Prowadzenie salonu kosmetycznego – 8 praktycznych rad

https://galeriapraca.pl/

O posiadaniu i zarządzaniu salonem kosmetycznym marzy na pewno część kobiet, ale zapewne niewiele z nich wie o tym, że prowadzenie takiej działalności gospodarczej to ciężka praca, okupiona nieraz brakiem wolnego czasu dla siebie i długimi godzinami, spędzonymi nad rozwojem własnego gabinetu kosmetycznego. Nieraz pewnie zastanawiasz się, co zrobić aby Twoja działalność była bardziej dostrzeżona i doceniona, aby przybywało klientów i to tylko i wyłącznie tych zadowolonych? Już samo otworzenie salonu kosmetycznego generuje bardzo duże koszty, ale na tym etapie musimy pamiętać o tym, aby nieustannie inwestować w rozwój i jakość świadczonych usług. Powodzenie takiego salonu jest zależne nie tylko od umiejętności i zdolności do wykonywania różnych zabiegów czy usług. Jak umiejętnie prowadzić salon kosmetyczny? Podpowiadamy.

Musisz się wyróżnić

Zanim zaczniesz zastanawiać się w jakiego rodzaju środki reklamowe zainwestujesz, musisz zrobić rozeznanie odnośnie tego, co wyróżnia Twój salon na tle innych, znajdujących się w okolicy? Możesz znaleźć chociażby nawet jedną cechę, jaka będzie charakterystyczna dla Twojego gabinetu, aby nie był to po prostu kolejny salon, który nie wyróżnia się niczym. Mogą to być np. nowoczesne technologie przeprowadzania zabiegów, lub zastosowanie specyficznych kosmetyków o naturalnym pochodzeniu, bądź zabieg pielęgnacyjny, jaki jest dostępny tylko tutaj. Należy zwrócić uwagę na to, aby w salonie było coś szczególnego, czego nie ma w innych salonach.

Dlaczego warto zajrzeć do środka?

Często przechodząc ulicą, widzimy zachęcające reklamy na witrynach sklepów i salonów, które już przy pierwszym wrażeniu albo zachęcają do wejścia albo wręcz odwrotnie. Warto opracować promocyjne oferty dla klientów, które zachęcą, zwłaszcza te nowe osoby do skorzystania z usług salonu kosmetycznego. Może to być specjalny rabat dla nowej klientki, lub przy zakupie jednej z usługi – rabat na kolejne zabiegi kosmetyczne, a także gdy klientka przyjdzie wraz z mamą lub przyjaciółką, otrzymają zniżki na wybrane usługi. Opracowanie ofert promocyjnych i rabatów będzie wspaniałym pomysłem na przyciągnięcie nowych klientów, a także umocnieniem relacji ze stałymi. Warto też pomyśleć o tym, aby stałym klientkom co jakiś czas podarować mały drobiazg, czy to niebanalny gadżet do kobiecej kosmetyczki w postaci np. olejku do ciała, szczotki, kremu do rąk, odżywki, próbek kosmetyków itp. Świetnym pomysłem jest stworzenie podarunkowych kart, które mogą okazać się praktycznym prezentem z okazji świąt czy urodzin.

Postaw na komfort!

W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz trudniej znaleźć nam czas dla siebie, dlatego ludzie znacznie bardziej zaczynają cenić sobie oszczędność czasu i komfort, jaki niesie za sobą wykonywanie wielu rzeczy online. Skoro możemy przez internet płacić rachunki, pracować, kupować meble i ubrania, to czy nie możemy umówić się na wizytę do salonu kosmetycznego? Oczywiście, że możemy i to dzięki specjalnej aplikacji, która pomoże Ci zarządzać czasem, aby usprawnić prowadzenie działalności gabinetu kosmetycznego. Profesjonalne oprogramowanie do salonu kosmetycznego sprawia, że Twój kalendarz będzie dostępny o każdej porze dnia i nocy, nawet w weekendy, aby klienci w wolnej chwili, mogli umawiać się z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Prowadzenie salonu stanie się o wiele łatwiejsze, a dzięki kalendarzowi z aplikacji, który możesz mieć pod ręką, swobodnie będziesz w stanie na bieżąco sprawdzać zadania, przypisane do konkretnego dnia. Po dodaniu numery klienta, aplikacja wyśle powiadomienie SMS o zbliżających się wizytach. Pomyśl tylko ile czasu można zaoszczędzić dzięki temu inteligentnemu systemowi, a rozdzwoniony telefon, niejednokrotnie przeszkadzający w wykonywaniu zabiegów, zostanie odciążony aplikacją.

