Rzecznik patentowy – czyli tak naprawdę kto?

Przedsiębiorcy mają często tylko podstawową wiedzę o ochronie swojej własności intelektualnej. Nie ma w tym nic dziwnego – temat nie jest tak prosty. Nie wszystko co wymyślisz da się chronić w Urzędzie Patentowym. Dotyczy to zarówno innowacyjnych z pozoru rozwiązań jak i nazw firmy, produktu lub usługi. I właśnie w tego typu sprawach może Ci się przydać pomoc rzecznika patentowego.

Kim jest rzecznik patentowy?

W osobie rzecznika patentowego łączą się tak naprawdę dwie profesje – prawnika oraz inżyniera. Z jednej strony musi znać procedurę zastrzegania znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych czy patentowania wynalazków, a z drugiej na tyle rozumieć zagadnienia techniczne, aby przygotować dobry opis patentowy.

Zawód ten jest regulowany przez ustawę o rzecznikach patentowych z 11 kwietnia 2001 roku. Jest to jeden z zawodów zaufania publicznego. Wiedza rzecznika musi wykraczać daleko poza kwestie prawne. W związku z bardzo szybkim postępem technologicznym, konieczne jest posiadanie wiedzy z zakresu m.in. techniki, automatyki, robotyki czy inżynierii chemicznej.

Zobacz również:

Wykształcenie rzecznika patentowego

Zanim rzecznik patentowy zacznie wykonywać swój zawód, konieczne jest ukończenie studiów magisterskich (zwykle prawniczych lub technicznych), a następnie ukończenie aplikacji i zdanie egzaminu końcowego.

Niemniej ścieżka kształcenia zdecydowanie nie kończy się na egzaminie. Jest to tak naprawdę dopiero początek. Stałe uzupełnianie i zdobywanie nowej wiedzy jest gwarancją pozostania w tym zawodzie. Wielu rzeczników patentowych dodatkowo uzyskuje tytuł adwokata albo radcy prawnego.

Kiedy pomoc rzecznika patentowego jest zalecana?

Poza pewnymi wyjątkami, nie ma obowiązku korzystania z usług rzecznika patentowego. To analogicznie jak w sporze sądowym. Choć większość osób posiłkuje się pomocą adwokata lub radcy prawnego, to możesz bronić się sam. Nie inaczej jest przed Urzędem Patentowym.

Opis patentowy możesz spróbować zrobić samodzielnie, ale ryzykujesz wtedy błędy. To trochę jak z grą na gitarze. Nie da się tego zrobić dobrze czytając poradnik. Dopiero przygotowanie kilkunastu, a najlepiej kilkudziesięciu opisów patentowych pozwala nabrać w tym wprawy.

Finalnie, to od takich niuansów językowych zależy, czy taki monopol prawny będzie skuteczny i czy konkurencja będzie w stanie go obejść.

Gdzie może pracować rzecznik patentowy?

Rzecznik patentowy może prowadzić własną działalność w formie kancelarii prawniczej lub podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Dopuszczalne jest także świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych.

W praktyce rzecznicy patentowi najczęściej są zatrudniani na uczelniach lub w dużych firmach technologicznych. Większość świadczy swoje usługi w ramach prywatnych kancelarii patentowych.

Czym dokładnie zajmuje się rzecznik patentowy?

Jednym z najpopularniejszych zadań rzecznika patentowego jest uczestnictwo w procesie rejestracji znaków towarowych. Przedsiębiorcy, którym zależy na szybkim przebrnięciu przez tę procedurę, decydują się na fachowe wsparcie zanim pojawią się problemy z nieuczciwą konkurencją.

Jest to bardzo racjonalne podejście. Rzecznik patentowy wykona bowiem badanie zdolności rejestrowej, a także przygotuje zgłoszenie i jako Twój pełnomocnik będzie występował w procesie rejestracji przed Urzędem Patentowym. Wiedza merytoryczna oraz doświadczenie rzecznika patentowego sprawiają, że wiele problemów jest on w stanie przewidzieć jeszcze przed złożeniem wniosku. To z kolei pozwala mu dostosować Twój znak towarowy do rejestracji.

Rzecznik patentowy pomaga przedsiębiorcom walczyć z nieuczciwą konkurencją zarówno poprzez działania prewencyjne, czyli rejestrację znaków towarowych, wzorów przemysłowych, jak i reprezentację w sporach. Tu również dużą przewagę nad innymi pełnomocnikami daje fachowa wiedza wynikająca ze specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia.

W jaki sposób rzecznik patentowy może pomóc przedsiębiorcy?

Zadaniem rzecznika jest przede wszystkim ochrona Twojej własności intelektualnej, czyli zazwyczaj marki oraz dizajnu produktów. Sądzisz, że te elementy nie są warte ochrony? Mylisz się i to bardzo! Na rynku coraz aktywniejsze są trolle patentowe, które kradną nazwy firm.

Rzecznik patentowy przygotuje dla Ciebie zgłoszenie znaku towarowego zarówno w polskim Urzędzie Patentowym, jak i w odpowiednikach o zasięgu unijnym i światowym. Zadba także o bieżący monitoring rynku pod kątem działań konkurencji. Zanim jednak przystąpi do zgłoszenia Twojego znaku towarowego, rzecznik patentowy wykona badanie rynku pod kątem zdolności rejestrowej.

Co daje współpraca ze specjalistą?

  • Stabilną strategię ochrony własności intelektualnej w Twojej firmie.
  • Opatentujesz swoje wynalazki tak, aby konkurencja nie mogła takiej ochrony obejść.
  • Działania Twoich konkurentów będą stale monitorowane. Co jednak ważniejsze, rzecznik patentowy podejmie odpowiednie kroki, aby zminimalizować skutki ewentualnych naruszeń. Pomoże Ci usunąć nieuczciwą konkurencję z Allegro, a nawet ją pozwać.
  • Interesy Twoich bliskich będą zabezpieczone w razie Twojej śmierci. To co zastrzeżesz podlega dziedziczeniu. Jest to szczególnie ważne w kontekście nazwy i logo firmy.

Poza tym pamiętaj, że możesz korzystać z jego bieżącej konsultacji przy prowadzeniu biznesu. To się przydaje przy opracowywaniu strategii wejścia nowego produktu na rynek. Okazuje się, że nie każda nazwa nadaje się do rejestracji. Z drugiej strony nie wszystko warto patentować, bo niektóre produkty lepiej zastrzec w formie wzorów przemysłowych.

Podsumowanie

Rzecznik patentowy to dla przedsiębiorcy tak naprawdę połączenie prawnika, inżyniera oraz doradcy biznesowego. Swoim działaniem pomoga bowiem budować przedsiębiorcy solidną i w pełni zgodną z prawem strategię biznesową. Warto podjąć z nim nawet stałą współpracę, podobnie jak współpracujesz np. z biurem księgowym czy podatkowym. Dlaczego? Ponieważ w prawie nic nie jest tak proste jak się wydaje. Czasami jeden szybki telefon pozwala rozwiązać poważny problem.

Tworzenie i zarządzanie sklepem internetowym – Pretashop
Jak kupić opinie Google i czy warto to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com