Skuteczne pozyskiwanie nowych klientów poprzez e-mail marketing

Email marketing to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form reklamy online. Swoje miejsce zajmuje pomiędzy Social Media (Facebook, Twitter, Linkedin, Phintrest i inne), reklamą w Google Ads i SEO. Skuteczne pozyskiwanie nowych klientów poprzez mailing może przynieść spore efekty ale tylko wtedy, kiedy kampania zostanie zrealizowana prawidłowo. Ważny jest content i kierowanie reklam do odpowiedniej grupy odbiorców. Jak osiągnąć najlepsze efekty kampanii mailingowej i pozyskiwania Klientów, co jest ważne podczas realizacji działań? Podpowiadamy jak  odpowiednio trafić do Klienta poprzez e-mail marketing.

Cele e-mail marketingu 

Podejmowanie kontaktu z Klientem poprzez e-mail ma swój główny cel jest nim utrzymanie lub zwiększenie zysków w branży. W przypadku e-mail marketingu rozróżniamy 4 główne, są to:

Pozyskanie nowych klientów i wygenerowanie sprzedaży

Pierwszy i zarazem główny cel kontaktu z Klientem. Poprzez dotarcie do odbiorców, przedsiębiorca chce zwiększyć sprzedaż produktów i usług w swojej branży, a tym samym zysk generowany w prowadzonym biznesie. Podjęta forma kontaktu, musi zaintrygować odbiorcę i zachęcić do wejścia na stronę internetową, a następnie skorzystania z oferty. Wówczas proces pozyskiwania nowych klientów może przynieść zamierzone rezultaty w Twojej branży.

Budowanie relacji i zwiększenie świadomości marki

Budowanie odpowiedniej relacji z Klientem to działanie podstawowe, bez którego kampania marketingowa i wysyłany e-mail nie jest w stanie przynieść zamierzonych efektów. Odbiorca musi poczuć, że chcesz spełnić jego oczekiwania a także podjąć długoterminową współpracę, która głównie przyniesie korzyść właśnie jemu. W tym przypadku, chodzi nie tylko o kontakt mailowy ale również telefoniczny oraz osobisty. Im więcej dasz z siebie tym w większym stopniu zyskasz zaufanie społeczności a to z kolei przełoży się na większe zyski.

Utrzymanie Klienta

Załóżmy, że pierwszy etap mamy już za sobą – Klient poprzez wszedł na naszą stronę internetową i skorzystał z oferty lub usługi, to jednak nie koniec działań jakie powinniśmy podjąć, musisz bardziej zatroszczyć się o potrzeby odbiorcy. Bez odpowiedniej reakcji, zwiększasz prawdopodobieństwo, że po zrealizowanych zakupach czy skorzystaniu z usługi, ten odbiorca już do Ciebie nie wróci i zapragnie skorzystać z innej oferty dostępnej w danej branży, w efekcie prowadzony przez Ciebie biznes straci wartościowego leada. W dzisiejszych czasach internet aż roi się od ofert biznesów działających w tej samej branży, konkurencyjne strony internetowe oferują produkty i usługi podobne do Twoich, które charakteryzują się niższą ceną lub szerszą ofertą. Fakt ten sprawia, że bez podjęcia efektywnych działań mających na celu utrzymanie Klienta i nawiązanie stałej współpracy możesz stracić na to szansę. Jeśli chcesz zatrzymać przy sobie odbiorcę zatroszcz się o odpowiednie relacje.

W tym przypadku e-mail marketing sprawdza się doskonale. Za pomocą odpowiednio przygotowanej kreacji wysyłasz do odbiorców informację o sprzedaży produktów, dostępnym rabacie, obniżce cen lub poszerzeniu oferty Twojej strony internetowej. Wiadomość promująca biznes musi zostać odpowiednio zaprojektowana a jej treść przemyślana, o tym jak powinna wyglądać kreacja mailingowa dowiesz się tutaj.

