Co powinna mieć nowoczesna strona www?

W dzisiejszych czasach posiadanie strony www jest niemal obowiązkowe przy prowadzeniu większości biznesów, nie tylko tych online, ale także lokalnych firm. Nowoczesna strona internetowa to okno wystawowe, które zachęci naszych potencjalnych klientów nie tylko do kupna naszego produktu lub usługi, ale również do odwiedzenia naszego lokalu. Dlatego warto zadbać o to, aby była w największym możliwym stopniu przyjazna dla użytkowników.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego strona www jest ważna w prowadzeniu biznesu
  • czy tworzenie stron www jest trudne
  • dlaczego warto zlecić projektowanie strony internetowej profesjonalistom
  • co powinna zawierać nowoczesna strona www

Strony internetowe – niezbędne narzędzie w prowadzeniu Twojego biznesu

Obecnie większość biznesów posiada strony www, mniej lub bardziej nowoczesne. Witryna internetowa to często pierwsze miejsce, gdzie ląduje nasz potencjalny klient. Służy do zapoznania się z ofertą, sprawdzenia wiarygodności naszej firmy, zapoznania się z naszą ofertą, a na koniec – dokonania zakupu lub skontaktowania się z nami za pomocą formularza, maila, lub numeru telefonu. Źle zaprojektowana witryna, wolno działająca, z małą liczbą informacji na pewno nie zachęci użytkownika do interakcji, a często może całkowicie zniechęcić do skorzystania z naszych usług. Dlatego powinniśmy zadbać, aby wrażenia z użytkowania naszej witryny były w jak największym stopniu pozytywne i prowadziły użytkownika w prosty sposób przez cały proces zakupowy.

Tworzenie stron www – czy jest skomplikowane?

Stworzenie strony internetowej – w podstawowej wersji – nie jest trudne. Istnieje bardzo duża liczba narzędzi, również darmowych, które pozwalają na tworzenie własnych stron www praktycznie bez znajomości języków programowania, czy html. Dzięki nim możemy budować stronę www z gotowych modułów – “klocków”, które ustawiamy we właściwym miejscu i uzupełniamy własną treścią. Posiadają również dziesiątki gotowych szablonów, z których można skorzystać, aby witryna spełniała nasze oczekiwania. Z pomocą takich builderów tworzenie stron internetowych jest bardzo proste i można ją zrobić w kilka godzin. Jednakże takie strony internetowe są bardzo proste, mają ograniczone możliwości, często nie są dostosowane do wytycznych wyszukiwarek internetowych i ubogie w opcje zaawansowanej konfiguracji. Dodatkowo, jeżeli korzystamy z darmowego serwera i domeny, dla bardziej zorientowanego klienta nie wyglądają profesjonalnie i mogą obniżyć wiarygodność naszego biznesu.

Jeżeli zależy nam na pozytywnym odbiorze ze strony użytkowników, nie trzeba od razu wydawać tysięcy złotych na swoją witrynę. Jednakże nie unikniemy kilku inwestycji. Po pierwsze – obowiązkowe jest posiadanie własnej, profesjonalnie brzmiącej domeny, na której osadzimy swoją witrynę i nasze konto mailowe. Po drugie – ważny jest szybki, stabilny hosting (czyli serwer www), który będzie miejscem przechowywania plików naszej witryny. Mając te podstawy możemy spokojnie stworzyć naszą prostą stronę firmową przy użyciu darmowych narzędzi zwanymi CMS (content management system – system zarządzania treścią), które mają bardzo bogate możliwości rozbudowywania. Najpopularniejszymi CMS dla zwykłych stron internetowych są WordPress, Joomla i Drupal. Istnieją również dedykowane CMS dla specyficznych rodzajów stron – sklepów, portali edukacyjnych, encyklopedii itp. Ważne jest dobrać odpowiedni system do naszych potrzeb.

Aby nasza witryna była unikalna, warto również zainwestować w płatny szablon witryny, czasem też potrzebne będą płatne moduły lub wtyczki – wtedy nasza strona www nie będzie ograniczana przez możliwości systemu, który wybierzemy i będziemy mogli stworzyć w pełni to, czego potrzebujemy.

