5 argumentów za doradztwem energetycznym dla firmy

W ostatnich latach usługi doradców energetycznych są bardzo szeroko promowane w czasopismach specjalistycznych czy internecie. Działania te przekładają się oczywiście na zainteresowanie ze strony różnych firm i instytucji. Czy jednak faktycznie takie wsparcie jest potrzebne?

Doradca energetyczny – kto to jest?

Nim przejdziemy do dyskusji o zaletach korzystania z usług doradcy energetycznego, warto powiedzieć kilka słów o tym, czym taka osoba w praktyce się zajmuje.

Głównym zadaniem doradców energetycznych jest zapewnienie wsparcia klientowi w zakresie racjonalnego gospodarowania energią. W dużym skrócie polega to na przygotowaniu audytu sytuacji zastanej i wyciągnięciu na tej podstawie wniosków oraz przedstawieniu propozycji działań naprawczych, które nie tylko ograniczą zużycie energii, ale również zoptymalizują koszty jej pozyskania. Co jednak warte podkreślenia, zakres podejmowanych działań doradczych nie jest stały. Rolą doradcy jest dobranie najefektywniejszych działań, odpowiednio do potrzeb danej firmy – mówi specjalista z firmy EWE.

Dlaczego warto rozpocząć współpracę z firmami zajmującymi się doradztwem energetycznym?

Doradztwo energetyczne to bardzo pojemny termin, który obejmuje wiele usług. Co jednak jasne, ich faktyczny zakres wynika jednak zawsze z indywidualnych ustaleń między podmiotami. A jakie są zalety korzystania z takiego wsparcia?

  1. Gwarancja profesjonalizmu – wysokiej klasy specjaliści zajmujący się consultingiem energetycznym posiadają nie tylko wiedzę, ale też niezbędne doświadczenie. Czynniki te ograniczają z kolei ryzyko podjęcia błędnych decyzji czy dokonania niepotrzebnych wydatków.
  2. Realne oszczędności – doradcy energetyczni potrafią wskazać wiele niewłaściwych praktyk, które pochłaniają energię. Może być to np. złe korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania czy też pozostawianie włączonych urządzeń. Zmiana złych nawyków pozwala na realne zmniejszenie wydatków bez ponoszenia kosztów.
  3. Długofalowe zyski – odpowiednio przeprowadzone analizy pozwalają na określenie właściwej polityki energetycznej firmy, która umożliwia zaplanowanie większych działań związanych z oszczędzaniem energii (np. poprzez termomodernizację) oraz obniżeniem jej kosztów (np.  poprzez kompensację mocy biernej lub skorzystanie z nowych technologii, takich jak kogeneracja).
  4. Zmniejszenie ryzyka – dobry audyt umożliwia też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego danego przedsiębiorstwa, poprzez podjęcie odpowiednich kroków w zakresie zapewnienia źródeł energii (np. instalacja zapasowych czy dodatkowych źródeł zasilania – w tym także OZE).
  5. Oszczędność czasu – skorzystanie z usług doradczych pozwala także na scedowanie związanych z tym obowiązków na osoby trzecie – a to z kolei przekłada się na mniejsze zaangażowanie zasobów firmy i pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności produkcyjnej czy usługowej.

Doradztwo energetyczne – jaka cena?

Z całą pewnością wsparcie specjalisty ds. energii może przydać się wielu firmom produkcyjnym. Każdego właściciela, prezesa czy dyrektora interesuje jednak też to, ile taka pomoc kosztuje. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście łatwa, gdyż wysokość stawek uzależniona jest w praktyce od szeregu czynników – takich jak zakres i czas usług. Można jednak stwierdzić, że najbardziej opłacalne będzie skorzystanie ze wsparcia niezależnego doradcy energetycznego w przypadku produkcyjnych podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię. Sytuacja taka daje duże „pole do popisu” i umożliwia zaplanowanie oraz wprowadzenie wielu ciekawych i przynoszących korzyści rozwiązań. Z kolei w przypadku najmniejszych przedsiębiorstw o małym zużyciu potencjalne zyski będą proporcjonalnie mniejsze, choć i w takich przypadkach czasem udaje się uzyskać naprawdę zadowalające wyniki.

Z całą pewnością decyzja o podjęciu współpracy z podmiotem świadczącym usługi doradztwa energetycznego może przynieść wiele pozytywnych efektów. Dlatego też warto polecić ten krok w zasadzie każdemu przedsiębiorstwu, które chciałoby zoptymalizować swoją gospodarkę energetyczną.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Vittaya_25

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com