Odzyskanie Klienta

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – utrzymanie Klienta przy sobie lub proces pozyskiwania nowych w dobie internetu do prostych nie należy. Jeżeli podjęte przez Ciebie działania nie przyniosły oczekiwanych efektów a Klient nie zdecydował się na zakup produktu lub skorzystania z usługi – nie załamuj się, jeszcze nic straconego! Kolejnym typem e-mail marketingu jest jego odzyskanie. Co prawda są to działania o najniższym współczynniku konwersji jednak w licznych przypadkach przynoszące również spore powodzenie i zwiększenie sprzedaży generowanej ze strony internetowej. Za pomocą przygotowanej kreacji mailingowej i wysłany e-mail musisz zaproponować rozwiązanie dla niego korzystne – niższą cenę, ciekawą promocję lub przedstaw nowości w branży jakie w ostatnim czasie pojawiły się w Twojej firmie, być może zechce skorzystać z możliwości i osiągniesz efekt, który chcesz osiągnąć.

Jak działać efektywnie?

Realizacja kampanii mailingowej to działanie wymagające sporej uwagi i analizy. Tutaj każdy krok ma znaczenie dlatego nie możesz działać pochopnie. Pamiętaj, że ważne są obie strony – zarówno sprzedający jak i odbiorca. Oto kilka ważnych kroków, które musisz podjąć podczas realizacji email marketingu.

e-mail, skrzynka odbiorcza

Krok 1: Analiza marki

Od tego kroku zależą wszystkie przyszłe działania realizowanego marketingu. Jeżeli chcesz zwiększyć zyski ze sprzedaży produktu lub usługi określone działania musisz realizować według sprecyzowanego planu, gdzie każdy punkt poparty jest konkretnym celem. Zastanów się jak działa Twój biznes, czego oczekujesz od zrealizowanej kampanii, na jakich odbiorcach najbardziej Ci zależy i jakie działania będą dla Twojej firmy najodpowiedniejsze. przeprowadzona analiza, sprawia że realizując email marketing masz możliwość wyciągania trafnych wniosków, proces pozyskania nowych Klientów może więc przynieść dużo lepsze efekty.

Krok 2: Odpowiednia grupa docelowa

Trafną grupę docelową również dobiera się na skutek przeprowadzonej ówcześnie analizy. Dzięki temu, wiadomości trafiają do odbiorców, którzy w rzeczywisty sposób zainteresowane są ofertą Twojej firmy i sprawdzą dostępne produkty i usługi. Wysyłka wiadomości przebiega w ten sposób dużo efektywniej, maile nie trafiają do spamu a sam Klient ma możliwość zapoznania się ze szczegółami oferty Twojej firmy. Dobrze zrealizowana kreacja mailingowa daje wiele możliwości. Potencjalny Klient, bezpośrednio poprzez kliknięcie w udostępniony przycisk może podjąć działanie, które chcesz aby podjął – odwiedziny strony internetowej i kontakt. Przycisk to tak zwane Call To Action. Pozyskanie leadów w ten sposób jest z pewnością dużo łatwiejsze i przyczynia się do zwiększenia sprzedaży.

Krok 3: Czas wysyłki maili

Zastanawiasz się pewnie, czy czas wysyłki wiadomości ma znaczenie – otóż okazuje się, że tak. Firma udostępniające narzędzie DMSales do mailingu i pozyskiwania Klientów w trakcie jednej z realizowanych kampanii, przeprowadziła test wysyłając wiadomości w różnych godzinach. Dzięki temu byli w stanie dokładnie określić kiedy działania przynoszą najlepsze rezultaty.

Krok 4: Dostosowanie działań do tematu

Każda branża różni się nie tylko dostępnymi produktami i usługami ale również grupą docelową. Jednym z podstawowych kroków podczas pozyskiwania nowych Klientów za pomocą mailing-u jest analiza tematu i dostosowanie treści wiadomości do konkretnej grupy odbiorców. Przykładowo, firma zajmująca się sprzedażą nieruchomości będzie chciała dotrzeć do innych osób niż mechanik oferujący naprawę aut. Jak się okazuje w wielu przypadkach sam przekaz ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest branżowe podejście do sprawy i dostosowanie treści. Warto więc poświęcić więcej czasu na realizację kampanii i odpowiednio dostosować ją do danej grupy odbiorców.

Krok 5: Czy termin wysyłki ma znaczenie?

Owszem ma i to jakie! Podobnie jak w przypadku innych form marketingu internetowego udostępniane np. przez Facebook czy inne platformy społecznościowe mailing może a nawet powinien zostać zrealizowany w terminie, który może przyczynić się do lepszych zysków. Co to znaczy? Już wyjaśniamy.