Taką stronę internetową możemy stworzyć w pełni sami, jednak jeżeli mamy większe potrzeby, brak wiedzy lub po prostu czasu, warto zlecić projektowanie stron www profesjonalistom i mieć pewność, że efekt końcowy zadowoli nas i naszych klientów.

Tworzenie stron internetowych – postaw na profesjonalistów

Zlecając projektowanie stron internetowych i ich wykonanie profesjonalnej firmie lub freelancerowi powinniśmy otrzymać bogaty pakiet usług, który w zależności od ceny może zawierać różne elementy. Przy niskim budżecie warto warto wybrać ofertę, która zawiera przynajmniej:

– projekt strony internetowej (może być wykonany przez grafika, w tańszej wersji może to być wybrany wspólnie z deweloperem szablon CMS, który najbardziej pasuje do naszych oczekiwań)

– zakres funkcjonalności, które mają być zawarte na twojej stronie www (slidery, formularze, okienka czatu, moduły zakupu, płatności, newslettera itp)

– możliwość dokonywania poprawek podczas tworzenia strony www i po jej wdrożeniu (przez określony czas)

– podstawową optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych (konfiguracja techniczna witryny, struktura treści, prędkość ładowania itp.)

W wariancie wysokobudżetowym powinny się dodatkowo znaleźć:

– kilka projektów strony www, do wyboru

– pełna optymalizacja treści w witrynie (z wykorzystaniem planera słów kluczowych, który wybierze frazy odpowiednie pod pozycjonowanie stron www w wyszukiwarce)

– zadbanie o politykę prywatności i cookies

– oferta długoterminowej obsługi witryny, zarówno pod kątem modyfikacji, jak i dbania o jej bezpieczeństwo (aktualizacje, skanowanie antywirusowe, pilnowanie potencjalnych luk)

Koszt takiej witryny internetowej zaczyna się na kilkuset złotych, a kończyć może na  kwotach pięciocyfrowych – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Pamiętać trzeba jednak, że droższa witryna nie zawsze znaczy lepsza. Często przeładowanie strony niepotrzebnymi “bajerami” może wpływać negatywnie na jej działanie, jak i na odbiór jej przez klientów, którzy szukają jak najkrótszej drogi do potrzebnej im informacji.

Projektowanie stron internetowych – nowoczesność przede wszystkim

Co powinna zawierać nowoczesna strona www? Profesjonalne strony internetowe zdecydowanie powinny stawiać na mobilność, ponieważ coraz więcej osób korzysta z Internetu na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony czy tablety. Dlatego projekt witryny powinien uwzględniać responsywność i lekkość.

Responsywne strony internetowe to strony www, które dostosowują swój wygląd do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Budowa strony internetowej dostosowanej pod urządzenia mobilne powinna uwzględniać te różnice i lekko modyfikować zawartość witryny w zależności od jej wielkości. Na urządzeniach mobilnych warto zrezygnować z niepotrzebnych obrazków i treści, gdyż użytkownik mobilny potrzebuje szybkiej i łatwo dostępnej informacji lub możliwości zostawienia kontaktu (najlepiej od razu na stronie głównej). Dodatkowo nadmierna liczba elementów graficznych na stronie www spowalnia witrynę i zwiększają transfer danych, który w przypadku użytkowników Internetu mobilnego jest bardzo cenny. Ciężka, przeładowana strona szybko zniechęci potencjalnych klientów, którzy szukają konkretnych informacji.

Warto również zapewnić klientom szybką metodę komunikacji, jak klikalny link do telefonu lub aplikacji typu Messenger czy WhatsApp, ewentualnie postawienie na stronie specjalnego bota do komunikacji. Zapewni to szybką interakcję klienta z nami, na której zależy obu stronom. Powinniśmy również podglądać konkurencję (oraz firmy z różnych branż), patrząc na nowinki technologiczne, z których korzysta. Stawiając na nowoczesne strony www, dajemy naszemu biznesowi szanse na szybszy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com