Okazuje się, że Polacy oszczędzają niechętnie, na pewno poniżej swoich możliwości. Nasza świadomość w kwestii odkładania nadwyżki pieniędzy na przyszłość dopiero teraz zaczyna wzrastać. Również od niedawna zaczynamy inwestować zgromadzone środki. Do tej pory odkładaliśmy oszczędności głównie w formie gotówki, przez co niemożliwe stawało się ich pomnażanie.
Oszczędności na kontach bankowych
20,8% Polaków odkłada nadwyżki pieniędzy na kontach bankowych. To i tak dużo lepszy wynik niż jeszcze trzy lata temu – wtedy oszczędności trzymało w bankach tylko 18% z nas.
Patrząc na średnią całego świata, pozostajemy niestety daleko w tyle. W strefie Euro, oszczędności na kontach ma 47,6% osób, w krajach OECD 51,6%. Na całym świecie z produktów bankowych w celach pomnażania swoich oszczędności korzysta ogółem ponad 27% ludzi.
Polska jednak nie pozostaje na szarym końcu. Na przykład w Ameryce Łacińskiej oszczędności w bankach trzyma tylko 13,5% osób, a na Bliskim Wschodzie 4% osób. Tylko 8,4% mieszkańców krajów Europy, ale tych niewchodzących w ramy Unii Europejskiej gromadzi swoje środki na kontach.
Ile osób oszczędza?
46% Polaków stara się generować jakiekolwiek oszczędności. To nadal mniej od światowej średniej całej populacji. Liderem są mieszkańcy Norwegii – tam oszczędności posiada aż 90% obywateli. W czołówce znajdują się też mieszkańcy Malezji i Kenii. Spore oszczędności posiadają też Czesi i mieszkańcy Izraela – oszczędności generuje tam ponad 60% mieszkańców.
Od Polaków oszczędza mniejsza liczba Rosjan i Węgrów. Niecałe 40% Albańczyków odkłada na tzw. czarną godzinę.
Ile oszczędności posiadają Polacy?
Okazuje się, że aktywa finansowe jednego gospodarstwa domowego w Polsce wyliczane są na jedyne 2,1 tys. euro. W gorszej sytuacji są od nas jedynie Słoweńcy. W najlepszej zaś Holendrzy, którzy posiadają blisko 34,7 tys. euro aktywów.
Na nieco lepszej pozycji plasujemy się, patrząc na posiadanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Takie nabyło nawet 4,2% polskich gospodarstw domowych. Mniej posiadają mieszkańcy Portugalii, Słowacji, Grecji oraz Cypru.
Nasza wiedza o inwestowaniu
49% Polaków doskonale wie, czym są fundusze inwestycyjne, dlaczego lokata na 3 miesiące jest opłacalna czy jak założyć konto oszczędnościowe? To nie najgorszy wynik patrząc na cały świat. Największą wiedzę w tym zakresie posiadają Węgrzy oraz Estończycy. Ciekawostką jest fakt, że liderzy oszczędzania wiedzą o inwestycjach mniej niż my – tylko 40% Norwegów posiada w tym zakresie wystarczającą wiedzę.
Naszym złym doradcą jest postawa. Tylko 19% Polaków deklaruje w ogóle chęć oszczędzania. Znacznie bardziej wolimy wydawać pieniądze niż je odkładać. Rzadko myślimy też o przyszłości. Jeśli już odkładamy to krótkoterminowo – dobrym przykładem jest lokata na 3 miesiące, 6 miesięcy lub maksymalnie 1 rok. Kiedy chcemy pomnażać oszczędności, myślimy raczej o bliskich planach – nie oszczędzamy na emeryturę, ale na wakacje czy nowy samochód.