Prace na wysokości jakie wymagania trzeba spełniać

Prace, które odbywają się na wysokościach są związane ze szczególnym ryzykiem i niebezpieczeństwem. Zgodnie ze statystykami przeprowadzonymi przez Państwową Inspekcję Pracy, najwięcej wypadków w pracy ze skutkiem śmiertelnym, ma miejsce właśnie podczas pełnienia obowiązków na wysokości. Dlatego bardzo ważne jest dopełnienie wszelkich zasad bezpieczeństwa i spełnienie określonych wymagań. 

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zgodnie z rozporządzeniami wydanymi przez Ministra Pracy oraz Polityki Socjalnej na temat przepisów bezpieczeństwa, pracą na wysokości możemy określić wszystkie czynności, które są wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr na poziomem ziemi. Jednak praca nie jest uznana za pracę na wysokościach, jeżeli dana powierzchnia jest ze wszystkich stron osłonięta ścianami.

Aby praca na wysokości była możliwa, konieczne jest przede wszystkim zainstalowanie na danej powierzchni balustrad ochronnych i krawężników. Szkolenie bhp jednoznacznie określa, że pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom wszelkie środki ochrony. W niektórych przypadkach mogą się przydać np. szelki bezpieczeństwa.

Warto także podkreślić, że wykonywanie pracy na wysokościach nie może zmuszać do konieczności wychylania się poza poręcz. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, wszelkie drabiny, klamry, rusztowania i inne elementy powinny być stabilne, sprawne i wykonane ze sprawdzonych materiałów. Powierzchnia, na której się pracuje, powinna mieć właściwą powierzchnię, tak aby zmieścili się na niej pracownicy, a także wszelkie narzędzia i materiały potrzebne w trakcie pracy.

Wymagania dotyczące pracowników

Podejmując się pracy na wysokościach, należy ocenić ryzyko zawodowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak niebezpieczne obowiązki mogą wykonywać tylko pracownicy spełniający pewne wymagania. Przede wszystkim nie mogą oni mieć lęku wysokości. Należy także pozytywnie przejść badania wysokościowe i ważne orzeczenia lekarskie, które wyklucza wszelkie przeciwskazania do wykonywania obowiązków na wysokościach. Kolejną ważną kwestią jest konieczność wzięcia udziały w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenia oferuje EMEF BHP z Nowego Targu. Ponadto ważne jest także wprowadzenie, które dotyczy specyfiki danej pracy. Pracownik musi być świadomy wszelkich zagrożeń i ryzyka, które wiąże się z jego obowiązkami zawodowymi, a także musi wiedzieć w jaki sposób korzystać ze środków ochrony osobistej.

Warto także wspomnieć o specjalnych uprawnieniach wysokościowych, dzięki którym można znaleźć pracę w wielu branżach. Można je uzyskać po przejściu specjalistycznego kursu, który kończy się egzaminem. W każdym większym mieście, znajdują się firmy, które organizują tego typu szkolenia. Dobrze jest także ukończyć kurs alpinizmu.

Bezpieczeństwo jest kluczowe podczas wykonywania wszelkich prac na wysokościach. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na dopilnowanie wszelkich warunków prac wysokościowych. Niewłaściwa organizacja i koordynacja pracy może okazać się bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do poważnych wypadków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com