Pracujesz na zewnątrz? W co powinien zaopatrzyć Cię pracodawca?

W wielu zakładach pracy praca polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych poza biurem, a często także poza siedzibą firmy. Nie brakuje osób, które pracują na świeżym powietrzu i są narażone nie tylko na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, ale również wielu innych szkodliwych substancji. Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownicy byli wyposażeni we wszelkie środki ochrony osobistej, odzież robocza lub ochronną.

Praca na świeżym powietrzu bardzo często dotyczy branży budowlanej lub drogowców. Siłą rzeczy nie mają oni możliwości wykonywania pracy w pomieszczeniach – zajmują się przecież remontowaniem dróg, stawianiem budynków czy innymi pracami związanymi z rozwojem infrastruktury w mieście czy poza nim. W takiej sytuacji pracownicy powinni być wyposażeni przede wszystkim w odzież ochronną, odpowiednio dopasowane obuwie, nakrycia głowy, które będą ich chronić przed przedmiotami spadającymi z wysokości. W wielu sytuacjach koniecznym rozwiązaniem mogą być maski, które ochronią pracowników przez szkodliwymi pyłami, kurzem, brudem czy nawet latającymi w powietrzu alergenami. Są przydatne zwłaszcza w branży budowlanej i wykończeniowej, a także w innych zawodach, w których narażeni jesteśmy na pył czy pyłki drzew. Niekoniecznie trzeba pracować w budowlance, aby mieć do czynienia z negatywnymi czynnikami środowiskowymi.

Maski musi dostarczyć pracodawca

Maski, jakie pracownicy muszą mieć na sobie w czasie pracy, powinny chronić drogi oddechowe przed kurzem i pyłem. Niekoniecznie muszą to być specjalistyczne maski antywirusowe. Wystarczą takie, które dostępne są w sklepach budowlanych. Pracodawca musi zadbać o to, aby pracownicy mieli wszystkie niezbędne akcesoria do pracy. Nie należy bowiem do obowiązków podwładnych samodzielne organizowanie sobie sprzętu ochronnego i odzieży roboczej. W poszukiwaniu dobrych masek warto zerknąć na ofertę Dragon Mask. To wysokiej jakości maski, które w pełni chronią przed kurzem i pyłem, a jednocześnie pozwalają swobodnie oddychać.

Pracownik nie powinien martwić się o ochronę

W większości firm, w których pracownicy wykonują swoją pracę na powietrzu, pracodawcy dbają o to, by mieli oni zapewnione wszystkie niezbędne akcesoria, które wymagane są przez kodeks pracy. Niestety, zdarzają się też i tacy pracodawcy, którzy wymagają wykonywania obowiązków zawodowych w warunkach dalekich od prawidłowych. Wielu pracowników samodzielnie musi kupować sobie maski, kaski, a także inne środki ochrony. Z perspektywy przepisów kodeksu pracy jest to niedopuszczalne. Jeśli pracodawca nie zadba o ochronę pracowników, ci mają prawo odmówić świadczenia pracy bez żadnych sankcji. W praktyce jednak bywa różnie. Jeśli pracodawca nie dba o pracownika, najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie innego zatrudnienia w firmie, która działa według nowoczesnych standardów opartych o dbanie o kapitał ludzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com