Sklep Prestashop + pomysł = idealny początek własnego biznesu w internecie

E-commerce to w ostatnich latach jeden z najlepiej rozwijających się segmentów rynku. Jak grzyby po deszczu wyrastają w sieci sklepy internetowe, na których można kupić produkty dotąd dostępne jedynie stacjonarnie. Aby założyć swój biznes w internecie wystarczy mieć dobry pomysł i sięgnąć po sklep Prestashop, czyli darmowe oprogramowanie dla sklepów internetowych.

  • Pomysł to klucz do sukcesu
  • Sklep Prestashop – darmowe oprogramowanie open source
  • Domena i hosting

Chcąc prowadzić sklep internetowy, nie można zapomnieć o prawnych aspektach działalności. Konieczne jest zarejestrowanie firmy w CEIDG lub KRS – w zależności od wybranej formy prawnej, oraz spełnienie pozostałych formalności jak zgłoszenie do ZUSu lub znalezienie dobrej księgowej. Potrzebny może być też zakup kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej z odpowiednim oprogramowaniem komputerowym.

Pomysł to klucz do sukcesu

Prowadzenie sklepu internetowego to biznes jak każdy inny – wymaga solidnego przygotowania, zebrania odpowiedniej ilości funduszy na rozkręcenie firmy oraz analizy rynku i konkurencji. Pomysł może być dziełem przypadku lub wynikiem wielomiesięcznych badań potrzeb konsumentów – niezależnie od tego jak powstał zamysł prowadzenia własnego sklepu online, trzeba go przekuć w solidny biznesplan. Aby kolejne działania przyniosły wymierne efekty, warto sporządzić checklistę wszystkich obowiązków do spełnienia i ułożyć plan postępowania. To pomoże również określić jak duży budżet trzeba przeznaczyć na realizację pomysłu.

Sklep Prestashop – darmowe oprogramowanie open source

W prowadzeniu sklepu internetowego niezbędne jest oprogramowanie. Można skorzystać z usług agencji interaktywnej, która od podstaw stworzy całą stronę, lub wybrać rozwiązanie gotowe, szybkie i początkowo również tanie. Wybierając oprogramowanie trzeba sprawdzić, które będzie najlepiej odpowiadało potrzebom sklepu; nie istnieje więc najlepsze oprogramowanie, a jedynie to najbardziej dopasowane do aktualnych potrzeb. Wielu początkujących właścicieli sklepów online wybiera sklep Prestashop. To rozwiązanie idealne na początek – podstawowa wersja sklepu jest darmowa, więc wystarczy ją zaimplementować na serwerze i skonfigurować zgodnie z własnymi potrzebami. Istnieje też możliwość dokupienia dodatkowych modułów, które znacznie ułatwią nie tylko prowadzenie sklepu, ale również same zakupy. W ten sposób można po kolei wprowadzać modyfikacje do swojego sklepu, rozszerzając tym samym możliwość wyszukiwania produktów, dokładając nowe kanały płatności za zakupy lub ułatwiając sobie obsługę posprzedażową. Wybór jest ogromny, dlatego z Prestashop korzystają nie tylko początkujący przedsiębiorcy, ale również sklepy prężnie działające na rynku od wielu lat.

Domena i hosting

Aby sklep mógł zacząć działać potrzebna jest jeszcze domena i hosting. Domena to nic innego jak nazwa sklepu – powinna być łatwa do zapamiętania i zapisania, a także wyraźnie powiązana ze sprzedawanym asortymentem. Mianem hostingu określa się wykupienie miejsca na serwerze, na którym będzie można umieścić stronę internetową sklepu. Przed wykupem hostingu warto zrobić solidne porównanie ofert i wybrać tę, która zapewni niezakłócone działanie strony przez 24h/dobę i 7 dni w tygodniu. Internauci odwiedzają jedynie te sklepy, które działają szybko i bez przerwy, a to w dużej mierze zależy właśnie od hostingu.

Otwierając sklep internetowy nie można też zapomnieć o zaplanowaniu sieci dostaw, a więc konieczne będzie rozpoznanie rynku usług kurierskich i pocztowych. Zadbać trzeba również o regulamin i politykę magazynową.

 

Polecamy:
Profesjonalna sesja biznesowa, czyli zdjęcia, które budują wizerunek firmy
Systemy Business Intelligence wkraczają do polskich firm!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com