Tablet – między smartfonem a laptopem

Kiedy najnowszy model smartfona już Ci nie wystarcza, a laptop jest jednak zbyt nieporęczny …to dobry moment, żeby zastanowić się nad kupnem tabletu. W kwestii funkcjonalności lokuje się on między smartfonem a laptopem. Jako uproszczony sprzęt mobilny posiada wiele zalet, no i jak wszystkie urządzenia ma też wady. Sprawdź, co przeważa w twoim przypadku. 

  1. Dlaczego właśnie tablet? 
  2. Jaki tablet wybrać? 
  3. Urządzenia hybrydowe? 

Dlaczego właśnie tablet? 

Jeśli w swoim smartfonie gubisz się z informacjami z pracy i osobistymi, tablet pozwoli ci rozdzielić te dwie funkcje. Nie potrzebujesz wiele czasu, żeby się przestawić w codziennym użytkowaniu. Też jest niewielki, mobilny, posiada dotykowy ekran, więc jest intuicyjnie prosty w obsłudze. Zależnie od potrzeb można na nim korzystać z wielu programów i systemów operacyjnych.  

To fakt, że jest nieco mniej funkcjonalny od laptopa, szczególnie przy instalacji niektórych profesjonalnych programów i częstego pisania dłuższych tekstów. W przypadku pracy stacjonarnej komputer jest bardziej komfortowy. Jeśli jednak musisz często się przemieszczać, prowadzisz prezentacje dla klientów poza firmą albo chcesz pracować podczas podróży, tablet okazuje się świetnym rozwiązaniem.  

Jaki tablet wybrać? 

Na rynku jest mnóstwo firm i modeli tabletów różniących się wielkości, parametrami, no i ceną. Aby odpowiedzieć na pytanie: jaki tablet wybrać? Przede wszystkim musisz ustalić do czego jest  potrzebny –  do przeglądania stron internetowych, korzystania z aparatu, pisania maili, czy do gier komputerowych, a może do wszystkich tych czynności. Kiedy już znasz jego przeznaczenie możesz szukać optymalnego modelu. Sprawdź kilka parametrów: 

  • System operacyjny – obecnie dostępne są trzy główne rozwiązania systemowe: IOS, Windows i Android. 
  • Procesor – sporą wydajność procesora zapewniają już modele czterordzeniowe. Jeśli jednak chcesz się trochę rozerwać po pracy postaw na tablet ośmiordzeniowy z dodatkową pamięcią RAM. 
  • Wielkość ekranu  decyduje o jego mobilności i poręczności. Najmniejsza przekątna ekranu to 6-7 cali. Zwróć uwagę, że przy większym ekranie, powyżej 10 cali, warto postawić na rozdzielczość typu Full HD 
  • Dodatkowe wyposażenie  jak aparat wysokiej jakości, czy funkcjonalny GPS. 
  • Wytrzymałość baterii – tu jest prosta zależność, czym wyższy model tym dłużej trzyma bateria 

Urządzenia hybrydowe?  

A może połączenie laptopa i tabletu byłoby idealnym rozwiązaniem? Jak się okazuje, niekoniecznie. Wprawdzie istnieją już modele laptopów z odpinanym ekranem dotykowym, czy tablet z dodatkową klawiaturą. Wciąż jest to jednak tylko kompromis między komfortem a mobilnością. Niestety, ich wybór na rynku jest jeszcze niewielki. Zapewne w niedalekiej przyszłości doczekamy się lepszego rozwiązania 2 w 1. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com