Masters of Business Administration (MBA), czyli jedne z najbardziej prestiżowych studiów podyplomowych na świecie. Ich historia sięga lat 50 dwudziestego wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować studia mające kształcić kadrę menadżerską najwyższego stopnia. W Polsce tego rodzaju studia znane są od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Studia MBA dla kogo?
Masters of Business to studia przeznaczone przede wszystkim dla osób chcących piastować kierownicze stanowiska w średnich i dużych firmach, dla członków rad nadzorczych oraz zarządów przedsiębiorstw. To także, po spełnieniu pozostałych wymagań, szansa dla absolwentów na zostanie członkiem rady nadzorczej jednej ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Specjalistyczna wiedza z zakresu prawa, ekonomii, a także wszystkich umiejętności miękkich, kompetencji menedżerskich, zdolności przywódczych ma przygotować absolwentów do podjęcia najwyższych funkcji kierowniczych w przyszłości. Studia MBA dzięki swojemu prestiżowi otwierają wiele furtek zawodowych. Absolwenci z dyplomem w ręku są cenionymi i pożądanymi pracownikami na najwyższych stanowiskach. Nie bez znaczenia jest również sama możliwość nawiązania znajomości z innymi równie ambitnymi studentami. Może to w przyszłości owocować ciekawą współpracą lub wspólną realizacją wielu projektów. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najchętniej współpracujemy z ludzi nam znanymi, takimi, którym możemy ufać.
Rodzaje studiów MBA
Możemy wyróżnić kilka rodzajów studiów MBA:
- podstawowe (dla zawodowych menedżerów),
- executive EMBA (dla menedżerów, którzy mają kilkuletni staż zawodowy),
- global executive GEMBA (dla menedżerów, którzy pracują w instytucjach międzynarodowych),
- tematyczne (dla menedżerów o konkretnej specjalizacji na przykład finanse, HR, IT i tym podobne).
Którą uczelnie na studia MBA wybrać?
Na całym świecie wiele uczelni oferuje studia podyplomowe MBA. Jednymi z najbardziej prestiżowych są oczywiście te prowadzone w kraju ich powstania, czyli na uczelniach takich jak Harvard Business School czy Stanford Graduate School of Business. W Polsce mamy również świetne placówki, gdzie menedżerowie mogą uzyskać doskonałe wykształcenie w tym zakresie. Jedną z takich uczelni jest na przykład Warszawska Szkoła Biznesu. Najważniejszym kryterium przy wyborze uczelni, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest fakt, kto tworzy kadrę profesorską. Jest niezwykle istotne, żeby byli to specjaliści w swoim dziedzinach i osoby mające realne doświadczenie w tematach, które wykładają. Studia MBA mają przecież przygotowywać do najtrudniejszych zadań menedżerskich na najwyższych szczeblach. Sprawdź: https://studia-mba.pl/