Wieczni studenci – które zawody nie pozwolą Ci spocząć na laurach po skończeniu szkoły?

Nauka praktycznie nigdy nie kończy się wraz z ukończeniem uczelni i zdobyciem tytułu zawodowego. W mniejszym lub większym stopniu dokształcać musi się praktycznie każdy. Wiedza zdobyta w czasie studiów może się bowiem okazać mocno niewystarczająca po kilku czy kilkunastu latach od zakończenia nauki.

Szczególną uwagę na nieustanne dokształcanie muszą zwrócić absolwenci kierunków technicznych. Jeśli kogoś interesują takie branże, jak automatyka, informatyka stosowana, robotyka czy mikroelektronika studia to tylko pierwszy krok do bycia specjalistą w danym zawodzie. W branżach technicznych rozwój postępuje bowiem tak szybko, że nieustannie trzeba być na bieżąco.

Nowoczesne technologie, z którymi trzeba być na bieżąco

Rozwój przemysłu w różnych branżach to przede wszystkim wdrażanie nowoczesnych technologii, innowacyjnych rozwiązań i coraz bardziej postępująca komputeryzacja. Rozwiązania te są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i ewoluują w bardzo szybkim tempie. Jeśli ktoś ukończy studia, ale przez kilka lat nie będzie pracował w swoim zawodzie, może się okazać, że jest już bardzo daleko w tyle i nie nadąża za rozwojem, który zdążył w tym czasie mocno poszybować. Przedstawiciele takich technicznych zawodów muszą więc być nieustannie na czasie i na bieżąco. Równolegle do pracy wykonywanej w jakiejś firmie lub na własny rachunek powinni uzupełniać swoją wiedzę, brać udział w szkoleniach, kursach doszkalających czy innych branżowych wydarzeniach. Wymaga to oczywiście sporo zaangażowania, ale jest konieczne, jeśli ktoś chce być fachowcem i specjalistą w swojej dziedzinie.

Studia, podyplomówki, kursy, szkolenia

Kto chce nieustannie się dokształcać, wcale nie musi podejmować drugiego kierunku studiów i spędzać kolejnych lat na uczelni. Na rynku usług edukacyjnych można znaleźć ogromną ofertę dla specjalistów w danej dziedzinie, którzy mają już ogromne doświadczenie, a chcą się nieustannie doszkalać. W takich kursach czy szkoleniach nie biorą udziału laicy czy osoby początkujące, a fachowcy, którzy jedynie podwyższają swoje kwalifikacje czy umiejętności. Jeśli ktoś jest zatrudniony na etacie, często może liczyć na to, że jego dodatkową naukę sfinansuje pracodawca. Właściciele nowoczesnych biznesów doskonale bowiem zdają sobie sprawę z tego, że najlepszą inwestycją jest ta w kapitał ludzki. Pracownicy, których pracodawca wysyła na szkolenia czy inne formy dokształcania, nie muszą obawiać się kosztów, gdyż najczęściej pokrywa je firma. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż profesjonalne kursy są zwykle dosyć kosztowne i trudno jest je sfinansować z własnej kieszeni. Jeśli wiec pracodawca chce nas wysłać na jakiś kurs czy studia podyplomowe, nie narzekajmy, że będzie to dla nas dodatkowe obciążenie. W rzeczywistości jest to bowiem szansa na zdobycie zupełnie za darmo nowych kwalifikacji, które przydadzą się w budowaniu profesjonalnej ścieżki zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com