Jakie PITy składa ryczałtowiec – PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Kwestie podatkowe zajmują każdego, kto zdecydował się przejść na własną działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników, czy też decyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieją różne formy opodatkowania, a jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co warto o nim wiedzieć? Kto może, a kto nie może na nim skorzystać? Czy warto rozliczać się w ten sposób? Na czym to polega?

  1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co warto o nim wiedzieć?
  2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
  3. Ryczałt a inne dochody
  4. Ryczałtowiec zatrudniający pracowników a PIT
  5. Program do rozliczeń PIT online – korzyści

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to nic innego jak uproszczona, mniej skomplikowana forma opodatkowania, która może mieć zastosowanie przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który decyduje się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie może zmniejszać podatku o sumę, która stanowiła koszty jego pozyskania, bo płacą podatek od przychodu. To opcja dostępna dla osób, które mają działalność gospodarczą prowadzoną indywidualnie lub w formie spółki osobowej.

Jakie PITy składa ryczałtowiec?

Podstawowym PITem, który ma obowiązek złożyć osoba, która wybrała ryczałt jako formę rozliczenia, jest PIT-28. Składa się go raz w roku, w terminie do 31 stycznia. Przez swoje przeznaczenie w mowie potocznej nazywany jest często PITem ryczałtowców. PIT28 dotyczy też ludzi, którzy osiągają dochody z tytułu najmu, poddzierżawy, dzierżawy lub podnajmu i pokrewnych umów. Więcej na temat PIT 28 dowiesz się z artykułu: https://www.podatnik.info/publikacje/deklaracja_pit_28_ryczalt_ewidencjonowany,pit,rozliczenie_roczne,5284f0.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Prowadzenie działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie wyklucza możliwości osiągania innych dochodów, choć jest to obwarowane kilkoma warunkami. Przede wszystkim wymaga złożenia stosownych deklaracji na innych formularzach – w takiej sytuacji PIT 28 nie jest jedynym dokumentem, który należy złożyć w określonym terminie. Forma udokumentowania innych dochodów różni się od formy pozyskania tych dochodów. Stosowne dokumenty składa się w danym urzędzie skarbowym do 30 kwietnia danego roku. Źródłem innych dochodów może być na przykład umowa o pracę, umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Przy rozliczaniu tego typu dochodów nie ujmuje się przychodów uzyskanych poprzez prowadzenie działalności objętej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – do tego służy osobny formularz, którym jest, oczywiście PIT 28. Podsumowując: podczas prowadzenia działalności opodatkowanej ryczałtem, a przy tym przy czerpaniu korzyści finansowych z innych źródeł, wszystkie je należy rozliczyć osobno w formie wskazanej przez stosowne przepisy prawne.

Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Niektórym może się wydawać, że ryczałtowiec nie może zatrudniać pracowników – jednak to jest nieprawda, jak najbardziej jest możliwe. Niesie to za sobą jednak nieco więcej obowiązków. Najważniejszym jest, oczywiście, konieczność składania stosownych deklaracji, które dotyczą dochodów, które w toku pracy osiągnęli pracownicy. Wśród tych deklaracji znajdują się:

  1. PIT-11 – składany w formie papierowej lub – do wyboru – elektronicznej (przy zatrudnianiu mniej niż 5 pracowników) do końca stycznia lub w formie wyłącznie elektronicznej (przy zatrudnianiu 5 i więcej pracowników) do końca lutego. Swoje kopie pracownicy muszą otrzymać do końca lutego.
  2. PIT 8AR – składany wyłącznie do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia. Ten PIT niesie informacje na temat rocznego zryczałtowanego podatku dochodowego.
  3. PIT 4R – to nic innego jak informacja dotycząca wysokości zaliczek, które pobrane zostały z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego. Tutaj podobnie jak w 2. przypadku, formularz składa się wyłącznie do Urzędu Skarbowego, bez wysyłania kopii pracownikom, a termin na to mija 31 stycznia.

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Wszystko to może wydawać się bardzo skomplikowane, zwłaszcza na początku i jeśli ktoś nie jest jeszcze tak do końca zaznajomiony z systemem podatkowym. W gąszczu obliczeń, wyliczeń i kolejnych rubryk do wypełnienia dość łatwo jest się pogubić. I to na każdym etapie pracy, bo często problem z tym mają nawet ludzie bardzo doświadczeni. Dlatego warto korzystać z pomocy, bo każdy odpowiedzialny przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że tam gdzie można, warto sobie prace ułatwiać, przy jednoczesnym wykluczeniu wszelkich błędów, które mogą płynąć ze zwykłego ludzkiego błędu. To bardzo ważne zwłaszcza przy sprawach rozliczeniowych, bo pomyłki mogą doprowadzić do konieczności tracenia czasu na korekty, a w najgorszym wypadku oznaczać karę finansową. Z tego powodu bardzo przydatny będzie program do rozliczeń PIT Online. A jeden z lepszych znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/. Skorzystaj z niego, jeśli chcesz oszczędzić sobie wielu problemów i ułatwić sobie prowadzenie działalności.

Polecamy:
Rewolucyjne zmiany w PIT i CIT od 2021 roku. Księgowi bójcie się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com