W jaki sposób system HRM pomaga zaoszczędzić czas menadżerowi HR?

Każdy wie, że czas to pieniądz i warto go oszczędzać. Przekonaj się, ile tego czasu może oszczędzić menadżer HR, dzięki wdrożeniu systemu HRM w firmie.

Plan artykułu:

  1. Czym jest system HRM?
  2. Po co w ogóle wdraża się HRM w firmie?
  3. Jak właściwie HRM pomaga menadżerom HR oszczędzać czas?
  4. Podsumowanie

Czym jest system HRM?

System HRM (Human Resources Management) to rodzaj oprogramowania do zarządzania procesami kadrowo-płacowymi. HRM wspiera procesy takie jak:

  • zarządzanie danymi pracowników,
  • administracja dokumentacją pracowniczą,
  • rekrutacja,
  • onboarding / offboarding pracowników,
  • zarządzanie talentami i rozwojem pracowników,
  • prawidłowe naliczanie świadczeń i wynagrodzeń,
  • ewidencja czasu pracy i rozliczanie czasu w projektach,
  • mierzenie zaangażowania pracowników,
  • ankiety i oceny pracownicze.

Systemy HRM najczęściej oferowane są w modelu SaaS, w chmurze, choć oczywiście – nie zawsze, bo potrzeby firm są różne.

Po co w ogóle wdraża się HRM w firmie?

Wyżej wymienione obszary, w jakich dział HR jest wspierany przez technologię, to niejedyne powody, dla których firmy decydują się na wdrożenie oprogramowania. System HRM (przykładowo – oferowany przez firmę PeopleForce) pomaga zorganizować pracę nie tylko w samym dziale HR, ale też w pozostałych działach firmy. Zapewnia sprawną obsługę wniosków pracowników, zachęca ich do większego zaangażowania i większej wydajności.

System HRM pozwala budować kulturę innowacyjności w firmie oraz wizerunek firmy, jako nowoczesnego pracodawcy (Employer Branding). Ponadto wdrożenie oprogramowania to:

  • większa wydajność pracy dzięki automatyzacji,
  • zwiększone bezpieczeństwo danych oraz kontrola prywatności,
  • realne oszczędności – zamiast korzystania z wielu płatnych narzędzi, korzystamy z jednego, kompleksowego rozwiązania.

Jak właściwie HRM pomaga menadżerom HR oszczędzać czas?

Wymieniliśmy sobie obszary, w jakich HRM ogólnie może wspierać pracę firmy. Teraz sprawdzimy, jak wdrożenie oprogramowania przełoży się na pracę menadżera działu HR.

Przypomnijmy najpierw główne obowiązki menadżera działu HR. Będą to m.in.:

  • realizowanie założonej strategii HR, która jest częścią strategii biznesowej firmy,
  • nadzorowanie planów rozwoju pracowników – od planowania, przez egzekucję (planów, nie pracowników!), aż po ocenę efektów,
  • współtworzenie i nadzorowanie budżetu firmy w oparciu o plan zatrudnienia, planowane wynagrodzenia i realizowane szkolenia,
  • opieka nad procesem rekrutacji,
  • rozwijanie i zarządzanie oferowanymi przez firmę benefitami pozapłacowymi,
  • dbanie o komunikację wewnętrzną, well-being pracowników,
  • zarządzanie kryzysami i rozwiązywanie konfliktów na tle personalnym.

Czy wdrożenie systemu HRM pozwoli menadżerowi HR wydajniej pełnić te obowiązki i oszczędzić czas? Oczywiście!

Wszystkie dane w jednym miejscu. System HRM to miejsce, gdzie menadżer ma wgląd we wszystkie raporty kadrowe, więc zaplanowanie działań pod kątem strategii jest o wiele łatwiejsze.

Pracownik pod lupą. Zamiast szukać w wielu miejscach informacji, jak realizować cykl szkoleniowy pracownika, sprawdzać, które szkolenia już odbył, a których nie, wystarczy jedno kliknięcie w systemie. Menadżer może szybko ustalić, co dana osoba potrafi, a czego nie i pokierować dalej jej rozwojem.

Budżet pod kontrolą. Zaplanowanie działań kadrowych, kosztów rekrutacji, kosztów kursów doszkalających – to wszystko menadżer HR może raportować swoim przełożonym o wiele sprawniej, dzięki wykorzystaniu systemu HRM, a przez to przyczynić się do optymalizacji budżetu całej firmy.

Rekrutacja w małym palcu. Nadzorowanie działań rekrutacyjnych dzięki systemowi HRM jest nie tylko proste, ale i efektywne. Przeglądanie CV, kontakt z kandydatami, przesiewanie kandydatów – to wszystko elementy procesu, które podlegają automatyzacji, a co za tym idzie, optymalizacji czasowej.

100% satysfakcji pracownika. Firma, której zależy na motywowaniu i angażowaniu pracowników, może to robić na wiele sposobów, oferując swojej kadrze benefity o charakterze materialnym (najczęściej: pracownicze programy emerytalne lub ubezpieczenia, karnety wstępu, karty podarunkowe, różnego rodzaju dofinansowania, sprzęt służbowy, różnego typu nagrody pracownicze i inne) lub niematerialnym (m.in. oficjalne pochwały, wyrazy uznania, elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, czytelne kryteria awansu itp.). Menadżer HR dzięki systemowi HRM ma łatwy wgląd w to, co jest świadczone każdemu pracownikowi oraz co jeszcze można mu zaproponować, by poprawić jego wydajność i wzmocnić lojalność.

Mówienie i słuchanie. System HRM ułatwia menadżerowi nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z pracownikami, dzięki m.in.:

  • wewnętrznemu komunikatorowi, który umożliwi obu stronom dzielenie się najnowszymi informacjami, ankietami i ich wynikami, inicjatywami i pomysłami na rozwój firmy,
  • wspólnej bazie wiedzy,
  • zdalnej (i sprawnej!) obsłudze wniosków kadrowych,
  • prawidłowemu naliczaniu wynagrodzenia w oparciu o czas ewidencjonowany w systemie.

Wsparcie pracownika 24/7. Wszyscy wiemy, że zgłoszenie komuś przykrej sytuacji, która nas dotknęła, może być trudne. Dla niektórych samo udanie się do biura przełożonego jest barierą, co dopiero rozmowa w cztery oczy z przełożonym. Możliwość komunikacji zdalnej z pracownikiem dzięki systemowi HRM pomaga menadżerowi szybciej reagować na sytuacje kryzysowe i konflikty w zespole.

System HRM, który jest dobrze skonfigurowany i odpowiada potrzebom firmy, da menadżerowi HR oraz kierownictwu pełen obraz sytuacji panującej w firmie oraz umożliwi podejmowanie decyzji dotyczących jej rozwoju w oparciu o realne dane.

Podsumowanie

Wdrożenie systemu HRM to pierwszy krok firmy w stronę automatyzacji procesów i optymalizacji czasu pracy nie tylko szeregowych pracowników firmy oraz działu HR, ale również kierownictwa, w tym menadżera HR.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com