Do czego jest potrzebny adwokat?

Stara paremia prawnicza mówi, że nieznajomość prawa szkodzi (ignorantia iuris nocet). Oznacza to, iż nikt nie może zasłaniać się nieznajomością prawa, gdy np. nie dotrzymał wymaganych prawem terminów lub nie dokonał właściwych czynności prawnych.

Dodatkowo procedury postępowania cywilnego, czy też karnego bywają skomplikowane, w szczególności dla osób nie mających kontaktu z prawem lub słownictwem prawniczym. Rozpoczynając sprawę sądową w jakimkolwiek postępowaniu (cywilnym, karnym czy innym) należy orientować się w terminologii prawniczej, jakie są wymagania formalne pism, gdyż według zasady ignorantia iuris nocet każdy podmiot jest zobowiązany do przestrzegania prawa i zachowań zgodnych z przepisami prawa.

Pomoc profesjonalisty w sprawach dotyczących prawa czasem jest wręcz niezbędna. W sądzie może się więc przydać adwokat. Szukając fraz typu adwokaci łódź znaleźć możemy kancelarię adwokatów kb-adwokaci.pl, którzy świadczą swe usługi na terenie Łodzi i okolic. Są to fachowcy, którzy znają przepisy, wiedzą jakie składać w sądzie dokumenty i załączniki, w jakiej ilości złożyć wymagane dokumenty, dowody czy zgłosić dowody, do kiedy wnieść, ile wynoszą terminy procesowe w przypadku danej sprawy. Prawo i procedury prawne są naprawdę skomplikowane i dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o prawa i obowiązki wnioskodawcy czy oskarżonego. Powinno się również pamiętać o fakcie istnienia tak zwanego przymusu adwokackiego, który obowiązuje w postępowaniu kasacyjnym.

Na szczęście adwokat jak i radca prawny to tzw. zawody zaufania, czyli wymaga się od nich szczególnej staranności. Osoba taka odpowiada materialnie za szkody wyrządzone wskutek niedbalstwa, lekkomyślności, nieudolności czy niekompetencji. Należy pamiętać, że w przypadku popełnienia błędu lub zaniedbania pełnomocnika można dochodzić odszkodowania pokrywającego wszystkie poniesione wskutek tego straty materialne.

Polecamy:
Dobry adwokat. Warszawa – gdzie znaleźć?

4 Comments on “Do czego jest potrzebny adwokat?”

  1. Ale czy oby na pewno warto zatrudniać adwokata tylko dlatego, że wyszukiwarka wyrzuciła nam jego stronę jako pierwszą w kolejności? Przecież to wcale nie oznacza, że to dobry specjalista. świadczy to jedynie o tym, że stać go na wykupienie reklamy. Osoba, która nas reprezentuje powinna być przede wszystkim dobra w tym, co robi. Dlatego warto poczytać opinie na temat danego prawnika, upewnić się, że specjalizuje się w naszej dziedzinie.

    1. Z drugiej strony opinii w internecie na temat prawników nie ma za wiele, pozostaje także pytanie o ich wiarygodność… Najlepiej chyba mieć prawnika z czyjegoś zaufanego polecenia (znajomej/znajomego).

  2. Rzeczywiście istnieje pewne grono specjalistów, na których warto zdać się z polecenia i prawnicy zdecydowanie do niego należą. Z usług prawnych nie korzysta się w końcu codziennie – no chyba, że prowadzi się firmę. Moją działalność od lat obsługuje Pan Jagielski. Polecam zaznajomić się z ofertą na http://www.kancelariajagielski.pl/. Warto też pamiętać, że często adwokaci specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com