Co to jest elektroniczny papieros i jak działa?

Elektroniczne papierosy są często polecane palaczom tytoniu jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Jednak nie wszyscy palacze tytoniu są zaznajomieni z elektronicznymi papierosami. Jak działają te urządzenia i co trzeba o nich wiedzieć?

Budowa elektronicznego papierosa – jakie są jego części składowe?

Mimo, że elektroniczne papierosy są produkowane przez różne firmy, mają one podobną konstrukcję i zazwyczaj mają budowę modułową. Aby elektroniczny papieros mógł spełniać swoją funkcję, musi być wyposażony w następujące elementy:

Zasilanie. Ma ono postać baterii. Może ona być zintegrowana lub nie – decyzja zależy w dużej mierze od preferencji osoby korzystającej z urządzenia. Z punktu widzenia użyteczności, rozwiązania zintegrowane mają jednak tę zaletę, że wystarczy je naładować, a nie wymieniać.
Pojemnik na liquidy. Jest to część elektronicznego papierosa, która jest najczęściej używana, ponieważ jest regularnie uzupełniana nowym płynem.
Atomizer. Jest to część elektronicznego papierosa, w której podgrzewany jest płyn. W zależności od modelu elektronicznego papierosa, może on być bardziej lub mniej zintegrowany z pojemnikiem na liquid, grzałką lub baterią. Ważny jest również sposób budowy atomizera – element grzewczy jest elementem często używanym, dlatego wymaga częstej wymiany.
Na rynku dostępne są również jednorazowe papierosy elektroniczne, które są mniej skomplikowane (ponieważ nie wymagają ingerencji użytkownika). Nie są one jednak tak popularne jak urządzenia wielokrotnego użytku.

Skład liquidu do e-papierosa

Korzystanie z elektronicznego papierosa nierozerwalnie wiąże się z zakupem liquidu. Jest to płyn, który jest zamieniany przez urządzenie w aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Przykładowe płyny, które może zakupić konsument e-papierosa to: o smaku tytoniu, mięty, owoców, czekolady czy mrożonej herbaty.

Ponieważ e-papierosy są alternatywą dla tradycyjnych papierosów, naturalnym jest, że liquidy zawierają nikotynę (nie jest to jednak obowiązkowe – na rynku dostępne są również e-papierosy bez nikotyny). Choć nikotyna jest głównym składnikiem interesującym użytkowników e-papierosów, skład liquidów jest bardziej złożony i nikotyna nie stanowi w nich największego udziału. Wręcz przeciwnie, z reguły zawartość nikotyny wynosi zaledwie 2% liquidu. Co oprócz nikotyny znajduje się w liquidach?

Gliceryna (lub glikol propylenowy) jest również obecna w płynie do e-papierosów – jest to tzw. nośnik. W skład płynu może wchodzić również woda (lub alkohol), aromaty i inne składniki.

Jak działa elektroniczny papieros?

Używanie elektronicznego papierosa jest tak proste, jak naciśnięcie przycisku i zaciągnięcie się. Przy pierwszym użyciu elektronicznego papierosa należy wybrać liquid, a dokładniej stężenie nikotyny w nim zawarte. Dobór odpowiednich rozwiązań często decyduje o tym, czy użytkownik wybierze e-papierosa czy paczkę tradycyjnych papierosów.

Osoby korzystające z elektronicznego papierosa powinny pamiętać, że niektóre elementy urządzenia wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany. Używanie elektronicznych papierosów wymaga m.in. usuwania zanieczyszczeń z ustnika (najlepiej co kilka dni) oraz regularnej wymiany elementu grzewczego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na rzeczyniezwykle.org.

Polecamy:
Dlaczego warto inwestować w firmy na kółkach?
Porównanie lokat – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com