Pamiętaj o drobnych informacjach

Z biegiem czasu, kiedy prowadzisz gabinet kosmetyczny, zaczynasz poznawać coraz więcej osób, a wraz z nimi rozpoznajesz już klientów, którzy wracają. Należy więc wówczas, ramy swojej działalności wzbogacić o solidną bazę danych, np. elektroniczną w celu zagwarantowania każdej z osób profesjonalnej obsługi, pamiętając np. o tym, że lubi konkretny gatunek herbaty czy kawy, albo przychodzi skorzystać z zabiegu, który uważa za ulubiony. Takie z pozoru mało znaczące detale, pozwolą budować Ci dobre relacje z klientami. Dzięki takiej bazie, dostępnej w aplikacji pomagającej prowadzić salon, zobaczysz które z których zabiegów i usług klienci korzystają najczęściej, a które jednak wymagają modyfikacji lub zamiany na innego rodzaju usługi kosmetyczne. Możesz zamieszczać tam zdjęcia zabiegów jakie zostały wykonane. Jest to rozwiązanie, poprzez które możesz łatwo dodawać nawet najdrobniejsze szczegóły o danym kliencie i swobodnie przeglądać je w dowolnym momencie, bez kartkowania notesu.

Dobry pracownik to podstawa

Z pewnością przy prowadzeniu takiej działalności gospodarczej, jaką jest salon kosmetyczny, chcemy zatrudnić jak najlepszy personel, stanowiący przecież filar naszej firmy. Jeśli chodzi o prowadzenie gabinetu kosmetycznego, mogą to być osoby, już przeszkolone i wykształcone, ale przecież nie można mówić o podnoszeniu jakości usług, bez podnoszenia kwalifikacji pracowników, poprzez udział w szkoleniach i kursach. Warto pomyśleć nad tym, aby nie było to jedynie kursy tematyczne, związane z ich specjalizacją, gałęziami kosmetologii itp, ale także z zakresu obsługi klientów i znajomości zabiegów lub produktów do ich wykonywania. Pracownicy salonu, powinni w odpowiedni sposób, polecać zabiegi, jakim można się poddać, wraz z dokładnym objaśnieniem, na czym one polegają i jakie korzyści za nimi się kryją. Dlatego właśnie dobrze wyszkoleni pracownicy, pomagają w osiąganiu celów Twojej firmy.

Planowanie zadań i obowiązków

Za sprawnym funkcjonowaniem salonu, kryje się bardzo dobra organizacja systemu pracy. Dzięki temu cele i zamierzenia, które są do zrealizowania, zostaną osiągnięte, a cały zespół nie będzie narażony na nieprzyjemne, stresujące sytuacje, związane z brakiem zorganizowania. Przejrzysty i klarowny grafik, pozwoli przypisać całemu zespołowi określone zadania, jasno rozplanować w czasie wizyty klientów, aby wyeliminować niejasności i móc lepiej zarządzać czasem, bez zbędnych napięć. Najlepiej jest udostępnić cały kalendarz swoim pracownikom, np. w recepcji aby mogli oni na bieżąco kontrolować sytuację w salonie.

Siła komunikacji

Aby umocnić, już istniejące relacje z klientami warto wziąć pod uwagę utrzymywanie z nimi kontaktu. Oczywiście nie chodzi tutaj o regularne zasypywanie ich SMS-ami czy e-mailami. Warto jednak poszerzyć działalność o wykorzystanie tych kontaktów do wysyłania informacji o nowych, interesujących ofertach, rabatach, na usługi oferowane przez salon. Mogą to być również życzenia świąteczne lub urodzinowe, co z pewnością zostanie odebrane jako oznaka szacunku do klienta i troski o dobre relacje, klienci poczują wówczas, że są dla Ciebie naprawdę ważni.

Moc mediów

Prowadząc taką działalność, jak salon kosmetyczny, niezwykle dużą rolę odgrywają media społecznościowe, gdzie np. będziesz zamieszczać interesujące wydarzenia z życia działalności salonu, a także efekty prac, jakie zostały w nim wykonane, np. makijaże klientek, stylizacje paznokci, filmiki z innych zabiegów, które mogą przyciągać potencjalne klientki. Niejednokrotnie właśnie taka reklama może trafiać najgłębiej do odbiorcy, bo są to jasne dowody i przykłady tego, jak uzdolnieni pracownicy tworzą zespół salonu. Zdjęcia i filmiki przedstawiające realne osoby i stylizacje wykonane przez zespół w salonie, są istotnym czynnikiem promocji, ponieważ potencjalny klient widzi na własne oczy, efekty prac, może je ocenić a także zdecydować się na podobny zabieg czy stylizację paznokci, włosów itp.

Pomyśl o wymienionych tutaj punktach i poruszonych w nich kwestii, które z pewnością mogą pomóc Ci w dobrym i sprawnym prowadzeniu salonu kosmetycznego. Twój gabinet może stać się wyjątkowym miejscem, gdzie klienci poczują się docenieni, a jakość oferowanych zabiegów będzie niezmiennie wysoka. Bo tak naprawdę w kwestii pracy z ludźmi, nawet drobne detale mogą mieć znaczenie.

 

Polecamy:
Tablet – między smartfonem a laptopem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com