Rehabilitacja po wypadku samochodowym – co jest wymagane?

Każdego dnia około 7 000 osób zostaje rannych w wypadkach samochodowych. Wielu innych zostaje rannych w wyniku innych wypadków.

Rany po tych wypadkach mogą się różnić od drobnych zadrapań i siniaków po znacznie poważniejsze obrażenia. Zasadniczo przypadkowe obrażenia wpływają na każdą część ciała nieco inaczej. Leczenie i regeneracja po urazach również różni się w zależności od części ciała i ciężkości.

Oto, co lekarze wiedzą o urazach spowodowanych wypadkami samochodowymi od stóp do głów.

Rodzaje urazów a leczenie i rehabilitacja

Urazy głowy i mózgu – kierowcy i pasażerowie są podatni na obrażenia głowy w wyniku uderzenia w szybę przednią, okno boczne, dach, kierownicę, luźne przedmioty lub inne osoby.

Powszechnym urazem jest wstrząs mózgu spowodowany uderzeniem w głowę. W przypadku wstrząsu mózgu (zwanego również traumatycznym uszkodzeniem mózgu) mózg odbija się w czaszce. To powoduje zmiany chemiczne w mózgu. Nie możesz od razu zauważyć objawów. Powinieneś znać objawy, takie jak:

  • ból głowy,
  • ból szyi,
  • nudności,
  • zawroty głowy.

Czasami pojawienie się objawów może zająć dni lub tygodnie. Leczenie: będziesz musiał zobaczyć pracownika służby zdrowia. Podstawowym leczeniem łagodnego wstrząsu mózgu jest odpoczynek. Zalecamy ograniczenie aktywności fizycznej i czynności wymagających dużej koncentracji. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów wstrząsu mózgu może być konieczne udanie się do szpitala. Możesz mieć krwawienie pod czaszką (krwiak podtwardówkowy). Krwawienie w czaszce to nagły wypadek medyczny.

Rehabilitacja: w przypadku łagodnych wstrząsów u większości pacjentów objawy ustępują po 2–3 tygodniach od wystąpienia. Powrót do zdrowia po wystąpieniu krwiaka podtwardówkowego jest bardziej skomplikowany i zależy od ciężkości urazu.

Nieco inaczej jest, gdy chodzi o urazy twarzy – uderzenie w kierownicę, poduszkę powietrzną, inną część samochodu lub luźny przedmiot może uszkodzić skórę twarzy, zęby i kości pod spodem. Niemniej jednak tutaj również należy udać się do lekarza po pomoc, który zleci odpowiednią rehabilitację.

Leczenie: Cięcia mogą wymagać szwów. Zadrapania mogą być zabandażowane. W przypadku poważniejszych urazów, takich jak złamane kości twarzy, konieczna może być operacja.

Rehabilitacja: Potrzebny czas będzie zależeć od ciężkości obrażeń. Leczenie zadrapań potrwa kilka dni lub tygodni. Leczenie chirurgiczne może potrwać tygodnie lub miesiące.

Urazy szyi, takie jak uszkodzenie kręgosłupa – często zdarza się, że uderzenia z tyłu lub z boku powodują szybkie pęknięcie szyi. Urazy mogą obejmować łagodne obciążenie szyi, zwichnięcie kręgów (kości kręgosłupa).

Leczenie: Łagodne napięcie szyi może być leczone bez recepty środkami przeciwbólowymi. Zwichnięcie lub inne poważne uszkodzenie kręgów może wymagać operacji. Konieczna będzie też rehabilitacja, a same objawy uszkodzenia kręgosłupa mogą trwać kilka tygodni. Czas powrotu do zdrowia po operacji będzie się różnić w zależności od potrzebnej procedury. Pełne wyleczenie może potrwać miesiące. Chcesz by powrót był możliwie jak najszybszy? Wejdź na https://punktrehabilitacji.pl/ i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com