Otóż, zastanów się kiedy kupujesz produkty np. narty lub kiedy zaczynasz zastanawiać się nad prezentem na święta czy dzień kobiet? Z pewnością nie przeszukujesz internetu w poszukiwaniu rewelacyjnej oferty przez cały rok – chcesz zrobić to w sezonie narciarskim, krótko przed świętami lub jedynym dniem w roku, który niebawem ma nastąpić. Wówczas odwiedzasz różne strony internetowe w poszukiwaniu najlepszego wariantu. Prawda?

Cała sztuka realizacji działania email marketingu polega na tym, że wysyłane wiadomości o konkretnej treści dostarczane zostają w dokładnie w tym terminie, warto spojrzeć w kalendarz i zatroszczyć się o terminowe wysyłanie maili – wówczas nie trafiają w próżnię a prawdopodobieństwo, że osiągną zamierzony efekt znacznie wzrasta a Ty cieszysz się z lepszej sprzedaży i pozyskiwania nowych leadów.

Krok 6: Odpowiednia forma wiadomości

Ludzie w większej części są wzrokowcami. Wygląd maila ma więc ogromne znaczenie. Mailing musisz zrealizować uwzględniając aspekty formy i ogólnego wyglądu treści. Powinieneś w odpowiedni sposób przedstawić ofertę Twojej strony internetowej ale również podziałać na reakcję odbiorcy w trafny sposób. W internecie aż roi się od sprawdzonych trików tj:

 • odpowiednia długość treści maila i szerokość wiadomości,
 • waga maila – nie powinna przekraczać 400 KB,
 • format grafik,
 • dobra responsywność,
 • układ szablonu.

Kreacja mailingowa – Jak tworzyć grafiki

Pierwsze co rzuca nam się w oczy podczas czytania treści, czy otwierania maila jest jej temat i grafiki. Pozyskiwanie informacji, sprawia nam więcej przyjemności i w wielu przypadkach jest łatwiej zrozumiałe jeżeli zostanie przedstawione w formie infografiki czy ilustracji, dlatego tak duże znaczenie w tworzeniu kreacji mailingowej odgrywa właśnie aspekt wizualny. Musisz zadbać o każdy szczegół. Potencjalny Klient poprzez przedstawienie maila w atrakcyjnej dla oka formie może poczuć zainteresowanie oferowaną usługą lub produktem i zechcieć dowiedzieć się czegoś więcej, co z kolei przyczyni się do wejścia na stronę a w efekcie może skutkować skorzystaniem z oferty.

Odbiorca maila od pierwszej chwili powinien wiedzieć czego dokładnie dotyczy przekaz i w odpowiedni sposób zostać nakłoniony do podjęcia konkretnego działania (wspomniane wcześniej call to action) co pozwoli Ci pozyskać nowego odbiorcę. Warto więc zadbać o detale.

Udostępniana grafika powinna odpowiadać treści i tym co znajduje się na stronie internetowej firmy. Dodatkowo, ważne jest prawidłowe dostosowanie kolorów, zbyt jaskrawe czy ciemne barwy mogą okazać się męczące dla oka a co za tym idzie, odbiorca bardzo szybko zrezygnuje z zapoznania się z całością przekazu. Warto zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal i stylistykę. Reklama biznesu w odpowiedniej formie to podstawowy krok do pozyskiwania leadów.

W celu stworzenia oryginalnej i profesjonalnej grafiki najlepiej skorzystać z pomocy grafika.

Jak tworzyć dobre treści

Dostosowanie kampanii od strony technicznej to podstawowy krok o którym niestety często zapominamy. Jeżeli zadbasz o tą kwestię, możesz zatroszczyć się o całą resztę czyli odpowiedni content maila. Ważna jest długość treści, nie powinna być zbyt obszerna a ukazywać najważniejsze zalety firm realizujących taką formę reklamy. Musisz uwzględnić w niej wszystko co istotne i ciekawe aby druga strona czyli odbiorca wyciągnął z niej jak najwięcej informacji, które przyczynią się do podjęcia działania. Potencjalni Klienci, którzy otrzymają wiadomość będą szukać w niej tego decydującego punktu, który zainspiruje do skorzystania z oferty.

