Uszczelnianie kominów – jakie są rodzaje?

Uszczelnianie kominów

Podczas wieloletniej pracy, przewody kominowe niszczeją wraz z upływem czasu. Aby cała instalacja pracowała poprawnie i zgodnie z wyznaczonymi standardami, komin należy regularnie uszczelniać.

Metody uszczelniania kominów

Uszczelnianie kominów można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. od czego zależy wybór konkretnej metody? W tym przypadku liczy się między innymi:

  • skala zniszczeń przewodu kominowego,
  • możliwość zastosowania konkretnej metody,
  • budowa przewodu kominowego.

Czynniki, które dodatkowo determinują wybór rodzaju uszczelnienia to również indywidualne wymagania klienta oraz koszt samej naprawy.

Oczywiście, każda z wyżej wspomnianych metod ma inną trwałość, a co się z tym wiąże jest mniej lub bardziej kosztowna.

Szlamowanie przewodów kominowych

Szlamowanie kominów to bez wątpienia najpopularniejsza metoda wykorzystywana do uszczelniania kominów.  Wynika to z kilku względów. Jest to czynność stosunkowo prosta, szybka, a przy tym charakteryzuje się raczej niewielkimi kosztami i niską inwazyjnością. Na czym zatem polega uszczelnianie kominów poprzez szlamowanie?

Szlamowanie przewodu to nic innego jak powlekanie wewnętrznych ścianek komina za pomocą trwałej i termoodpornej masy silikatowej, która jednocześnie posiada dobrą odporność na ścieranie. Proces ten wymaga wykorzystania preparatu posiadającego atesty i certyfikaty, które dopuszczają ją do stosowania na terenie całej Unii Europejskiej. Masa silikatowa wyróżnia się wieloma pozytywnymi cechami. Nic zatem dziwnego, że jest tak chętnie i powszechnie stosowana do uszczelniania kominów.

Frezowanie kominów

Jedną z najnowocześniejszych metod na uszczelnianie kominów jest frezowanie przewodu. Jej główne zalety to szybkie uszczelnienie przewodu kominowego oraz bezinwazyjne zwiększenie jego średnicy. Zastosowanie frezowania przewodu kominowego wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Sam proces polega na tym, że działający we wnętrzu komina frez, usuwa zalegają na ścianach sadzę oraz resztki zniszczonego materiału. Tym sposobem, odprowadzenie spalin z komina staje się znacznie sprawniejsze, a wszystkie nieszczelności zostają uzupełnione.

Montaż wkładów kominowych

Ostatnia z wymienionych metod jest jednocześnie najtrwalsza. Zamontowanie wkładu w nieszczelnym kominie to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku starych przewodów. Do tego celu stosuje się najczęściej metalowe bądź ceramiczne wkłady, ze względu na ich kwasoodporne i żaroodporne właściwości.

Profesjonalne uszczelnianie kominów tą metodą polega na umieszczeniu wkładów na całej długości przewodu. Wkłady kominowe mogą mieć bardzo zróżnicowane kształty i długości, dlatego spektrum ich zastosowań jest naprawdę szerokie. Można je używać praktycznie w każdym, nieszczelnym przewodzie. Montaż wkładów kominowych to gwarancja wieloletniej trwałości. W przypadku niektórych wkładów można się spodziewać, że posłuży on nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście nie wolno też zapominać, że jest to najbardziej kosztowna metoda ze wszystkich. Nie ulega jednak wątpliwości, że kiedy w grę wchodzi obniżenie kosztów ogrzewania i poprawa przepustowości całego systemu, z pewnością warto pokusić się o taką inwestycję.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com