Worki polietylenowe z folii LDPE, HDPE, MDPE

Zastanawiasz się, czym różnią się poszczególne worki polietylenowe? Mylą cię oznaczenia różnych typów folii wykorzystywanych do ich produkcji? A może szukasz najlepszego opakowania dla swoich produktów? Jesteś we właściwym miejscu. LDPE, HDPE i MDPE to trzy główne rodzaje polietylenu, które różnią się właściwościami i zastosowaniem. Dowiedz się, w jaki sposób!

Worki z polietylenu – ogólna charakterystyka

Worki z polietylenu to jedne z najczęściej używanych opakowań. W zależności od rodzaju polietylenu, z jakiego są wyprodukowane, mają różne właściwości. Dzięki temu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. 

Worki polietylenowe każdego typu mogą być barwione na dowolny kolor i zadrukowywane. Oznacza to, że można na nich przedstawiać informacje o produktach lub treści reklamowe, dbając jednocześnie o atrakcyjny wygląd opakowania. Mogą być też produkowane w bardzo wielu rozmiarach, co w jeszcze większym stopniu zwiększa zakres ich wykorzystania. 

Wszystkie folie polietylenowe, z których wytwarza się worki, woreczki i inne opakowania, są produkowane z tego samego surowca (etylenu) w procesie polimeryzacji. Główna różnica w procesie technologicznym polega na użytym ciśnieniu. To dlatego można wytworzyć różne rodzaje polietylenu: o małej, średniej lub wysokiej gęstości.

Worki polietylenowe z folii LDPE

LDPE to skrót od wyrażenia Low Density Polyethylene, co oznacza polietylen o niskiej gęstości. To miękka, dość gruba, łatwo się kształtująca i błyszcząca folia. Może być wyprodukowana w wersji transparentnej lub kolorowej. Jest dość elastyczna i mniej odporna niż materiał polietylenowy o wyższej gęstości.

Worki z polietylenu LDPE nie szeleszczą, za to – dzięki połyskowi i gładkiej fakturze – są bardzo estetyczne. Używa się ich do pakowania produktów spożywczych, tekstylnych, artykułów przemysłowych itp. To z tego materiału tworzy się grube, wielorazowe reklamówki, czyli torby na zakupy, a także wytrzymałe worki na odzież, używane np. w pralniach.

Worki z polietylenu LDPE

Folia LDPE jest gładka i błyszcząca. Produkuje się z niej m.in. zamykane woreczki na różne przedmioty i wiele rodzajów opakowań. Grube reklamówki wielorazowego użytku to również worki z polietylenu LDPE.

Worki z polietylenu HDPE

HDPE to polietylen wysokiej gęstości (High Density Polyethylene). To folia, która jest cienka, szeleszcząca i matowa. Może być produkowana w różnych kolorach. Popularne woreczki na warzywa i owoce dostępne w supermarketach czy reklamówki „zrywki” wykonane są właśnie z HDPE. 

Jest to bardzo praktyczny materiał – przede wszystkim ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. Jest mało rozciągliwy, za to odporny mechanicznie. Bardzo dobrze znosi też wysokie temperatury, nawet powyżej 100°C (folia LDPE jest odporna tylko do mniej więcej 85°C). 

To główne powody, które sprawiają, że worki polietylenowe z HDPE są tak popularne. Można je znaleźć nie tylko w sklepach. Są wykorzystywane do pakowania rozmaitych produktów, np. żywności, elektroniki, artykułów higienicznych, elementów montażowych i wielu innych. Z folii HDPE wytwarza się również worki na odpady.

Worki polietylenowe MDPE

Od pewnego czasu produkuje się również folię polietylenową o średniej gęstości (MDPE = Medium Density Polyethylene). Dzięki odpowiedniemu doborowi ciśnienia w procesie wytwórczym materiał ten uzyskuje właściwości zarówno HDPE, jak i LDPE, łącząc ich zalety.

Worki z polietylenu MDPE są bardziej wytrzymałe od worków LDPE, a jednocześnie bardziej estetyczne niż worki HDPE. Folia jest mocna i raczej gładka, transparentna, o ile nie zostanie zabarwiona. To prawdopodobnie najbardziej uniwersalny z materiałów polietylenowych, który nadaje się do pakowania bardzo wielu produktów i może być wykorzystywany w różnych branżach.

Polecamy:
Czym jest BDO i kto musi się w nim zarejestrować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com