Nie można zaprzeczyć, że beton i otaczająca go technologia przeszły długą drogę od odkrycia i rozwoju. Od wielkich piramid w Gizie po inteligentne czujniki po Beton B15 cena, przygotowaliśmy listę ważnych wydarzeń i odkryć w historii betonu.
6500 pne – najwcześniejsze zapisy konstrukcji betonowych pochodzą z 6500 p.n.e. – zostały postawione przez handlowców z Nabataea w regionach Syrii i Jordanii. Stworzyli betonowe:
- podłogi,
- konstrukcje mieszkaniowe,
- podziemne cysterny.
3000 pne – Egipt i Chiny
Egipcjanie używali błota zmieszanego ze słomą do wiązania wysuszonych cegieł. W piramidach stosowali również zaprawy gipsowe i moździerze wapienne. Wielkie piramidy w Gizie zużyły około 500 000 ton zaprawy. Mniej więcej w tym czasie użyto formy cementu do budowy Wielkiego Muru Chińskiego.
600 pne – Rzym
Chociaż starożytni Rzymianie nie byli pierwszymi, którzy stworzyli beton, jako pierwsi wykorzystali ten szeroko rozpowszechniony materiał. Do 200 rpne Rzymianie z powodzeniem wdrożyli użycie betonu w większości swoich konstrukcji. Do utworzenia mieszanki użyto mieszanki:
- popiołu wulkanicznego,
- wapna,
- wody morskiej.
Następnie zapakowali mieszankę w drewniane formy, a po stwardnieniu ułożyli klocki jak cegły. Po ponad 2000 latach rzymskie konstrukcje betonowe stoją wysoko, ponieważ ich składniki kolidują z naturalną chemią Ziemi.
Kamienie milowe technologiczne: w średniowieczu technologia betonu wkradła się do tyłu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 r. technika wytwarzania cementu została utracona do czasu znalezienia rękopisów opisujących go w 1414 r. To ponownie rozbudziło zainteresowanie budową z betonu.
Dopiero w 1793 roku technologia zrobiła duży krok naprzód, kiedy John Smeaton odkrył bardziej nowoczesną metodę produkcji wapna hydraulicznego do cementu. Używał wapienia zawierającego glinę, którą wypalano, aż zamieniła się w klinkier, który następnie zmielono na proszek. Wykorzystał ten materiał w historycznej przebudowie latarni morskiej Eddystone w Kornwalii w Anglii.
W 1824 r. Joseph Aspdin wynalazł cement portlandzki, spalając drobno zmieloną kredę i glinę, aż do usunięcia dwutlenku węgla. Aspdin nazwał cement od wysokiej jakości kamieni budowlanych wydobywanych w Portland w Anglii.
W XIX wieku beton był używany głównie do budynków przemysłowych. Pierwsze powszechne zastosowanie cementu portlandzkiego w budownictwie domowym miało miejsce w Anglii i Francji w latach 1850–1880 przez Francoisa Coigneta, który dodał stalowe pręty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ścian zewnętrznych.
Jedną z fascynujących tajemnic starożytnego Rzymu jest imponująca długowieczność niektórych betonowych konstrukcji portowych. Męczone przez fale morskie przez 2000 lat, te budowle wciąż istnieją, a nasze współczesne mikstury erodują w ciągu zaledwie dziesięcioleci. Nic więc dziwnego, że różni naukowcy od lat odkrywają tajemnice rzymskiego betonu i warto się zapoznać z wynikami tych prac, bowiem są naprawdę fascynujące i pełne niespodzianek.