Kryzys demograficzny a umieralność ludności

Od wielu lat powszechnie uważa się, że zakład pogrzebowy to pewny pomysł na własną działalność. Wydaje się to aż nadto aktualne w obecnym czasie, ponieważ w ostatnich latach co roku w Polsce umiera bardzo duża liczba ludzi, około czterystu tysięcy.

Niestety rodzi się obecnie w Polsce znacznie mniej osób, niż umiera i jeśli ten trend będzie się utrzymywał, kraj może czekać  bardzo głęboka i bardzo możliwe, że nieodwracalna zapaść demograficzna. Zakłady pogrzebowe tymczasem mają się całkiem nieźle, ale trzeba podkreślić, że są one niezwykle potrzebne. Ktoś musi przecież zajmować się grzebaniem tej ogromnej dzisiaj ilości ludzi zmarłych.

Warto nadmienić, że z kryzysem demograficznym zmagają się głównie kraje europejskie. Niemal cała reszta świata nie ma takich problemów, zwłaszcza Azja i biedna Afryka. Może to wskazywać na to, że przyczyną małej dzietności nie są przyczyny gospodarcze, ale kulturowe i cywilizacyjne. W Europie już dawno model dużej rodziny przestał być uznawany za idealny. Zamiast tego promowane jest życie samotne bądź z jednym dzieckiem. Dwoje dzieci jest już uważane przez wielu za górną granicę oraz że jest to zastępowalność pokoleń. Trzeba jednak podkreślić, że żeby para przyczyniała się do wzrostu demograficznego, powinna mieć minimum trójkę dzieci.

Pozostawiając kwestię dzietności należałoby się zastanowić, co się dzieje, że umiera w ostatnich latach tak wielu Polaków. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, choć można snuć pewne podejrzenia w tym względzie. Samo dostrzeżenie faktu starzenia się społeczeństwa może nie wystarczyć, ponieważ umiera także wielu ludzi młodych i w średnim wieku. Charakterystyczne jest to, że bardzo duży udział w ogólnej liczbie zmarłych mają osoby chorujące na raka. Masowość zachorowań na nowotwory może wskazywać np. na złą jakość żywności spożywanej przez te osoby.

Niezależnie od przyczyn śmierci tylu osób, zakłady pogrzebowe mają wiele pracy. Jest to szczególnie widoczne w dużych miastach, gdzie liczba ludności i gęstość zamieszkania są bardzo duże. Oczywiście zakładów pogrzebowych również jest więcej. Jednym z największych miast w Polsce jest oczywiście Kraków, gdzie działa bardzo dużo tego typu zakładów. Wybierając zakład pogrzebowy w Krakowie należy przede wszystkim kierować się jego doświadczeniem oraz profesjonalizmem. Jeśli to możliwe, najlepiej sprawdzić jak długo dany zakład działa na rynku oraz jaką ma opinię. Ważne, aby zakład wszystkim zajął się rzeczowo i profesjonalnie, aby rodzina zmarłego nie miała zbyt wielu dodatkowych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com