Współczesne biura różnią się wyglądem od tradycyjnych, do niedawna obecnych w naszym życiu zawodowym pomieszczeń biurowych. Nowoczesne biura coraz bardziej przypominają prywatne mieszkania po względem staranności aranżacji, doboru dodatków, detali architektonicznych. Nikt już nie chce spędzać 8 godzin w pomieszczeniach wyposażonych w brązowe biurko i paprotkę na parapecie.
Wnętrza biznesowe odzyskują indywidualizację, dostosowane do charakteru pracy, zadań wykonywanych przez pracowników sprzyjają twórczej pracy i poprawiają samopoczucie. Nawet największe z korporacji odchodzą od unifikacji pomieszczeń i rygoryzmu tak popularnego jeszcze niedawno, gdy wydawało nam się, że wszyscy pracownicy powinni być jednakowo ubrani, siedzieć na tych samych krzesłach, a ściany powinny być w beżowych niebrudzących odcieniach.
Zmienia się moda, a przede wszystkim potrzeby i oczekiwania w miejscu pracy, ale zmieniają się również narzędzia jakimi też nową wizję aranżacji przestrzeni można uzyskać.
W dalszym ciągu główną zasadą aranżacji wnętrz biznesowych jest prostota, ale wysmakowana i elegancka. Starannie zaaranżowana przestrzeń, odpowiednio dobrane kolory, przemyślane oświetlenie i kubiczne formy wyposażenia. Projektując wnętrza biznesowe nie można zapomnieć o detalach mających wpływ na komfort przebywania w miejscu pracy.
Jednym z najważniejszych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy realizacji projektu jest akustyka wnętrza. Hałas czy pogłos przeszkadza w sprawnej komunikacji, obniża komfort pracy i czyni ją niehigieniczną. Szczególnie przeszkadza w wysokich i obszernych przestrzeniach holu, powierzchniach recepcyjnych czy salach konferencyjnych. To tam używa się najwięcej materiałów odbijających dźwięk i światło. Stosuje się szkło, kamień, mnóstwo gładkich powierzchni. Dlatego podczas projektowania warto pamiętać o wykończeniu sufitów, które pochłoną hałas oraz wykończeniu podłóg, które pochłoną choćby stukanie damskich obcasów. Minimalistyczne, ale użytkowe wprowadzenie do pomieszczeń elementów pochłaniających dźwięk podniesie komfort pracy.
Ogromne znaczenie dla samopoczucia pracowników w miejscu pracy będzie miał też kolor pomieszczeń. Od wielu lat znany jest wpływ koloru na samopoczucie, wydajność, stymulację intelektualną. W przestrzeni biznesowej doskonale sprawdzają się kolory jasne, wszelkie odcienie szarości, złamane biele, kolor biały czy rozbielone, przyprószone pastele.
Jednym z najważniejszych zadań dla projektanta wnętrz przestrzeni biznesowej będzie oświetlenie. Nie tylko części wspólnych, ale również oświetlenie indywidualne, punktowe. Wspólna przestrzeń biznesowa, zróżnicowana odległość pomiędzy wszystkimi elementami wyposażenia wymaga oświetlenia poszczególnych partii wnętrza. To oświetlenie wydobędzie te fragmenty wnętrza, które są charakterystyczne dla danej przestrzeni, choćby ze względu na jej przeznaczenie. Inaczej oświetlimy ladę recepcyjną w holu recepcyjnym dużej firmy, a inaczej podobną ladę na kolejnym jej piętrze.
Wnętrze biznesowe musi być przyjazne dla pracowników i czytelne dla osób z zewnątrz. Dlatego każde pomieszczenie powinno otrzymać wystrój wnętrza charakterystyczne dla jego przeznaczenia.
Poradnik opracowano wspólnie z portalem lazienkazpomyslem.com na które można kupić Kabiny prysznicowe – Novosan
Bardzo się cieszę, że coraz więcej firm zwraca uwagę na aranżację swojego biura. Zamówiłam projekt w http://apatrojanowscy.pl zanim jeszcze rozpoczął się wielki bum na open space i designerskie miejsca pracy. Minęło już sporo czasu, a wnętrze naszej firmy nadal cieszy oko i inspiruje do pracy.