Zasobniki wody ciepłej – wszystko co musisz wiedzieć

 Spotkałeś się kiedyś z sytuacją, w której zabrakło Ci ciepłej wody? Chcesz wziąć szybki prysznic, ale osoby, które korzystały z niego przed Tobą wykorzystały ją w całości i teraz musisz czekać aż nagrzeje się ona do odpowiedniej temperatury? Pora skorzystać z zalet jakie dostarczają zasobniki wody ciepłej. Niewątpliwie stały dostęp do ciepłej wody to ponadprzeciętny komfort. Zasobniki C.W.U to urządzenia, które mogą to zagwarantować. To właśnie dzięki nim, ciepła woda pojawia się błyskawicznie, zaraz po otwarciu kranu. Z naszego artykułu dowiecie się wszystkich, podstawowych kwestii, jakie powinniście wiedzieć o zasobnikach wody ciepłej.

Zasobniki wody ciepłej – co to takiego?

Zasobniki wody ciepłej to nic innego jak naczynia zbiorcze w kształcie walca, które gromadzą ciepłą wodę podgrzaną przez kocioł grzewczy.

Zasada ogrzewania wody magazynowanej w zbiorniku jest bardzo prosta. Odbywa się to za sprawą zewnętrznego układu, czyli wymiennika rurkowego lub płytkowego. Niewielka pompa cyrkulacyjna wtłacza do zasobnika ciepłej wody, wodę podgrzaną przez kocioł, która stanowi czynnik grzewczy. Krąży ona w zbiorniku stopniowo ogrzewając ciecz do czasu, gdy jej temperatura będzie taka sama, jak temperatura wody w kotle grzewczym

Budowa zasobników wody ciepłej

Zasobniki wody ciepłej nie posiadają skomplikowanej budowy. Całość składa się z

  • zbiornika gromadzącego wodę – zbiornik wykonany jest z najtrwalszych materiałów, jak np. blacha ocynkowana, które posiadają wysoką odporność na działanie czynników korozyjnych. Stosuje się także anodę magnezową, która dodatkowo chroni ścianki zbiornika. Dotyczy to jednak starszych modeli zasobników wody ciepłej. Najnowsze zbiorniki wytwarzane ze stali nierdzewnej nie wymagają stosowania anod magnezowych
  • izolacji termicznej – to właśnie izolacja termiczna jest kluczowym elementem budowy zasobników C.W.U. Zabezpiecza ona wodę gromadzoną w zasobniku przed utratą ciepła. Materiałem jaki najczęściej jest do tego stosowany to pianka poliuretanowa
  • króćców zasilających
  • króćców odprowadzających
  • króćców do pomp cyrkulacyjnych, które wtłaczają wodę do zasobnika

Dlaczego zasobnik gwarantuje stały i błyskawiczny dostęp do ciepłej wody?

Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, że zasobniki ciepłej wody gwarantują jej stały dostęp. Przecież gdy magazynowana woda zostanie całkowicie wykorzystana, musi się ona w jakiś sposób nagrzać, a to wymaga czasu.

Wytłumaczenie jest bardzo proste. Ciepła woda pochodząca z kotła grzewczego wtłaczana jest do zasobnika ciepłej wody w jego dolnej części. Woda nagrzewa się warstwowo, dlatego na samej górze zbiornika znajduje taka, która została podgrzana już do właściwej temperatury. To właśnie z górniej części zasobnika ciepła woda pobierana jest do kranu. Wyklucza to konieczność czekania aż woda w całym zbiorniku odpowiednio się nagrzeje. Dlatego zasobniki ciepłej wody gwarantują błyskawiczny dostęp do ciepłej wody.

Gdzie można zastosować zasobniki wody ciepłej?

Zasobniki wody ciepłej można z powodzeniem wykorzystać w każdym miejscu, gdzie jest to tylko konieczne:

  • mogą pracować zarówno z tradycyjnymi kotłami zasilanymi paliwami konwencjonalnymi jak gaz, olej opałowy czy węgiel.
  • mogą współpracować z nowoczesnymi technikami grzewczymi, jak np. ogrzewanie solarne
  • można wykorzystać je również w przypadku posiadania dwóch różnych systemów grzewczych. Wykorzystanie zasobnika ciepłej wody połączy je w jedną, niezwykle wydajną instalację, która posłuży do ogrzania wody użytkowej

Należy jednak pamiętać, aby ciśnienie, jakie występuje w układach grzewczych, do których zastosowany jest zasobnik C.W.U nie przekroczyło maksymalnego ciśnienia obliczonego dla danego zbiornika.

Zastanawiasz się nad najlepszym zasobnikiem wody ciepłej dla siebie? Skontaktuj się z ekspertami WaterMark. Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy bogatą ofertę najlepszych na rynku zasobników ciepłej wody. Razem wybierzemy najlepszy z nich!

One Comment on “Zasobniki wody ciepłej – wszystko co musisz wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com