Osoby, które chcą pomnożyć swoje pieniądze, nie ponosząc ryzyka, zwykle decydują się na lokaty bankowe. Na jakie rodzaje lokat warto zwrócić uwagę?
Inwestowanie nie zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności są lokaty bankowe. Wśród ofert znajdziemy różnego rodzaju lokaty, takie jak lokata terminowa, strukturyzowana, dynamiczna czy rentierska. Czym charakteryzują się te lokaty?
Lokata terminowa – najpopularniejszy rodzaj lokaty
Lokata terminowa to bardzo popularna lokata bankowa, wybierana przez wielu klientów. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zakładana na konkretny czas. Wybierając lokatę bankową terminową, możemy zdecydować się na lokatę jednodniową, kilkudniową, kilkutygodniową czy kilkumiesięczną. Długość lokaty zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, oczekiwanych zysków i terminu, w jakim będziemy chcieli znów skorzystać z własnych pieniędzy. Dzięki temu, że środków nie można wypłacić przez okres trwania umowy, oprocentowanie lokaty często jest atrakcyjne. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, przejrzyj ranking lokat bankowych, który gromadzi w jednym miejscu najlepsze oferty z różnych banków.
Lokata bankowa strukturyzowana – dla osób, które nie boją się ryzyka
Lokata strukturyzowana to lokata bankowa, które składa się z dwóch części: oszczędnościowej i inwestycyjnej. Część oszczędnościowa to większa część kwoty i jest ona bezpieczne inwestowana, np. w obligacje skarbowe. Reszta kapitału jest inwestowana z większym ryzykiem, dzięki czemu mamy szansę na większy zysk, ale istnieje również ryzyko straty. Nie jest to więc lokata dla osób, które nie chcę ryzykować i chcą mieć pewność, że nic nie stracą. Okres trwania lokaty jest długi, więc nie jest to również rozwiązanie dla osób poszukujących szybkiego zysku.
Lokata rentierska – dla osób, które dysponują dużymi oszczędnościami
Lokata rentierska co to jest? Jest ona skierowana przede wszystkim do osób, które dysponują dużymi środkami i chcą zarabiać na generowanych przez nie odsetkach. W przypadku lokat rentierskich odsetki wypłacane są w określonych odstępach czasu, np. co miesiąc lub co pół roku. Plusem jest fakt, że zysk można wypłacić długo przed zakończeniem lokaty. Jednak należy pamiętać, że w przypadku lokat rentierskich bank określa minimalną kwotę, którą należy zdeponować i zwykle nie może być ona mniejsza niż 100 000 zł.
Lokata dynamiczna ze zmiennym oprocentowaniem
Lokaty czy konta oszczędnościowe, które mają oprocentowanie stałe, są nam dobrze znane. Jednak istnieje też zmienne oprocentowanie lokat. Lokata dynamiczna należy do lokat długoterminowych, a wyróżnia ją oprocentowanie zmienne. Podczas otwierania lokaty nie mamy pewności, ile będzie ono wynosiło, jednak należy pamiętać, że im dłuższy czas lokaty dynamicznej, tym większy zysk. Zwykle możemy też wypłacić zgromadzone środki, nie tracąc zysków. Banki chcą się zwykle zabezpieczyć przed wypłaceniem środków w pierwszych miesiącach trwania lokaty, dlatego oprocentowanie w tym czasie jest niskie, a dopiero później rośnie. Więcej przeczytasz na stronie http://lokatowy.pl/lokata-dynamiczna-co-to-jest/.
Lokata czy konto oszczędnościowe
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać lokatę bankową, czy też zdecydować się na konto oszczędnościowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety. W przypadku lokaty bankowej lokujemy pieniądze na ściśle określony czas. Zamykając lokatę przed czasem, zwykle nie otrzymamy oprocentowania, choć zależy to od rodzaju lokaty. Z kolei konto oszczędnościowe jest dostępne przez cały czas i w każdej chwili możemy dysponować zgromadzonymi środkami. Choć jest ono gorzej oprocentowane niż lokata, dobrze sprawdza się dla osób, które chcą oszczędzać na bieżąco, a czasem potrzebują wykorzystać środki na codzienne wydatki. Nie tracimy wtedy oprocentowania i w każdej chwili możemy wpłacić pieniądze, co nie zawsze jest możliwe w przypadku lokat.