Marzy Ci się zostać komornikiem sądowym? Słusznie – to może być satysfakcjonującą karierą. Komornicy wykonują ważne obowiązki z zakresu obsługi prawnej i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych związanych z zadłużeniem. W tym artykule wyjaśniamy, jak zostać komornikiem, czym się zajmują i odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące tej roli.
Co robi komornik?
Komornik to urzędnik publiczny odpowiedzialny za przestrzeganie nakazów sądowych oraz wykonywanie jego zarządzeń związanych z roszczeniami osób cywilnych. Zwykle są umieszczani z przodu lub z tyłu sali rozpraw, tak aby podczas postępowania sądowego mogli wyraźnie widzieć całą salę. Komornicy nazywani są również komornikami sądowymi, w zależności od miejsca pracy. Ich role są prawie takie same, bez względu na nadany im tytuł. Komornicy wykonują różnorodne obowiązki zarówno w sądzie, jak i poza nim. Przeciętne wynagrodzenie komornika różni się w poszczególnych miejscach kraju i zależy od wykształcenia, umiejętności i doświadczenia.
Jak zostać komornikiem sądowym?
Aby zostać komornikiem, musisz spełniać wymagania dotyczące szkolenia. W największym uproszczeniu, jeśli chcesz zostać komornikiem, wykonaj następujące kroki:
• Zdobądź dyplom.
• Złóż wniosek o pracę komornika.
• Przejdź weryfikację.
• Ukończ szkolenie w miejscu pracy.
Podstawowym warunkiem uzyskania pracy komorniczej jest dyplom ukończenia szkoły średniej lub jego odpowiednik. Możesz rozważyć uzyskanie stopnia licencjata w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, aby podnieść swoje kwalifikacje, gdyż większość pracodawców zaoferuje w pierwszej kolejności pracę kandydatom z czymś więcej niż tylko z dyplomem ukończenia szkoły średniej.
Dyplom ukończenia studiów wyższych może również dać ci możliwość przeniesienia się na wyższe stanowisko w branży lub przejście do pokrewnej dziedziny, która wymaga dyplomu ukończenia studiów.
Złóż podanie o pracę komornika
Złóż wniosek za pośrednictwem witryny samorządu lokalnego, aby zostać komornikiem. Po złożeniu wniosku będziesz musiał napisać i zdać egzamin do służby cywilnej.
Przejdź weryfikację
Po napisaniu i zdaniu egzaminu do służby cywilnej będziesz musiał przejść serię testów. Testy te mogą obejmować sprawdzenie przeszłości, test wytrzymałości fizycznej i badanie przesiewowe narkotyków. Testy określą Twoją przydatność do pracy i określą, czy posiadasz różne umiejętności wymagane na tym stanowisku.
Ukończ szkolenie w miejscu pracy
Po przejściu serii testów możesz zostać poproszony o rozmowę kwalifikacyjną i zatrudniony, jeśli uda Ci się przekonać ankietera o swojej przydatności do pracy. Po zatrudnieniu jako komornik będziesz narażony na różnego rodzaju szkolenia w miejscu pracy, gdyż komornicy w kancelariach korzystają z nowoczesnych systemów informatycznych, więcej o nich można poczytać na tej stronie www.komornikobidzinski.pl i musisz posiadać wiedzę na ten temat. Na początku pewnie będziesz musiał pracować pod nadzorem profesjonalisty, który jest w zawodzie od wielu lat.