Praca sprzedawcy zegarków – o czym musisz wiedzieć?

Aby zostać upoważnionym dealerem zegarków luksusowych, trzeba mieć siedzibę w której już na ten moment sprzedaje się wysokiej klasy zegarki czy biżuterię. Firmy, taka jak Rolex, mają spore wymagania co do każdego sprzedawcy detalicznego, który ma zamiar sprzedawać ich produkty. Uzyskiwanie pozwolenia na sprzedaż Rolexów wymaga czasu, dobrych relacji z marką i (co jest najważniejsze) braku innych sklepów w danym mieście sprzedających te ekskluzywne zegarki.

Jest to w pewnym stopniu kwestia obrotów, jakie masz już w sprzedaży zegarkowej, na kanwie których opiera się też głównie decyzję czy pozostaniesz autoryzowanym sprzedawcą wybranej przez siebie marki. Ale musisz pamiętać, kupujesz te zegarki prosto od producenta. Istnieje długa lista reguł, które musisz przestrzegać by móc sobie na to pozwolić. Musisz też wiedzieć, że kiedy już je kupisz, chcesz sprzedać te zegarki, bo przecież chcesz zarobić. Producent ma już swoje pieniądze, więc pewne kwestie już nie będą go interesować.

Jeśli chodzi o marże, to zazwyczaj około 45% od producenta idzie od sprzedawcy detalicznego, co oznacza, że większość zegarków sprzedawanych jest przez sprzedawców detalicznych po 45% od ich kosztu.

Różne opcje sprzedaży zegarków

Niektórzy jednak mają dylematy co do samej formy sprzedawania zegarków, bowiem mogą być przecież przedstawicielem handlowym dla wybranego producenta czy nawet sprzedawać zegarki z „bagażnika”. Jeśli chcesz zostać przedstawicielem handlowym dla producenta, zwykle wypłacana jest prowizja w wysokości 10-15% za każdy sprzedany zegarek, a także wynagrodzenie zasadnicze, w zależności od firmy, z jaką pracujesz.

Jeśli naprawdę chcesz zostać sprzedawcą zegarków luksusowych bez założenia sklepu, zalecam skupienie się na rynku wtórnym. Są to zegarki rocznikowe, a także typy zegarków, który widzisz na aukcji. Możesz znaleźć vintage zegarki i sprzedać je do detalistów, lub możesz poprosić znajomych, aby zechcieli je pooglądać. Może wśród nich znajdzie się ktoś kto może cię skontaktować z różnymi sprzedawcami którzy będą zainteresowani tym, aby je nabyć. Sprzedawcy często otrzymują prowizję za przybycie nowego klienta – można też także to rozważyć jako opcję rozwinięcia swojej kariery sprzedawcy zegarków.

Jak być dobrym sprzedawcą?

Zakup zegarka może czasem być emocjonalną decyzja dla konsumenta. Po powiązaniu emocji z wysoką ceną, masz kombinację, która może sprawić, że będzie ci zegarek trudno sprzedać. Istnieją specjalne rodzaje technik sprzedaży, które mogą poprawić współczynnik zamknięcia transakcji i pomogą zwiększyć przychody sklepu z zegarkami.

Bądź gotowy na negocjacje

Unikaj pokazywania ceny klientowi, dopóki nie znajdziecie dokładnie tego zegarka, którego szuka. To nie jest zwodnicze – ma zapewnić, że klient otrzyma to, czego chce. Gdy klient wykazuje silne zainteresowanie przedmiotem, pokaż mu cenę. Jeśli wydaje się wstrząśnięty, przypomnij mu o możliwości negocjacji. Jeśli nadal wydaje się być zasmucony kosztem, spróbuj negocjować. W sprzedaży zegarków dodatkowo masz wyjątkową okazję, aby umożliwić klientowi obejrzenie modelu i przymierzenie go w sklepie. To duża przewaga – wykorzystaj ją.

Opracowano wspólnie z firmą timeandmore.pl, na której możesz nabyć ekskluzywne Zegarki Cluse Time & More.

Polecamy:
Jak wybrać dobry zegarek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com