Z czego powstają opakowania jednorazowe

Chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, opakowania jednorazowe stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia i możemy je spotkać niemal na każdym kroku. Używamy ich do pakowania, przechowywania i transportowania produktów spożywczych, środków czystości, kosmetyków i wiele, wiele innych. Ale czy zastanawialiście się czasem z czego powstają, jak wygląda historia ich ewolucji i proces produkcji? Z pewnością wielu z tych informacji nie byliście świadomi. Ciekawi? Przeczytajcie! 😉

Rodzaje i przeznaczenie opakowań jednorazowych

W obecnych czasach ponad 90% wszystkich produktów, jakie znajdziemy w sklepach, jest w opakowaniach jednorazowych. Gdzie je znajdziemy? Bez problemu możemy kupić je w sklepach lub skorzystać z opcji jaką jest hurtownia naczyń jednorazowych. Ten wynalazek tak ewoluował na przestrzeni lat, że ciężko jest nam teraz wyobrazić sobie bez nich codzienne życie. Rodzajów i zastosowań opakowań jednorazowych jest niezliczona ilość. Oprócz opakowań na różnego rodzaju produkty spożywcze (pakowane w folie, kartonowe pudełka itp., warzywa i owoce, mięso, żywność przetworzona i wiele innych), środki czystości czy kosmetyki, wyróżniamy opakowania, które wykorzystuje się przykładowo w gastronomii czy do użytku codziennego – jedzenie na wynos, posiłki na imprezach plenarnych – a ich funkcjonalność jest tutaj niezastąpiona, dlatego na rynku mamy tak szeroki wybór opakowań różnego rodzaju: kubki, sztućce, miski, talerze, tacki, pojemniki obiadowe lub na lunch, a nawet kieliszki. Opakowanie jednorazowe to również reklamówka, papierowa torba czy woreczek foliowy, które wykorzystuje się do przenoszenia i transportu produktów. Mamy też szeroki wybór ze względu na materiały użyte w produkcji opakowań – są opakowania z plastiku, styropianu, innych tworzyw sztucznych, papieru, tektury czy trzciny cukrowej, więc, jak widać, asortyment opakowań jednorazowych jest naprawdę ogromny.

opakowania jednorazowe

Z czego są wykonane

Do produkcji opakowania jednorazowego mogą być użyte różne materiały. Najwięcej jest opakowań plastikowych i z innych tworzyw sztucznych, ale również występują styropianowe, papierowe i kartonowe lub ekologiczne z naturalnych tworzyw. Materiały te mają właściwości izolacyjne dzięki czemu utrzymują odpowiednią temperaturę produktów i zachowują ich świeżość przez dłuższy czas.

Opakowania plastikowe

Są one zdecydowanie najpopularniejsze i wykorzystywane przez niemal każdą branżę. Odznaczają się wygodą i funkcjonalnością: są lekkie, stosunkowo wytrzymałe, świetnie ochraniają produkt przed czynnikami zewnętrznymi, pognieceniem lub uszkodzeniem oraz są szczelne, przez co wydłużają termin przydatności, na przykład produktów spożywczych i zachowują dłużej ich świeżość. Są też ogólnodostępne i tanie. Kolejną zaletą opakowań plastikowych jest ich estetyczny wygląd – plastik może być dowolnego kształtu i koloru – przeźroczysty i eksponujący produkt lub kolorowy, pokryty wzorami i nadrukami. Mają oczywiście też kilka słabych stron, przykładowo nie są tak wytrzymałe, jak drewno czy szkło. Ponadto ich największą wadą jest szkodliwy wpływ materiału, z którego są wyprodukowane, na środowisko. Jednak ciężko jest je zastąpić, dlatego należy używać ich rozsądnie i zużyte poddawać recyklingowi.

Opakowania foliowe

Podobnie powszechne jak plastikowe, są opakowania foliowe: woreczki, folie w rolach, torby i reklamówki oraz wiele innych rodzajów. Najczęściej wykorzystywane są w branży spożywczej, ponieważ świetnie sprawdzają się do pakowania żywności głównie sypkiej (np. orzechy) czy owoców i warzyw. Doskonale ochraniają je przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniem i rozsypaniem. Wielką zaletą folii jest jej elastyczność – można ją dowolnie formować i zawijać, przez co możliwe jest szczelne zapakowanie żywności i zachowanie jej świeżości. Niestety nie sprawdza się w przypadku produktów ciężkich lub zawierających ostre krawędzie oraz, tak jak w przypadku opakowań plastikowych, również ma negatywny wpływ na środowisko i ilość odpadów.

