Rodzaje kas fiskalnych. Jaka kasa fiskalna dla Twojego biznesu?

Kasy fiskalne to niewielkie urządzenia, które obowiązkowe są dla wielu przedsiębiorców. Za ich pomocą ewidencjonowana jest sprzedaż towarów i usług. Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej dla wielu osób może nie być prosty, ponieważ jest kilka rodzajów tych urządzeń. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasy rejestrującej?

Jak wybrać kasę fiskalną?

Kasy fiskalne różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale i zastosowaniem. To, jaką kasę należy wybrać, uzależnione jest w znacznej mierze od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu. Dostępne są niewielkie urządzenia, które sprawdzają się np. wśród lekarzy czy dentystów, prowadzących własne praktyki, ale są też modele systemowe, które wybierane są do dużych sklepów. Przy przeglądaniu tych urządzeń trzeba więc kierować się ich zastosowaniem. Kasy fiskalne porównasz na mojafiskalna.pl/kasy-fiskalne, gdzie znajdziesz też wskazówki dotyczące ich fiskalizacji przed rozpoczęciem działalności. A jakie rodzaje urządzeń rejestrujących są najczęściej wybierane?

Rodzaje kas fiskalnych

Prowadząc niewielki biznes lub działając w terenie, dobrym rozwiązaniem jest wybór jednego z urządzeń typu ERC, czyli przenośnej kasy fiskalnej. Urządzenia te są niewielkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, dodatkowo można wyposażyć je w ochronne etui. W wielu takich kasach jest możliwość ładowania ich z gniazdka zapalniczki samochodowej, co jest kolejnym udogodnieniem dla osób, które świadczą mobilne usługi, mowa np. o lekarzach. Takie niewielkie urządzenia sprawdzą się także w warsztatach samochodowych, w kancelariach prawnych czy w salonach piękności.

Kolejny rodzaj to kasy jednostanowiskowe. Mogą one współpracować z innymi urządzeniami, np. z komputerem lub wagą. Takie urządzenia są odpowiednie dla mniejszych biznesów. Znajdują zastosowanie w kioskach, na targach, w małych sklepach, drogeriach, księgarniach czy w punktach usługowych.

Wyróżnia się jeszcze systemowe kasy fiskalne. Te sprawdzają się w miejscach, w których przewija się dużo kupujących, jest więc więcej stanowisk kasowych. Takie urządzenia współpracują z innymi kasami, z komputerami, mogą łączyć się z serwerem zarządzającym bez przerywania obsługi kasy. To, co jeszcze je charakteryzuje, to duża pojemność bazy towarowej i dodatkowe udogodnienia dla klientów, mowa o sprzedaży doładowań telefonów komórkowych, płatności za rachunki czy obsłudze kart lojalnościowych.

Warto wymienić jeszcze kasy POS. Są to zaawansowane urządzenia ewidencjonujące, które składają się z komputera, drukarki fiskalnej, klawiatury i monitora standardowego lub dotykowego. Mało tego, do kas POS można podłączyć dodatkowe urządzenia, czyli terminale, skanery kodów kreskowych czy wagi elektroniczne. Urządzenia te można rozbudowywać, zwiększać ich pamięć RAM, zmieniać oprogramowanie itp. Kasy POS mają dosyć szerokie zastosowanie, a to ze względu na ich uniwersalność. Z pewnością będą one odpowiednim wyborem dla osób, które prowadzą lokale gastronomiczne, czyli restauracje, kawiarnie oraz puby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com