Odpowiednio zrealizowany mailing składa się z kilku punktów:
 1. Pierwszy widok – to co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności.
 2. To co widzimy w drugiej kolejności po przejściu niżej.
 3. To, z czym mamy do czynienia w trakcie czytania treści – przedstawienie firmy, produktu, realizowanych działań itd.

Content ma znaczenie!

Zastanów się co jest dla Ciebie ważne podczas czytania tekstu, jaki powinien być, by wzbudził Twoje zainteresowanie i przyczynił się do konkretnej reakcji i skorzystania z oferty. Warto zastanowić się nad odpowiednią koncepcją i treścią.

Jak się okazuje forma i content tekstu idą niemal “łeb w łeb” i są tak samo ważne w procesie pozyskiwania leadów. Wyobraź sobie, że po otworzeniu maila widzisz zlany tekst, napisany nieatrakcyjną czcionką, brak w nim akapitów, pogrubień, grafik i innych aspektów wizualnych – Jakie jest prawdopodobieństwo, że go przeczytasz i zechcesz przyjrzeć się temu bliżej? No właśnie – małe.

Treści powinny być pisane w atrakcyjnej pod względem wizualnym formie. Musisz pamiętać o akapitach, nagłówkach, wypunktowaniach, pogrubieniach tekstu, grafikach itd. Pierwszym, co rzuca się w oczy otwierając maile czy artykuły są nagłówki. Bardzo często na ich podstawie odbiorca podejmuje decyzję czy chce czytać dalej i dzięki temu zwrócić uwagę na resztę podanych przez autora informacji. Bądź kreatywny, wczuj się w rolę osoby, która to przeczyta. O czym nie możesz zapominać podczas pozyskiwania leadów?

 • główny tytuł,
 • temat
 • nagłówki,
 • akapity,
 • atrakcyjna wizualnie czcionka,
 • pogrubienia tekstu,
 • wyróżnienie wartościowych informacji,
 • call to action,
 • grafiki.

planowanie działań

Jak skonstruować treść

Treści mailingu powinny zostać napisane od argumentów do wniosków. Dokładniej mówiąc, musisz dokładnie przedstawić plusy i korzyści wynikające ze skorzystania z oferty Twojej firmy. By zyskać zaufanie odbiorcy masz zaledwie kilka pierwszych zdań i ogólne wrażenie. Dobry układ treści i właściwy content sprawią, że dzięki działaniom odbiorca chętniej przejdzie do przeczytania reszty zawartych przez Ciebie informacji. W atrakcyjny sposób opisz przedstawiane produkty i usługi. Potencjalni Klienci muszą dokładnie wiedzieć, co mogą osiągnąć korzystając z Twojej oferty i czy warto się nią zainteresować.

Dodaj “cal to action”, które przekierowywać będzie do konkretnej podstrony gdzie dostępne są produkty lub usługi. Jeżeli piszesz o butach na obcasie, przycisk powinien odwoływać właśnie do tej podstrony, w przeciwnym razie tylko rozdrażnisz odbiorcę, który najprawdopodobniej opuści stronę.

Czy czcionka ma znaczenie?

Jaki tekst chciałbyś przeczytać, przejrzysty i czytelny czy zbity o dziwnym kształcie? Treść maila powinna zostać napisana jak najbardziej czytelnie w przeciwnym wypadku będzie męczyć wzrok a odbiorca najprawdopodobniej zrezygnuje z jej przeczytania a działanie pozyskiwania leadów nie przyniesie efektu. Specjaliści radzą używać standardowych, bezpiecznych fontów tj. Arial, Tahoma, Times New Roman, Georgia.

Skuteczne pozyskiwanie leadów poprzez prowadzenie kampanii mailingowej może przynieść zamierzone efekty jeżeli przestrzegane zostaną odpowiednie techniki marketingowe oraz obowiązujące prawo.

RODO – Zgoda na przetwarzanie danych

Kampania, powinna zostać zrealizowana zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. W marcu 2019 roku, sieć obiegła informacja o pierwszej karze wydanej przez UODO za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, która wyniosła blisko 1 mln złotych. Odpowiednie zabezpieczenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO jest więc koniecznością i obowiązkiem, którego pominąć nie można. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto więc dokładnie zaznajomić się z obowiązującymi przepisami i dokładnie się do nich stosować.