Opakowania ekologiczne

Obecnie mamy świadomość, jak szkodliwy wpływ na środowisko mają opakowania z tworzyw sztucznych – długo się rozkładają, dlatego, nie poddane recyklingowi, przyczyniają się do zaśmiecania środowiska i pogorszenia jakości powietrza, wody i gleby (w czasie rozkładu uwalniają do atmosfery wiele szkodliwych substancji), a przez to oddziałują też na nasze zdrowie. Na szczęście, dlatego coraz powszechniejsze stają się opakowania z naturalnych materiałów, które są w pełni biodegradowalne. Najczęściej robi się takie opakowania z pulpy trzciny cukrowej, papieru, otrębów pszennych czy odpadów owocowo-warzywnych. Te materiały są łatwo dostępne oraz proces produkcji tych opakowań jest dużo mniej skomplikowany. Są też bardzo lekkie i wygodne.

Skąd pomysł pakowania żywności i innych produktów – historia i ewolucja

Opakowania jednorazowe, jak każdy wynalazek, nie wzięły się znikąd i mają swoją własną historię. Choć dla wielu może być to zaskoczeniem, pierwsze opakowania pojawiły się już w starożytności, w postaci dużych liści, zwierzęcych skór lub muszli. Jeszcze przed naszą erą pojawiły się też pierwsze opakowania szklane. Z biegiem lat stawały się coraz lepsze i trwalsze, dzięki czemu ludzie mogli zacząć transportować surowce. Czasem szczególnego rozwoju była rewolucja przemysłowa – towary transportowano coraz dalej, dlatego zaczęto umieszczać informacje o nich na opakowaniach. Tak pudełka zyskały napisy i nadruki, które zaczęły spełniać funkcję reklamową – były projektowane pod kątem przyciągnięcia uwagi klientów.

Szczególną historię ma kubek papierowy, który zapoczątkował rozwój i popularność naczyń jednorazowych. Lawrence Luellen, opracowując automat do wody, jako pierwszy użył przy nim jednorazowych kubków i edukując ludzi na temat higieny i zdrowia (używanie kubków jednorazowych jest bardziej higieniczne), sprawił, że jego pomysł rozprzestrzenił się na cały świat. Z czasem zaczęły powstawać też inne naczynia jednorazowe – sztućce, talerze, butelki i inne – i na dobrze zadomowiły się w naszym życiu codziennym, ponieważ, w niektórych sytuacjach, takich jak na przykład spotkania w plenerze, sprawdzają się dużo lepiej niż tradycyjne. Obecnie nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez opakowań jednorazowych, ponieważ sprzedawane są w nich niemal wszystkie produkty.

Wady i zalety opakowań jednorazowego użytku

Każde takie opakowanie, niezależnie od tego, z jakich tworzywa jest wykonane, wyróżnia się niezwykłą funkcjonalnością – lekkość, zajmowanie niewielkiej przestrzeni (w torbie na przykład) oraz stosunkowo niska cena. Są higieniczne i wygodne – poręczność i brak konieczności mycia. Dzięki nim mamy możliwość przechowywania i przenoszenia żywności, a tym samym mniejsze jej marnowanie. Jednak mimo wielu oczywistych zalet, z opakowaniem jednorazowym wiąże się również wiele wad. Największą z nich jest zanieczyszczenie, które może przez nie opanować środowisko naturalne. Mimo iż coraz więcej jest na rynku opakowań biodegradowalnych, jednak wciąż najczęściej króluje opakowanie plastikowe lub foliowe. Opakowania wykonane z tych tworzyw sztucznych, choć wygodne, niosą ze sobą duże zagrożenie dla przyrody – większa ilość odpadów, szczególnie plastiku, który, jak wiemy, rozkłada się nawet kilkaset lat. Jednak zrezygnowanie z nich jest praktycznie niemożliwe, dlatego napawa optymizmem wzrost świadomości społeczeństwa na temat ekologii i recyklingu oraz stopniowo wprowadzane przez firmy na rynku i przed ludzi w domach korzystne dla środowiska zmiany.

Podsumowanie

Jak widać, tak proste przedmioty jak opakowania jednorazowe, mogą mieć ogromny wpływ na nasz życie. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę odgrywają w naszym codziennym życiu – po prostu idziemy na zakupy, kupujemy opakowane produkty, które pakujemy do reklamówek i toreb, kupujemy jedzenie na wynos… a na każdym kroku spotykamy takie opakowanie, dlatego warto się dowiedzieć, z czym tak naprawdę obcujemy każdego dnia, bo wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste – jest wiele rodzajów opakowań, wykonanych z różnych materiałów i spełniających różne funkcje.

 

Polecamy:
Worki polietylenowe z folii LDPE, HDPE, MDPE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com