Wybór ekipy budowlanej – jak rozpoznać złego wykonawcę?

Budowa domu to dla wielu inwestorów bardzo ważne, ale jednocześnie bardzo stresujące przedsięwzięcie. Po zakupie działki, wyborze projektu, załatwieniu formalności pozostaje jeszcze istotna kwestia: wybór ekipy budowalnej. Warto dokonać wyboru, dzięki któremu uda się uniknąć dodatkowych nerwów.

Dobra ekipa budowlana to prawdziwy skarb. Choć fachowców na rynku nie brakuje, to tacy, którzy naprawdę znają się na swojej pracy i wykonują ją solidnie, sumienne oraz terminowo mogą być niestety trudni do odnalezienia.

Dlaczego tak ważny jest wybór ekipy budowlanej?

Sprawdzona i wykwalifikowana ekipa fachowców to gwarancja solidnie wybudowanego domu, który będzie służył domownikom przez wiele lat. Do tej pory wielu inwestorów decydowało się na budowę w tzw. systemie gospodarczym. Polega on na samodzielnym nadzorowaniu przez inwestora poszczególnych prac, do których zatrudniani są niezależni fachowcy. Niewątpliwie takie rozwiązanie często bywa tańsze, ale również bardziej stresujące. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na przekazanie całości prac budowlanych jednej ekipie, która będzie wykonywać wszystkie etapy budowy, nadzorując ją od fundamentów po wykończenie.


jakbudowac-zdjglowne

Zalet wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej jest wiele. Przede wszystkim inwestor ma pewność, że dom został wybudowany w sposób prawidłowy, w pełni zgodny z projektem i prawem budowlanym. Wykwalifikowani wykonawcy znają materiały i technologię budowy, mają również doświadczenie, dzięki któremu mogą wykonać prace szybciej i w wysokiej jakości. Ich wadą jest wyższa cena – jednak jest to inwestycja, która na pewno się opłaci.

Gdzie szukać dobrych fachowców?

Kiedy inwestor już wie, że chce skorzystać z profesjonalnej ekipy, natrafia na kolejny problem: gdzie znaleźć taką, która go nie zawiedzie? Oczywiście można posiłkować się ogłoszeniami w sieci. Najlepszą jednak wizytówką firmy budowlanej są rekomendacje od zadowolonych klientów.

jakbudowac1

Warto skorzystać z rad znajomych, którzy sami ukończyli budowę domu. Sprawdzonych ekip można też szukać na forach internetowych czy w firmach oferujących materiały budowlane.

Jak rozpoznać złego wykonawcę?

  1. Uczciwa firma budowlana nie będzie widziała problemu w pokazaniu zdjęć swoich realizacji czy nawet pokazaniu ich w terenie. Wykonawca, który nie chce umożliwić kontaktu z klientami, dla których realizował swoje usługi lub utrudnia taki kontakt, może nie być tym, którego szukamy. Kontaktując się z byłymi klientami firmy, warto dopytać o terminowość, realizowanie poszczególnych etapów czy zachowanie czystości na budowie.
  2. Bardzo ważne jest sprawdzenie kwalifikacji ekipy. Tu podobnie jak w przypadku klientów – jeśli firma budowlana nie chce udzielić informacji, ilu pracowników będzie pracowało na budowie, jakie posiada certyfikaty oraz jakiej klasy są używane przez nią maszyny, może wzbudzać wątpliwości. Ważne jest również, by pracownik czy pracownicy firmy mieli uprawnienia do pełnienie funkcji kierownika budowy, który bierze na siebie odpowiedzialność za realizację projektu w sposób poprawny i terminowy.
  3. Profesjonalne ekipy budowlane jeszcze przed rozpoczęciem prac przygotują kosztorys na podstawie dostępnego dla inwestora cennika. Co ważne, wykwalifikowani wykonawcy znają dokładny zakres prac i wiedzą, jaka ilość materiałów będzie konieczne do realizacji poszczególnych elementów budowy, więc przygotowany przez nich kosztorys często jest bardzo zbliżony do rzeczywiście poniesionych kosztów. Taka ekipa poinformuje też inwestora każdorazowo, gdy koszty będą miały wrosnąć. Większość profesjonalistów przygotowuje tego typu kosztorysy bezpłatnie, umożliwiając inwestorom porównanie wielu ofert.
  4. Nie powinno się ufać ekipie, która unika podpisania umowy lub przedłuża termin tego podpisania. Równie ważne jest, by nie przekazywać zaliczek przed podpisaniem umowy. Brak takiego dokumentu uniemożliwia bowiem egzekwowanie terminów czy prawidłowości prac. Umowa powinna mieć wyraźnie wskazane terminy, etapy płatności z kwotami oraz szczegółowy opis prac. Profesjonalna ekipa budowlana zapewnia w niej także gwarancję na wykonane przez siebie prace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com