Rubbelt – wulkanizacja taśm przenośnikowych

Komu i do czego potrzebna jest wulkanizacja taśm przenośnikowych

Przenośniki taśmowe zrewolucjonizowały sektor wydobywczy, produkcyjny i transportowy. Możliwość szybkiego transportowania materiałów i produktów na małe i długie odległości przy pomocy gumowych taśm, przesuwających się na ruchomych rolkach ograniczyło konieczność używania zasobów ludzkich do tego celu. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Materiał, z którego produkuje się przenośniki taśmowe to najczęściej guma i kauczuk. W przypadku uszkodzenia mechanicznego, spowodowanego np. ostrym kamieniem znajdującym się w urobku, może dojść do uszkodzenia taśm przenośnikowych.

Jak naprawia się uszkodzone taśmy przenośnikowe?

Dobry serwis taśm przenośnikowych https://www.rubbelt.pl/ stosuje dwie podstawowe metody naprawy takich uszkodzeń.

Klejenie taśm przenośnikowych

Jest to pierwsza i najczęściej spotykana metoda. Stosuje się ją do naprawy przenośników, które nie są poddawane dużym obciążeniom. Do wulkanizacji taśm przenośnikowych konieczne jest użycie narzędzi i sprzętów, które pozwolą zwulkanizować, czyli połączyć oba uszkodzone elementy przenośnika, łącząc je w jeden element. Naprawa taśm przenośnikowych wykonana tą metodą jest stosunkowo szybka i pozwala przywrócić wcześniejszą wytrzymałość materiału. Połączenia taśm przenośnikowych są niemal niewidoczne i niewyczuwalne pod palcami. To z kolei ma duże znaczenie w przypadku linii z czujnikami optycznymi, które mogą wykrywać wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy, np. różnice w wysokości przenośnika.

wulkanizacja taśm przenośnikowych

Progowanie taśm przenośnikowych

Uszkodzenia powstające w taśmach przenośnikowych wieloprzekładkowych mogą mieć znacznie bardziej skomplikowany charakter. Również wtedy, kiedy konieczna jest naprawa taśm w przenośnikach w sektorze wydobywczym, górniczym i innych gałęziach przemysłu, naprawa metodą wulkanizacyjną może być za słaba. Stosuje się wówczas tzw. progowanie, polegające na łączeniu elementów wytrzymałymi stalowymi klipsami. Dodatkowo wycina się uszkodzone elementy taśmy i zastępuje je nowymi elementami. Naprawa taśm przenośnikowych tą metodą jest bardziej czasochłonna, ale zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.

Komu zlecić naprawę taśm przenośnikowych?

Uszkodzenie przenośników taśmowych zawsze oznacza kłopot dla firm. Szybka naprawa jest konieczne, aby przywrócić działalność firmie i ograniczyć straty związane z nieplanowanym przestojem. Odpowiednim wyborem będzie firma zlokalizowana w niewielkiej odległości od zakładu pracy, co pozwoli na szybkie dotarcie na miejsce i wykonanie naprawy. Warto pamiętać, że w dużych zakładach produkcyjnych bardzo często stosuje się umowy z serwisami na łączenie taśm przenośnikowych, wymagając całodobowego serwisu. Nasza firma Rubbelt działa w taki właśnie sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com