Czy małej firmie jest potrzebna strona www?

W dzisiejszych czasach podstawowym źródłem zdobywania informacji nie są już gazety i książki, a Internet. To tam poszukuje się adresów placówek oraz opinii o danym przedsiębiorstwie. Potocznie mówi się nawet, że „jeśli nie ma Cię w Internecie to nie ma Cie wcale”. Dlatego tak ważne jest to, by posiadać swoją wirtualną wizytówkę, stronę internetową.

Strona internetowa

Nie od dziś wiadomo, że aby zaistnieć w świadomości potencjalnego klienta trzeba się dobrze zareklamować. W przypadku małych firm często stawia się na tradycyjne środki, czyli tzw. drogę pantoflową i informację w gazecie o wykonywanych usługach. Warto jednak iść z duchem czasu i stworzyć własną stronę www. Takie rozwiązanie dotrze do większej ilości odbiorców, a co za tym idzie będzie można liczyć na większą liczbę zleceń. Witryna dla klienta dostępna jest całodobowo i już na zawsze. Nie trzeba pamiętać o tym by odnowić ogłoszenie, a co za tym idzie za każdym razem ponosić jego koszta, czy martwić się co sąsiad o nas powie innym. Na stronie można umieścić zakładkę forum/opinie gdzie klienci sami będą mogli wypowiedzieć się na temat otrzymanych usług. Takie informacje dla innych są bardzo cenne, ponieważ pokazują jaki jest poziom zadowolenia. Bardzo ważne jest to, że strona pozwala otworzyć się na szeroki rynek, nie tylko lokalny ale także zagraniczny, czego nie uzyskamy poprzez ogłoszenia w prasie. Kolejną zaletą posiadania strony internetowej jest fakt, iż można ją stale modyfikować, dodawać nowe zdjęcia lub informację na temat prowadzonej działalności. Nawet mała firma może zacząć dodatkowo zarabiać poprzez otwarcie sklepu internetowego, który również można zamieścić w zakładkach strony. Powinno brać się taką możliwość pod uwagę, ponieważ coraz więcej osób dokonuje zakupów właśnie przez Internet. Za pomocą strony internetowej można stworzyć określony przez siebie wizerunek firmy. To od zleceniodawcy zależy jak chce się zaprezentować i co chce uzyskać poprzez tego typu promocję. W łatwy sposób można zaprezentować swoje wyroby/usługi wstawiając zdjęcia do galerii. Takiego efektu nie da się uzyskać za pomocą zwykłego ogłoszenia.

Wygląd strony

W momencie gdy jest się zdecydowanym na stworzenie własnej witryny, należy zastanowić się jakie informacje mają się na niej znaleźć. Bardzo ważne jest to, by strona była czytelna i łatwa w obsłudze. Zbyt wiele tekstu zniechęca użytkowników, ponieważ nie mogą w łatwy sposób znaleźć tego co ich interesuje. Ważne jest, by stworzyć odpowiednie zakładki np.: „O firmie”, „Asortyment”, „Kontakt”, „Mapa dojazdu” itp. Dzięki takiemu podziałowi klient szybko odszuka to czego potrzebuje. Warto zamieszczać także informację o promocjach i wyprzedażach, ponieważ to zawsze przyciąga wzrok, a firma może tylko zyskać.

Koszta

Do stworzenia strony internetowej najczęściej zatrudnia się profesjonalistów, ponieważ to oni najlepiej wiedzą jakie obecnie panują trendy. Ważne jest by przed wyborem zapoznać się z dotychczasową działalnością firmy i przejrzeć kilka jej projektów. Dzięki temu będzie można z łatwością ocenić czy proponowane prace są czytelne i przejrzyste dla klienta. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża, bowiem waha się od 100 do kilku tysięcy złotych. Jednak drogo nie zawsze znaczy dobrze. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprecyzować swoje wymagania co do strony, gdyż właśnie od tego zależy jej końcowy koszt. Jeśli nie chce się płacić za każdym razem, po wprowadzeniu poprawek, to można zamówić stronę do samodzielnego modyfikowania. Nie będzie już wtedy trzeba umawiać się z programistą, wystarczy samemu wejść na stronę i uzupełnić ją o dodatkowe informacje lub zmienić już istniejące. Można także postawić na wirtualną wizytówkę, która jest podstawową formą zaprezentowania się w Internecie bez nastawienia na tworzenie wizerunku firmy. Koszt takiego przedsięwzięcia to 200 – 300zł. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ klient znajdzie podstawowe, najważniejsze informację, czyli dane o świadczonych usługach oraz kontakt do firmy z mapą dojazdu.

Należy pamiętać o tym, że posiadając stronę internetową nie trzeba już inwestować w dodatkowe środki reklamy. Co za tym idzie przedsiębiorca nie będzie ponosił dodatkowych kosztów, wystarczy w widocznych miejscach zamieścić adres internetowy i informować o nim klientów. Jedno jest pewne taka forma reklamy dociera do niesłychanie dużej liczy odbiorców. Jeśli dodatkowo zadba się o promocję w portalach społecznościowych to z pewnością będzie można liczyć na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności. Stworzenie strony internetowej zwróci się szybciej niż myśli niejeden przedsiębiorca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com