać negatywne uczucia i stres? Jeżeli samodzielnie mamy kłopot z określeniem powodów stresu, jaki odczuwamy w związku z pracą, warto skontaktować się z psychologiem, którego spojrzenie z boku ułatwi rozpoznanie problemów.

Jak walczyć ze stresem w pracy?

Sposobów na zwalczenie stresu związanego z pracą jest tyle, ile osób cierpi z jego powodu. Po zdiagnozowaniu problemu, dla niektórych korzystne będzie zwiększenie aktywności fizycznej przyczyniającej się do produkcji endorfin i uregulowanie swojego trybu życia dietą czy dłuższym snem. Innym pomaga praktykowanie jogi, medytacji lub po prostu znalezienie chwili wyłącznie dla siebie w codziennym zabieganiu między obowiązkami zawodowymi i prywatnymi. Jeszcze inni natomiast pod wpływem wyniszczających skutków stresu zdecydują się na zmianę firmy, w czym mogą im pomóc oferty pracy zamieszczane na portalu Pracuj.pl. Radykalna zmiana dotychczasowej drogi zawodowej może być czasem jedynym rozwiązaniem stresu, jaki wywołuje w nas wykonywana praca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com