Co o podatkach i ZUS musisz wiedzieć, kiedy zakładasz firmę?

Wiele osób myśli o tym, by założyć własny biznes i zacząć samodzielnie na siebie zarabiać. Zrezygnowanie z pracy na etacie wydaje się krokiem ku wolności, ale czy na pewno? Własna firma to cała góra obowiązków i wydatków, które trzeba z tego tytułu ponieść. Dotyczy to szczególnie podatków oraz opłata na ZUS i inne urzędy. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to czarna magia. Co powinno się wiedzieć, gdy startuje się z biznesem?

Własny biznes, a przepisy prawa

Pracując na etacie, nie musimy martwić się niczym – co miesiąc otrzymujemy wypłatę, a wszystkim innym, czyli opłatami na ZUS i Urząd Skarbowy zajmuje się pracodawca. Gdy decydujemy się na założenie własnej działalności, nagle okazuje się, jak wiele formalności trzeba spełnić i wszystko spada na naszą głowę.

Dla początkujących może być to trudna sprawa, dlatego planując biznes, warto zdecydowanie wcześniej zorientować się, jak to działa i o czym powinno się pamiętać. Podatki i przepisy dotyczące ZUS omawia blog spotkajbiznes.pl, podobnie jak robi to wiele innych stron o charakterze poradnikowym. Przyszli przedsiębiorcy mogą więc zasięgnąć podstawowej wiedzy, która pozwoli im łatwiej rozeznać się w zawiłościach prawa i wszystkich obowiązkach, które będą musieli spełnić, by działać legalnie.

Jaka forma opodatkowania dla nowego biznesu?

Podatki to coś, co musi płacić każdy z nas, ale mało kto wie, że w przypadku firm występują różne formy opłat, które uzależnione są przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości przychodów. W ten sposób na zasadach ogólnych mogą rozliczać się ci, których dochód nie przekracza 85 tys. zł rocznie, tych i charakteryzować się skalą 18% lub 32%, oraz z możliwością korzystania z ulg. Tych, którzy przekraczają tę granicę, czeka opodatkowanie liniowe zawsze wynoszące 19%, ale bez dodatkowych ulg.

Wyróżnia się także opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który płacony jest w zależności od wysokości przychodów i może wahać się od 3% do 20%. Jest jeszcze tak zwana Karta Podatkowa, na podstawie której płaci zawsze stała wysokość podatku. Zakładając firmę, należy także ustalić, jak chcemy płacić podatek – raz w miesiącu czy raz na kwartał.

Rejestracja w ZUS i obowiązkowe opłaty

Gdy prowadzi się własną firmę, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest także zarejestrowanie się w ZUS, w którym konieczne będzie odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, przedsiębiorca sam może zadecydować, czy chce odprowadzać opłaty na nie, czy nie. Co ważne, w trakcie pierwszych 2 lat prowadzenia działalności, możemy liczyć na przywilej płacenia niższej stawki – dla ubezpieczenia zdrowotnego jest to 153,12 zł, dla społecznego 261,73 zł, po tym czasie koszty rosną do kwoty 1026,96 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by płacić też wyższe składki, które pozwolą na odłożenie wyższej kwoty na emeryturę.

Jakie inne wydatki ponosi się z tytułu prowadzenia firmy?

Zakładając firmę, większość przedsiębiorców skupia się na tym, ile zarobi na rękę, a choć zazwyczaj bierze się pod uwagę takie wydatki jak opłata podatkowa czy ZUS, zapomina się o innych, które także się w tym czasie ponosi. Firma musi przecież jakoś działać, a w zależności od branży, koszty te mogą się różnić. Wynajęcie biura, zakup sprzętów, maszyn, wyposażenia, oprogramowania, księgowa… wszystko to ma swoją cenę i wlicza się w koszty prowadzonej działalności. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że realny zysk, czyli to, co otrzymamy do ręki, w każdym miesiącu będzie znacznie niższe, niż można byłoby przypuszczać. Chcąc więc prowadzić swoją firmę, należy wziąć to pod uwagę i mieć świadmość licznych obowiązków, jakie nas w tym przypadku czekają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com