Ból w okolicach mostka dotyka bardzo wielu osób, jednak same przyczyny jego powstawania są bardzo zróżnicowane. U jednej z osób będzie to problem z sercem i zalecana będzie wizyta u lekarza, jak i późniejsze przeprowadzenie badań. U innej osoby będzie to zwykłe przemęczenie, które nastąpiło po wyjątkowo ciężkim treningu. Przyczyn jest bardzo wiele, co sprawia, że nie można lekceważyć ucisku w mostku, gdyż może wskazywać na zagrażające zdrowiu zaburzenia organizmu.
Jak odczuwamy ból mostka?
Ból w tych okolicach najczęściej jest opisywany jako piekący i kłujący, powodując jednocześnie poczucie ciężkości, a czasem i duszności. W zależności od przypadku może się nasilać w innych sytuacjach. Często dzieje się to podczas zdecydowanych ruchach tułowiem, przy wdechu i wydechu, podczas różnych pozycji ciała, kaszlu, kichaniu, jak i zwiększonym wysiłku fizycznym. Wszystko to zależne jest od leżącej za bólem przyczyny, która, jak już wiemy, może mieć różny charakter.
Dokładne umiejscowienie bólu często da nam możliwość lepszego zrozumienia, gdzie znajduje się źródło problemu. Dla przykładu, gdy ból umiejscowiony jest po lewej stronie mostka, jest niezwykle silny, nagły i ostry, to najczęściej jest on kojarzony z zawałem serca. Rodzaj i umiejscowienie bólu pomaga w definicji przyczyny, ale tak naprawdę dopiero dokładne badania mogą ją potwierdzić – wtedy też zostaną podjęte odpowiednie środki, aby cierpiącemu pomóc. Wtedy na pewno przydadzą się preparaty na serce i układ krążenia – Wapteka.pl, które pomogą w leczeniu przyczyny bólu.
Przyczyny bólu w klatce piersiowej
Stres może być niezwykle ważnym faktorem przy bólu w ten okolicy ciała – szczególnie ten długotrwały. Odczuwany jest on bardzo dotkliwie. Ma podstawę psychiczną, występuje więc pod mianem psychosomatycznego objawu, ale nie znaczy to wcale, że jest jakkolwiek mniej prawdziwy. Ból ten może przerodzić się w ostre zagrożenia życia, takie jak zawał serca. Higiena psychiki jest bardzo ważna, a jednak często pomijana – nie widzimy, że ciało również choruje, gdy nasz umysł jest złym stanie.
Oczywiście duża część przyczyn to powody czysto fizyczne, które nie zagrażają bezpośrednio życiu – na przykład:
- przejedzenie się,
- przetrenowanie,
- przeciążenie pracą, brak snu,
- niedobory witaminowe i minerałowe.
Zdarza się jednak, że przyczyny bólu w mostku są poważniejsze – jest on wtedy spowodowany jednostkami chorobowymi o różnym podłożu.
Jakie choroby może sygnalizować ból w mostku?
Lista chorób, które mogą powodować ten ból, jest bardzo długa. Jednak warto wymienić kilka z dolegliwości, które występują stosunkowo najczęściej. Oczywiście na pierwszą myśl rzuca się, wspomniany już, zawał serca – nie jest to jedna jedyny często występujący powód bólu w mostku.
Jedną z nich jest choroba niedokrwienna serca, czyli inaczej dławica piersiowa. Ból przy tym schorzeniu będzie się wyróżniał tym, że dotyczyć będzie również nadbrzusza – nie obejdzie się też bez duszności. Inną chorobą może być zapalenie osierdzia, które będzie się charakteryzowało bólem przy wydechu. Warto też wspomnieć o refluksie żołądkowo-przełykowym, który zwiastować będzie pieczenie i ucisk klatki piersiowej, jak i suchość w gardle i kaszel.
Grasica – czym jest i za co odpowiada ten gruczoł? To pytanie, na które warto szukać odpowiedzi pod wskazanym linkiem, gdyż również może mieć powiązanie z bólem w okolicy mostka.
Kiedy iść do lekarza?
Pamiętajmy, że każdy powtarzający się ból w okolicach klatki piersiowej powinien zostać sprawdzony przez lekarza, gdyż jest możliwość, że jest to objaw chorobowy, a nie jedynie przemęczenie organizmu. Nie warto lekceważyć tych objawów, gdyż serce często nie okaże swoich nieprawidłowości w inny sposób niż właśnie poprzez ból mostka.