Inwestowanie w siebie i własnych pracowników zwykle okazuje się bardzo opłacalne. Taką inwestycją mogą być różnego rodzaju szkolenia, ale także działania mające na celu ochronę zdrowia. Początek sezonu smogowego to dobry moment na to, aby rozważyć wyposażenie biura w dobry oczyszczacz powietrza.
Co usuwają oczyszczacze powietrza?
Najlepszy oczyszczacz powietrza do biura to urządzenie wyposażone w kilka filtrów, w celu efektywnego usuwania różnych typów zanieczyszczeń. Prawidłowo dobrany oczyszczacz pozwala na usuwanie:
- Smogu
Główny składnik smogu to pyły zawieszone. Długotrwała ekspozycja na nie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i nerwowego. W smogowe dni więcej osób trafia do szpitali z zawałem serca i udarem, a u astmatyków dochodzi do nasilenia objawów chorobowych.
- Alergenów roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni
Z alergiami zmaga się 40% Polaków. Znaczna część z nich ma problem z alergią oddechową, a najbardziej rozpowszechniona jest alergia na pyłki. Objawy alergii to przede wszystkim kichanie, katar sienny i męczący kaszel. Nieleczona alergia przyczynia się do rozwoju astmy.
- Lotnych związków organicznych
Lotne związki organiczne to grupa związków, które zawierają węgiel i charakteryzują się łatwym przechodzeniem w postać pary lub gazu. Znaczna część z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Jako przykład można wskazać formaldehyd, który jest obecny niemal wszędzie. Zawierają go farby i tapety ścienne, wykładziny, kosmetyki i środki czyszczące.
- Dymu papierosowego
W składzie dymu papierosowego znajduje się 4000 różnych substancji, a przynajmniej 40 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór (używany niegdyś w komorach gazowych) i amoniak to tylko część tego, co wdychają zarówno czynni, jak i bierni palacze.
- Wirusów i bakterii
Filtr HEPA jest w stanie wychwycić cząsteczki o wielkości nawet 0,01 µm. Wirus grypy ma średnicę 80-120 nm, czyli 0,08-0,12 µm. Cząsteczki koronawirusa natomiast mają wielkość 130 nm, a więc 1,3 µm. Do zakażenia dochodzi często w wyniku bezpośredniego kontaktu, ale oczyszczacz poprzez usuwanie wirusów z powietrza może o kilka procent obniżyć ryzyko zakażenia. Zdolność do zatrzymywania wirusa przez oczyszczacze z filtrem HEPA potwierdziły badania naukowców ze Szpitala Addenbrooke w Cambridge.
Podsumowując, dobry oczyszczacz powietrza usuwa z powietrza zanieczyszczenia odpowiedzialne za wiele chorób. Dla pracodawcy oznacza to rzadsze korzystanie przez pracowników ze zwolnień lekarskich, a jak wiadomo czasem kilkudniowa nieobecność jednej osoby może znacznie utrudnić pracę.
Wybór idealnego oczyszczacza powietrza do biura
Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać urządzenie, które dobrze sprawdzi się w biurze.
Technologie oczyszczania. HEPA i węgiel aktywny to podstawa
Aby oczyszczacz powietrza skutecznie zatrzymywał wszystkie zanieczyszczenia wymienione w poprzedniej części artykułu, musi być wyposażony w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Uzupełniają one swoje działanie, pozwalając na wyeliminowanie niemal 100% groźnych zanieczyszczeń.
Filtr HEPA wyłapuje:
- pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, czyli główny składnik smogu,
- alergeny wziewne,
- wirusy i bakterie,
- niektóre składniki dymu.
Filtr węglowy pochłania:
- lotne związki organiczne,
- gazowe składniki dymu tytoniowego,
- brzydkie zapachy.
Duża skuteczność tego zestawu sprawia, że jest chętnie wykorzystywany przez producentów. Filtry HEPA i węglowe m.in. oczyszczacze powietrza Xiaomi, Sharp, Philips, Klarta i Samsung.
Wydajność kluczem do wyboru idealnego urządzenia
Druga istotna sprawa to wydajność, która zawsze powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz. O wydajności informują dwa parametry: CADR i przepływ powietrza. Oba prezentowane są w jednostce m³/h.
Minimalne zapotrzebowanie na wydajność można obliczyć poprzez pomnożenie powierzchni pomieszczenia przez 8. W biurze o powierzchni 25 m² potrzeba oczyszczacza o wydajności 200 m³/h. Warto jednak, aby było to jeszcze więcej.
Dobry tryb automatyczny
Najważniejszą funkcją dodatkową oczyszczacza powietrza jest tryb automatyczny. Wyposażone w niego oczyszczacze samodzielnie dopasowują prędkość filtracji do stanu powietrza. Aby taki tryb zapewniał skuteczną ochronę zdrowia, ważne jest, aby oczyszczacz miał dobry czujnik i bazował na europejskich normach jakości powietrza.
Najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza z czujnikiem laserowym pyłu zawieszonego PM2,5. Pozwalają bowiem na dokładny pomiar głównego składnika smogu. Na uwagę zasługują np. oczyszczacze Klarta i LIFAair.
Niekiedy oczyszczacze mają dobre czujniki pyłu zawieszonego, ale łagodnie oceniają jakość powietrza. Dotyczy to m.in. takich urządzeń Xiaomi Mi Air Purifier 3C, Winix Zero albo Philips Dual Scan AC3858/50.
Cicha praca
Na koniec warto wspomnieć o głośności pracy. Biuro to pomieszczenie, w którym nadmierny hałas będzie sporym problemem. Warto zwrócić uwagę na to, że głośność uzależniona jest od prędkości pracy. W trybie automatycznym na częstotliwość korzystania z wysokich prędkości wpływa m.in. od wydajności oczyszczacza. Z tego powodu warto wybrać urządzenie przeznaczone do większych pomieszczeń, co pozwoli na rzadsze korzystanie z wysokich, hałaśliwych prędkości.
Źródła:
Tosin Thompson, Real-world data show that filters clean COVID-causing virus from air, https://www.nature.com/articles/d41586-021-02669-2, [dostęp online 28.10.2021].
Lidia Koperwas, Wirus grypy – mały sprawca wielkich szkód, http://laboratoria.net/artykul/16563.html, [dostęp online 28.10.2021].
A.P. Instruments, Jaka jest wielkość koronawirusa? Dlaczego wiedza na temat wielkości i kształtu cząstek wirusów jest tak istotna?, https://apinstruments.pl/wielkosc-koronawirusa/, [dostęp online 28.10.2021].
Polecamy:
– Na co ludzie najczęściej zwracają uwagę przy zakupie nieruchomości?
– Dlaczego warto inwestować w firmy na kółkach?
– Porównanie lokat – na co zwrócić uwagę?