Na co zwrócić uwagę przy krótkoterminowym wynajmie samochodu.

Patrząc pod kątem nabycia auta, najczęściej mówi się o zakupie, ale można też skorzystać z wynajmu (krótkoterminowego lub długoterminowego). Jeżeli chodzi o wybór, naturalnie wybór determinowany jest przez sytuację. Jeśli przykładowo potrzebujemy auta na stałe, wynajem nie wchodzi w grę. Skupmy się może na sytuacji, w której auto potrzebny jest przez miesiąc, innymi słowy — skupiamy się na wynajmie krótkoterminowym.

Wynajem auta — o czym trzeba pamiętać?

Wynajem auta na miesiąc sam w sobie jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie oznacza to tego, że każda propozycja jest warta uwagi. Tak więc, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na wynajem? Na pewno przed podpisaniem umowy, konieczne jest dokładne zapoznanie się z wszystkimi informacjami. Dobrym przykładem są choćby ukryte opłaty. Przykład to choćby opłata za użyczenie dodatkowego wyposażenia.

W przypadku wynajmu istotne znaczenie ma też paliwo. Wypożyczalnie aut mają różną politykę w kwestii paliwa (bak zazwyczaj jest napełniony do końca). Niewątpliwie ważny też moment zwrotu auta. Nie można wykluczyć sytuacji, w której napełnienie baku paliwa jest konieczne (w przeciwnym razie może dojść do naliczenia opłaty).

Informacje dodatkowe, na które musisz zwrócić uwagę.

O czym jeszcze warto pamiętać? Być może w umowie znajduje się punkt mówiący o dziennym limicie kilometrów. Jeżeli taki punkt jest, zapewne obok znajduje się informacja dotycząca ewentualnej kary. Dodatkowa opłata może być też związana z nieodpowiednim stanem samochodu (stanem wymagającym sprzątania) i zwróceniem samochodu w nieodpowiednie miejsce (czyli do złej filii).

Skoro jesteśmy przy wypożyczeniu auta, nie sposób nie wspomnieć o ubezpieczeniu. Co do przykładów, może zdarzyć się tak, że wynajem nie obejmuje ubezpieczenia. Co w takiej sytuacji? Na pewno warto zastanowić się nad dopłatą, w końcu nigdy nie wiadomo, czy nie dojdzie do kradzieży albo jakichś uszkodzeń. Koniecznie trzeba też zadać sobie pytanie, czy zamierzam jeździć na zmianę z drugim kierowcą? Jeśli tak, nie wykluczone, że taka sytuacja zmusza do wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego. To samo można też powiedzieć w przypadku wyjazdu za granicę.

Naturalnie wynajem wiąże się z zapłaceniem kaucji. Najczęściej jest tak, że kaucja zostaje pobrana poprzez zamrożenie środków znajdujących się na koncie. Jeśli samochód jest zwracany w nienaruszonym stanie, kaucja powinna zostać zwrócona.

Koniecznie trzeba jeszcze sprawdzić, czy rzeczywistość nie mija się z umową. Jak należy to rozumieć? Najkrócej mówiąc, chodzi o dokładne sprawdzenie stanu pojazdu. Jeżeli stan pojazdu jest inny, niż to zostało zapisane w protokole, koniecznie należy poinformować o tym odpowiednią osobę. W przeciwnym razie możemy narazić się na mniejsze lub większe straty — jeśli zignorujemy pewne problemy, możemy zostać oskarżeni o ich spowodowanie (co oczywiście sprawi, że będziemy musieli zapłacić odpowiednią sumę pieniędzy).

Reasumując — krótkoterminowe wypożyczenie auta wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Niemniej jednak wybór odpowiedniego auta wszystko rekompensuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com