Dobre przepisy na prosta i smaczne ciasta

Pieczenie ciast, ciasteczek, babeczek czy innych słodkich wypieków mogą wydawać się czymś prostym, jednak nic bardziej mylnego. Cukiernictwo i ogólnie związana z nim sztuka pieczenia ciast i wypieków to sztuka, która wymaga dużego doświadczenia teoretycznego i praktycznego, do tego czasu i cierpliwości.

Zrobienie ciasta oczywiście nie jest aż tak trudne, szczególnie jeżeli będziemy brać tylko proste przepisy na ciasta, takie jak na przykład ciasto drożdżowe, ciasto marchewkowe czy też makowiec. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem nawet tak najprostsze ciasto musi nam wyjść. Sztuka wypiekania ciast i babeczek polega na uczeniu się na własnych błędach i codziennej praktyce. Oznacza to, że im częściej będziemy piec i im więcej ciast upieczemy, tym bardziej i lepiej będziemy wiedzieć ile dane ciasto powinno się piec, w jakiej temperaturze czy na jakim poziomie piekarnika. Będziemy też pamiętać wszystkie przepisy na pamięć i nie będziemy musieli korzystać z miarek kuchennych i wag żeby odmierzyć potrzebne nam składniki – z czasem po zrobieniu wielu ciast będziemy taką wagę i miarkę posiadać w swojej głowie i nawet odmierzając wszystko na oko i tak zawsze trafimy z idealnymi proporcjami.

Mówimy tu teraz oczywiście o prostych przepisach. Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo zaawansowane ciasta w pierwszych tygodniach i miesiącach naszej zabawy z pieczeniem okażą się w większości przypadków po prostu za trudne dla nowicjusza. Najcięższe są zdecydowanie torty. Zrobienie dobrego i dużego tortu urodzinowego wymaga od doświadczonego cukiernika często połowy jego dnia pracy. Ciężko sobie wyobrazić więc jak ktoś początkujący miał osiągnąć ten sam efekt w takim samym czasie. Najwyżej w hierarchii ciast znajdują się oczywiście duże i wysokie torty weselne. Ze względu na uroczystość, na którą są one wypiekane, mają one zawsze największy priorytet w każdej cukierni, która trudni się wypiekiem tortów.

W takim razie, od jakiego ciasta zacząć jeżeli chcemy piec ciasta? Najlepsze będzie bardzo proste ciasto, jakim jest ciasto drożdżowe. Przepis na ciasto drożdżowe z truskawkami mieści się w zaledwie kilkunastu zdaniach. Do zrobienia ciasta będziemy potrzebowali truskawek, cukru pudru, 50 gramów drożdży, szklankę mąki pszennej, 100 gramów cukru, kilka łyżek masła, szczyptę soli, 3 jajka, 2 opakowania cukru wanilinowego oraz szklankę ciepłego mleka. Na kruszonkę użyjemy 2 łyżki cukru, 4 łyżki masła i 3 łyżki mąki pszennej.

Mleko należy wyrobić razem z drożdżami, łyżką mąki i łyżką cukru i odstawić. Mąkę przesiać i dać do miski. Jajka ubić z cukrami. Następnie całość trzeba połączyć w jedną masę w misce. Kiedy ciasto wyrośnie wałkujemy je i kładziemy na blachę. Na wierzch dajemy kruszonkę i truskawki, a następnie wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Pieczemy przez około 50 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com