Przemysł morski w Polsce – jakie zawody mają wzięcie?

Przemysł morski w Polsce ma się bardzo dobrze, a statki z polskich stoczni pływają praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Poza stoczniami doskonale ma się także cały przemysł morski, a także wszystkie zawody, które można wykonywać na statkach. Oczywiście, przyszli adepci takich zawodów muszą mieć świadomość, że praca na statkach nie należy do łatwych.

Na statkach towarowych i pasażerskich potrzebni są przede wszystkim doświadczeni fachowcy, którzy maja ukończone odpowiednie studia na akademiach morskich. Kapitan i marynarze muszą mieć doświadczenie, a przy tym spore umiejętności. Poza podstawową częścią załogi potrzebni są także specjaliści z różnych dziedzin technicznych. Duże zapotrzebowanie jest na mechaników okrętowych, automatyków, elektryków oraz spawaczy i innych specjalistów znających się na obróbce metali. Mając na pokładzie fachowców z każdej tej dziedziny kapitan nie musi się martwić o sprawność całego statku, a także znajdujących się na nich maszyn i urządzeń.

Czym zajmują się specjaliści na statkach?

Mechanicy okrętowi, energetycy, elektrycy czy automatycy mają za zadanie przede wszystkim dbać o to, by wszystkie urządzenia i maszyny działały prawidłowo, nie miały żadnych awarii, usterek ani innych niedociągnięć, które mogą powodować problemy w czasie rejsu. Sprawdzanie stanu technicznego statku jest obowiązkowe jeszcze przed wypłynięciem w morze. Konieczne jest malowanie wykonywanie konstrukcji stalowych, wykonanie wszystkich prac związanych z instalacjami wodnymi, elektrycznymi czy paliwowymi, a także sprawdzenie funkcjonowania wszystkich urządzeń. Dopiero, gdy wszystko zostanie dokładnie sprawdzone i będzie po pracach serwisowych, statek może wypłynąć na morze.

Potrzebni doświadczeni fachowcy

Do pracy na statkach potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie, wszystkie niezbędne uprawnienia, a także kursy i szkolenia podnoszące zakres ich umiejętności. Na statkach nie sprawdzą się zatem świeżo upieczeni specjaliści, którym brakuje doświadczenia. Jeśli marzy się Tobie praca na morzu warto najpierw zdobyć doświadczenie w pracy na lądzie lub wybrać się na kurs czy szkolenie, które podniosą Twoje kwalifikacje. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwania pracy na statkach. Najmniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia mają specjaliści po uczelniach morskich, które już od pierwszego roku przygotowują swoich studentów do pracy na morzu. Co więcej, takie uczelnie bardzo często ściśle współpracują z różnymi armatorami i firmami zajmującymi się obsługa statków. Studenci czy kursanci mają więc możliwość odbywania praktyk i staży na morzu na wybranych jednostkach. Dzięki temu zdobywają doświadczenie, a jednocześnie mogą sprawdzić w praktyce, czy praca na morzu na pewno im odpowiada i faktycznie jest to coś, co chcą robić przez dalszą część swojego zawodowego życia.

Polecamy:
Jak wybierać oleje hydrauliczne do maszyn przemysłowych oraz rolniczych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com