Biznes franczyzowy – czy opłaca się przejmować działający już punkt?

Biznes polegający na franczyzie to rozwiązanie, które cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Daje wiele możliwości, a jednocześnie szansę powodzenia nawet na konkurencyjnym rynku. Najlepsza franczyza pozwala zarabiać całkiem spore pieniądze, a jednocześnie zdobyć doświadczenie, które później można wykorzystać w innych branżach i w prowadzeniu firmy całkowicie na własny rachunek.

Wśród różnych form franczyzy dużą popularnością cieszy się franczyza gastronomiczna, czyli prowadzenie restauracji, kawiarni, barów szybkiej obsługi i innych punktów z jedzeniem pod szyldem znanej, sprawdzonej i cieszącej się popularnością marki. Dobrym rozwiązaniem może być również franczyza sushi, która sprawdza się w mniejszych i większych miastach. Sushi, typowe japońskie danie, ma bowiem swoich stałych wielbicieli, którzy chętnie jedzą w sprawdzonych knajpkach oferujących dania na wysokim poziomie.

Czy warto przejąć lokal, który już działa?

Wiele osób, które prowadzą biznes pod szyldem innej marki, decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż chce zdobyć doświadczenie w biznesie. Później, gdy już mają wiedzę i są pewni swoich umiejętności, wybierają własną drogę. Działający punkt odsprzedają lub dzierżawią komuś innemu. Przejęcie takiego lokalu może być dobrym rozwiązaniem dla osób nowych na rynku. Gdy ktoś rezygnuje z franczyzy, nie oznacza to bowiem, że lokal kiepsko prosperuje. Bardzo często franczyzobiorcy mają nieco dość wyśrubowanych warunków i braku decyzyjności. Z tego też względu prędzej czy później decydują się na własny lokal. Ten, który już działa, nadal ma szansę zarabiania dobrych pieniędzy. Pod znaną marką prowadzi się bowiem firmę zdecydowanie łatwiej. Jeśli mamy okazję przejąć biznes franczyzowy po kimś, warto w takie rozwiązanie wejść. Nie trzeba wtedy ani przystosowywać lokalu, ani inwestować w remont. Punkt jest już bowiem pod każdym względem dopasowany do potrzeb franczyzodawcy.

Czy na franczyzie można dobrze zarobić?

Prowadzenie franczyzy daje sporo możliwości. To, czy lokal będzie dobrze działał, zależy od wielu kwestii, także tych, które są zupełnie niezwiązane z firmą matką. Bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja, która będzie przyciągała klientów, a także solidnie przygotowane dania i miła obsługa. Nawet najlepsza marka nie będzie przyciągała klientów, jeśli kuchnia będzie słabo pracować, a obsługa klienta będzie pozostawiała wiele do życzenia. W branży gastronomicznej zawsze ważna jest jakość dań, atmosfera w lokalu oraz sprawne zarządzanie. Bez względu na to, czy prowadzimy lokal franczyzowy, czy absolutnie autorski, zawsze trzeba zadbać o to, by pod każdym względem działał na wysokim poziomie. Jeśli natomiast decydujemy się na franczyzę, możemy mieć pewność, że pod względem kosztów rozpoczęcia działalności będzie nam zdecydowanie łatwiej. Nie trzeba wykładać aż tak dużych pieniędzy niż wtedy, gdy zaczynamy prowadzić lokal całkowicie od zera.

Polecamy:
O czym warto pamiętać budując wizerunek własnej firmy?
Nieuczciwa konkurencja – jak zwalczać jej działania?
Jak prasować szybko i skutecznie?
Czym jest storytelling i jak go wykorzystać w swojej pracy?
Blaty fornirowane – dobry pomysł dla każdego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com