Podmiot ubiegający się o udostępnienie danych osobowych musi zdeklarować w jakim celu się o nie ubiega a także określić jaki będzie zakres i czas ich przetwarzania. Dodatkowo właściciel danych musi zostać poinformowany o swoich prawach. Administrator zobowiązany jest do podania następujących danych:

 • Własne dane kontaktowe.
 • Jaki jest cel przetwarzania danych – stały i niezmienny.
 • Podstawę prawną do możliwości przetwarzania danych osobowych.
 • Jeśli dane mają zostać przekazane innemu podmiotowi – informację o tym.
 • Czas przechowywania danych.
 • Informację iż odbiorca ma prawo do: wglądu do danych, ich zmiany lub usunięcia, wycofania zgody na ich posiadanie i przetwarzanie, informację o ich przeniesieniu, wniesienie skargi.

Podmiot ma obowiązek dysponowania dokumentem, który określa wszelkie cele w jakich przetwarzane zostają dane a także to, jak zapewnione zostaje bezpieczeństwo podczas działań. Właściciel powinien również otrzymać informacje o tym do kogo one trafiły i kto jest ich administratorem.

Na żądanie właściciela danych, podmiot ma obowiązek usunięcia ich ze swojej bazy, w przeciwnym razie wystosowane zostaną wobec niego konsekwencje.

UWAGA: przetwarzanie danych w jakikolwiek sposób, wymaga zgody właściciela. Administrator ma obowiązek udzielenia określonych informacji związanych z celem i zakresem przetwarzania danych osobowych.

Informacje, które muszą zostać przekazane osobie, której dotyczą:

 • informacje dotyczące tożsamości administratora,
 • w konkretnej sytuacji: dane kontaktowe przedstawiciela administratora,
 • dane kontaktowe inspektora ochrony danych,
 • cel przetwarzania,
 • realizowane interesy, poprzez które przetwarzane są dane,
 • informację o dalszym przekazaniu danych do innej organizacji lub państwa trzeciego a także o wszystkich warunkach ich przekazania,
 • informację o czasie przechowywania i przetwarzania danych,
 • informację o tym iż podmiot może w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie danych,
 • informację o możliwości wniesienia skargi,
 • konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem RODO,
 • informacje o profilowaniu i innych czynnościach, które dotyczą zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

Wtórne przetwarzanie danych

Wtórne przetwarzanie danych to proces ich pozyskiwania od osób innych niż te, których dotyczą. Zbierane zostają one np. poprzez korzystanie z publicznych rejestrów a także współpracy z innymi podmiotami jak np. możliwość zakupu wygenerowanej bazy od innego administratora. Jak pewnie się domyślasz w takim procesie podmiot nie uczestniczy, nie jest więc świadom podejmowanych działań. Zgodnie z art 25 ust. 1 UODO – koniecznym jest poinformowanie o zapisaniu danych w celu ich przetwarzania

W sytuacji kiedy administrator przekazuje współpracuje z innym, ma obowiązek poinformowania właściciela o miejscu gdzie one trafiają, jaki jest cel ich przekazania i dlaczego takie działanie zostało przez niego podjęte.

Jak zostało przedstawione powyżej, wpływ na pozytywną reakcję odbiorcy po otrzymaniu maila ma wiele czynników. Pozyskanie wartościowych odbiorców a także podjęcie przez nich dłuższej współpracy wymaga sporej uwagi. Ważna jest nie tylko sama kampania ale również kontakt. Budowanie przyjaznych relacji to w obecnym czasie podstawa odpowiednio realizowanych działań. Tak więc oprócz powierzenia specjalistom zlecenia realizacji kampanii musisz skupić się na sobie i zadbać o odpowiednie działania w biznesie.

 

Polecamy:
Ręcznie szyte gadżety, czyli oryginalne i co ważne ekologiczne narzędzie marketingowe
Inbound marketing – czy warto zastosować tę strategię?
Czym jest i jak działa inbound marketing?
Dobierz swoją odzież snowboardową na sezon 2020/2021!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com